Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

7 rzeczy, które warto wiedzieć o królikach

2023-12-13
7 rzeczy, które warto wiedzieć o królikach
Co warto wiedzieć o królikach

Aby być dobrym opiekunem jakiegokolwiek zwierzęcia, należy poznać potrzeby danego gatunku, a nawet konkretnego osobnika. Powinniśmy wiedzieć, jakiej diety wymaga nasze zwierzę, jak powinniśmy zagospodarować jego życiową przestrzeń (np. klatkę), czy potrzebuje towarzystwa, czy wprost przeciwnie – jest samotnikiem. Kiedy wiemy więcej, możemy zapewnić naszemu zwierzęciu lepsze warunki i szczęśliwe, długie życie – a to coś, o co warto się postarać, prawda? Poniżej przygotowaliśmy kilka ważnych faktów o królikach w wygodnej formie pytań i krótkich odpowiedzi – sprawdź naszą ściągawkę i dowiedz się więcej!

Czy królik to gryzoń?

Nie. Uznawanie królika za gryzonia to często powtarzany błąd – prawdopodobnie winne są charakterystyczne zęby oraz sposób odżywiania. Zgodnie z systematyką (dziedziną nauk biologicznych klasyfikującą żywe organizmy) królik należy do zajęczaków z rodziny zającowatych. Od gryzoni różni go kilka ważnych cech – pochodzenie ewolucyjne, uzębienie, nieumiejętność trzymania jedzenia w przednich łapkach, sposób przeżuwania pokarmu (okrężnymi ruchami, zamiast ruchami góra-dół, jak gryzonie) oraz przebieg procesu trawienia. Teraz już wiesz, że mimo podobieństwa do świnek morskich lub innych gryzoni, królik nie jest gryzoniem, ale zajęczakiem.

Co jedzą króliki miniaturki?

Króliki są roślinożerne, a podstawą ich diety jest sianozioła i trawa, które stanowią aż 80% dziennej dawki pokarmowej. Króliki powinny mieć dostęp do tego rodzaju pożywienia przez całą dobę, ponieważ ich układ pokarmowy jest przystosowany do nieustannego podjadania małych porcji pokarmu. Oprócz dobrej jakości siana warto podawać różnego rodzaju suszone i świeże zioła (m.in. mniszek, tymotka, gorczyca, jasnota, tasznik, nagietek, rumianek, mięta, bazylia, koperek, pokrzywa, liście jabłoni, malin i porzeczek). Króliki bardzo chętnie obgryzają także gałązki, pędy i korzenie, dlatego warto zadbać, by każdego dnia miały w klatce gałązki (np. drzewek owocowych). Warzywa i owoce mogą być dodatkiem do ich diety, jednak nie powinny przekraczać 20% dziennej porcji pokarmu. Warto także podawać niewielkie porcje dobrej jakości (bezzbożowej!) karmy dla królika. Królik powinien mieć zapewniony stały dostęp do czystej wody.

Jak uspokoić królika?

Najpierw zastanów się, co zdenerwowało lub przestraszyło królika. Jeśli królik tupie, warczy i parska, jest zły – prawdopodobnie ktoś przekroczył jego granice i zwierzak czuje się zagrożony. Odsuń się, daj królikowi chwilę spokoju lub zabierz coś, co mu przeszkadza. W przeciwnym razie może ugryźć. W przyszłości unikaj zachowań, które denerwują królika, ponieważ powtarzając je, możesz utracić zaufanie swojego pupila i stresować go.

Jak się bawić z królikiem?

Króliki uwielbiają aktywność i powinny być wypuszczane z klatki każdego dnia. To nie tylko pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, ale także pomaga budować więź z opiekunem. Po wypuszczeniu z klatki warto dać królikowi trochę czasu, by mógł obwąchać otoczenie, a następnie można mu zaproponować zabawę – kulać w jego stronę piłeczkę lub ukrywać smakołyki w różnych miejscach dostępnych dla królika. 

Uszaki są bardzo ciekawskie i lubią odkrywać nowe rzeczy, dlatego możesz pokazywać im nieznane dotąd przedmioty – np. nylonowe tunele, kartonowe pudełka. Króliki uwielbiają też kopać, dlatego mała piaskownica będzie dla uszaka spełnieniem marzeń! Możesz spróbować również nauczyć królika sztuczek, np. przeskakiwania przez przeszkodę, przynoszenia zabawki lub stawania słupka. Każdy kontakt z opiekunem powinien być dla zwierzęcia miły i pozytywny – samo przebywanie razem i sprawdzanie, co robi właściciel, zwykle będzie dla królika wystarczająco ciekawe.

Dlaczego królik tupie?

Królik tupie, by pokazać, że jest niezadowolony i rozzłoszczony lub wtedy, gdy się boi i chce ostrzec innych (w tym Ciebie!) przed zagrożeniem. Królik może tupać także z powodu frustracji, irytacji i nudy – może spędza całe dnie w klatce i chciałby trochę się poruszać? Może poświęcasz mu ostatnio zbyt mało czasu? A może inne zwierzęta domowe mu dokuczają lub dzieci bawią się z królikiem niezbyt delikatnie? Zwróć uwagę, w jakich sytuacjach Twój pupil zachowuje się w ten sposób – najwyraźniej są dla niego bardzo nieprzyjemne. Powtarzające się tupanie, które nie jest związane z konkretnymi sytuacjami, może oznaczać ból brzucha i wywołany tym dyskomfort – w takim przypadku zabierz pupila do weterynarza.

Ile królik chodzi w ciąży?

Króliki rozmnażają się bardzo szybko. Osiągają dojrzałość płciową już w wieku 4–5 miesięcy, a ciąża królika trwa zaledwie 31 dni. Po tym czasie rodzi się 6–10 królików. Samica królika może mieć nawet 8 miotów rocznie! Należy jednak pamiętać, że ciąża, poród i opieka nad potomstwem to bardzo wymagające dla samicy stany i nie należy dopuszczać, by tak często rodziła potomstwo.

Ile żyje królik?

Króliki żyją średnio 7–10 lat, jeśli są otoczone dobrą opieką, mają zapewnioną dobrą dietę i regularne kontrole weterynaryjne. Rekordzistą był królik Flopsy z Australii, który przeżył aż 19 lat! Gdy odpowiednio zadbamy o naszego uszaka, możemy mieć pewność, że będzie nam towarzyszył przez całkiem długi czas.

Podsumowanie

Teraz wiesz już znacznie więcej o zachowaniach i potrzebach królików! Wykorzystaj tę wiedzę, by zapewnić swojemu pupilowi opiekę, na jaką zasługuje. Absolutną podstawą jest stały dostęp do wody, siana i ziół oraz codzienne wypuszczanie królika z klatki. Pamiętaj także, by nie rozmnażać królików, jeśli nie dysponujesz wiedzą hodowlaną. Trzymamy kciuki, aby Twój królik był zdrowy, szczęśliwy i przynosił Ci wiele radości.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel