Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 pytań o dobry spacer z psem — jak powinien wyglądać idealny spacer?

2023-09-20
5 pytań o dobry spacer z psem — jak powinien wyglądać idealny spacer?
Jak powinien wyglądać idealny spacer z psem

Spacery są (powinny być!) nieodłącznym elementem życia z czworonogiem. Na etapie planowania przyjęcia psa pod swój dach wiele osób marzy o tych wspólnych spacerach — w spokojne letnie wieczory czy wolne wiosenne popołudnia. Jednak szybko okazuje się, że spacery to także poranne wstawanie w deszczowy, listopadowy poranek. Niestety, wielu właścicieli początkowo chętnie wychodzi ze szczeniakiem, a potem ogranicza spacery do krótkich rundek dookoła bloku lub wypuszcza psa do ogrodu. To błąd!

Spacery są bardzo ważnym elementem życia psa — jego chwilą na aktywność fizyczną i psychiczną, eksplorację terenu oraz ruch, niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji. Dobry spacer z psem to najlepsze, co możemy zrobić dla swojej pozytywnej relacji z czworonogiem. Warto to wykorzystać i spacerować z psem bardziej świadomie. To także czas dla opiekuna psa — codzienne spacery niezawodnie poprawią kondycję, samopoczucie i odporność, będą także chwilą wytchnienia w ciągu pracowitego dnia.

5 pytań o dobry spacer z psem

Jeśli jesteś początkującym opiekunem psa, wskazówki zebrane poniżej na pewno Ci się przydadzą. Pamiętaj, by dbać o bezpieczeństwo psa (dobra smycz i obroża, adresówka, czip), pozwalać pupilowi na węszenie do woli (to dla psów szalenie ważna czynność!), a także obserwować jego zachowanie. Nagradzaj pożądane i prawidłowe zachowania, staraj się zmienić te negatywne. Nie puszczaj psa luzem, jeśli nie masz pewności, że wróci na zawołanie. W takim przypadku zastosuj smycz automatyczną lub długą linkę (5-8 m), która da psu więcej swobody w bezpiecznych, odludnych miejscach.

Ile razy dziennie wychodzić z psem?

Dorosłe, zdrowe psy potrzebują 3-4 spacerów w ciągu dnia, z maksymalnymi odstępami 8-10 godzin. Szczenięta potrzebują częstszych wyjść na dwór — nawet 8-10 razy dziennie. Dzięki temu zapobiegniemy załatwianiu się szczeniaka w domu i szybciej nauczymy go prawidłowych zachowań. Częstszych wyjść mogą także potrzebować starsze oraz chore psy. Warto obserwować swojego czworonoga i reagować na jego sygnały.

Ile powinien trwać spacer z psem?

Dwa lub trzy wyjścia w ciągu dnia mogą stanowić kilku-kilkunastominutowe spacery „fizjologiczne” (podczas których pies załatwi swoje potrzeby). Jeden spacer powinien być dłuższy — przeznaczony nie tylko na załatwienie potrzeb, ale także na węszenie, zabawę, trening czy po prostu przechadzkę z opiekunem. Intensywność i czas spaceru dopasowujemy do potrzeb pupila, jednak warto zadbać, by trwał minimum 30-60 minut.

Czy można iść z psem do lasu?

Oczywiście! Opiekun może spacerować z psem po lesie i czworonogowi z pewnością bardzo spodoba się taka odmiana. Prawo nakazuje jednak trzymanie psów na smyczy podczas spacerów po lesie. Dzięki temu dzika zwierzyna jest bezpieczna, a my unikamy ucieczki psa, spowodowanej np. złapaniem tropu sarny lub zająca. Możesz zaopatrzyć się w smycz automatyczną lub długą linkę, by dać pupilowi więcej swobody.

Gdzie na spacer z psem?

Miejsce spacerów jest bardzo ważne. Spacery fizjologiczne mogą odbywać się na stałych, krótkich trasach, jednak na dłuższy spacer postaraj się zaplanować coś ekstra — zwłaszcza gdy masz więcej czasu (np. w weekendy). Spróbuj zabierać psa w różne miejsca, a jeśli masz taką możliwość — wsiądźcie w samochód lub autobus i jedźcie na pola, do lasu lub nad jezioro. Unikaj chodzenia codziennie tą samą trasą — monotonia nie służy ani Tobie, ani Twojemu psu. Nowe miejsca dostarczą psiakowi wielu nowych wrażeń. Jeśli Twój czworonóg lubi inne psy i dobrze czuje się w ich towarzystwie, możesz od czasu do czasu wybrać się na spacer z innymi opiekunami psów.

To jednak nie wszystko. Zadbaj, by miejsca na spacery z psem były bezpieczne i upewnij się, czy Twój pupil da radę (kondycyjnie) pokonać zaplanowaną trasę. To bardzo ważne w przypadku rosnących szczeniąt, których nie powinniśmy forsować intensywnym ruchem, psów starszych i chorych, a także psów o skróconych pyskach, zwłaszcza latem. Czasem okazuje się, że lepszym rozwiązaniem są dwa krótsze spacery w ciągu dnia (np. po pół godziny), niż jeden długi.

Czy trzeba wychodzić z psem na spacer, gdy ma do dyspozycji ogród?

Tak! Wielu właścicieli myśli, że pies wypuszczony do ogródka „sam się wybiega”. To mit. Dla psa ogród (zwykle niewielki), jest przedłużeniem mieszkania — czyli własnym, doskonale znanym terenem, który nie dostarcza psu nowych bodźców. Spacer to poznawanie nowego otoczenia i zapachów, widok innych psów i ludzi, szansa na eksplorowanie terenu, a także kontakt z opiekunem. Wypuszczanie psa na podwórko nigdy nie zastąpi mu spacerów. Niestety, takie sytuacje często widzimy na polskich przedmieściach — psy spędzające życie na podwórkach, z nudów i frustracji ujadające pod płotem na każdego, kto mija posesję.

Czy to oznacza, że wpuszczanie psa do ogrodu jest złe? Absolutnie nie! Wiele psów uwielbia spędzać czas w ogrodzie, na świeżym powietrzu. To świetne miejsce do obserwacji. Dla opiekuna dużą wygodą jest fakt, że nie musi wychodzić z psem na spacery fizjologiczne. Kolejną dużą zaletą ogrodu jest możliwość treningu i zabawy z psem na bezpiecznym, ogrodzonym terenie. Tylko — pamiętajmy, by takiego psa zabierać na regularne spacery poza ogród. Dopiero wtedy zyskamy szczęśliwego psa i prawdziwą więź ze swoim czworonogiem.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel