Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

6 porad jak nauczyć psa posłuszeństwa - bez stresu i skutecznie

2020-10-12
6 porad jak nauczyć psa posłuszeństwa - bez stresu i skutecznie

1. Szybko zacznij

Mały pies początkowo potrzebuje przyzwyczaić się do nowego domu i nawiązać więź z domownikami. Po pierwszym czasie socjalizacji można rozpocząć naukę posłuszeństwa psa. Najpierw ustalmy wspólnie zasady postępowania z pupilem: w ten sposób będzie on otrzymywał jasne komunikaty i szybko pozna zasady i zacznie się do nich stosować. Już trzymiesięczny szczeniak może słuchać komend – warto skorzystać z tego czasu, ponieważ im wcześniej ukształtujemy reakcje i nawyki psiaka, tym jest to łatwiejsze.

2. Jasna komunikacja

Ważne, żeby stosować jasne, proste komunikaty, dzięki którym pupil szybko nas zrozumieć. Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Zacznij od podstawowych komend, takich jak: siad, stój, chodź, zostaw, podaj. Sposób ćwiczeń warto dostosować do prostej zasady: psy obserwują konsekwencje własnego działania i dostosowują swoje zachowanie do tego, co dzieje się bezpośrednio po nich.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa

3. Stosuj wzmocnienie pozytywne

Wykorzystanie systemu nagród po wykonaniu danej komendy sprawia, że pies ćwiczy chętnie i szybciej uczy się posłuszeństwa. Nagrodą może być mały przysmak, pochwała bądź inny gest, który sprawia czworonogowi przyjemność. Zgodnie z zasadą wspomnianą powyżej, nagroda jako wzmocnienie pozytywne musi pojawić się natychmiast po wykonaniu ćwiczenia.

4. Skorzystaj z klikera

Kliker, czyli mały gadżet który wydaje charakterystyczny dźwięk, to świetne wsparcie treningu posłuszeństwa psa i wykonywaniu różnych sztuczek. Zawsze, gdy pupil wykonuje ćwiczenie lub spełnia komendę, używamy klikera. Wiele lubianych i popularnych ras psów łatwo uczy się w ten sposób posłuszeństwa.

5. Zachowaj spokój i bądź konsekwentny

Sprzeczne komunikaty oraz złość właściciela mogą zniweczyć cały uprzednio włożony wysiłek. Większość specjalistów: kynologów i behawiorystów na pytanie jak nauczyć psa posłuszeństwa odpowie: dzięki wytrwałości i konsekwencji można osiągnąć wiele u każdego czworonoga, nawet dorosłego! Nawet gdy danego dnia nie udaje się wiele, następnego dnia może być lepiej. Pamiętaj też, że nie można wymagać od psa natychmiastowych wyników!

6. Wybierz odpowiedni czas i miejsce

W trakcie nauki posłuszeństwa zadbaj o przyjazne i spokojne miejsce do ćwiczeń, tak, by psiak nie rozpraszał się ani nie stresował. Wybierz też taki moment dnia, w którym pupil będzie wypoczęty i spokojny. Niech ten czas będzie wspólną przyjemnością i pozwala na pogłębienie przyjaznej relacji między wami!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
ok.
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel