Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rasy psów wodnych: najlepiej pływające czworonogi

2019-07-13
Rasy psów wodnych: najlepiej pływające czworonogi
rasy psów pływających w wodzie

RASY PŁYWAJĄCYCH PSÓW: JAKIE SĄ?

Pływanie pieskiem jest w wykonaniu człowieka niezbyt spektakularne, lecz jeśli widzimy pływające pieski, to już zupełnie coś innego. Nasi pupile zachwycają, rozczulają, a i często wzbudzają podziw swoimi dokonaniami. Dzisiaj o rasach pływających psów i to nie tylko z przyjemności, ale i z praktycznych powodów.

Mamy pełnię lata, zatem na plażach i przy brzegach każdego zbiornika wodnego aż roi się od tych, którzy chcą się ochłodzić i popływać. A co, jeśli nie idzie im to najlepiej? Co, jeśli w pobliżu nie ma ratownika, umiejętności znikome, a woda głęboka? Naszym dzisiejszym bohaterom nie trzeba by powtarzać dwa razy. Rzucą się na pomoc i wyciągną pseudopływaka na brzeg, jeśli tylko będzie trzeba. Oczywiście nie liczcie na maltańczyka albo chihuahua, dajmy im odpocząć w cieniu, ale gdyby w okolicy właśnie pojawił się...

Nowofunland - pływający pies na medal!

Pies na medal to mało powiedziane. Oto urodzony pływak, genetycznie przystosowany do przebywania w wodzie. Ma łapy wyposażone w błony pławne i wodoodporną sierść. Warunki wymarzone, a co z charakterem? Rewelacja! Pomocny i chętny do współpracy. Od stuleci psy tej rasy ratują ludzi i służą im pomocą, często nawet pracują na morzu z marynarzami, gdzie odzyskują wpadające przypadkiem do wody cenne przedmioty, a także dostarczają cumę podczas trudnych warunków atmosferycznych. Jednym z niezwykłych przykładów poświęcenia była akcja przy Titanicu, na którym płynął nowofunland Rigel - świetnie pływający pies pierwszego oficera statku. W czasie akcji ratunkowej załoga statku SS Carpathia nie zauważyła jednej z szalup pełnej, zmęczonych i bezsilnych na morzu rozbitków. Wówczas zareagował mądry Rigel, który popłynął w stronę statku głośno szczekając swoim donośnym głębokim głosem. Kapitan SS Carpathia usłyszał i zatrzymał maszyny. Uratowano zarówno pasażerów szalupy, jak i mądrego psa.

Obecnie nowofunlandy są nawet ratownikami na plażach. Doskonale radzą sobie z opanowaniem umiejętności na specjalnych szkoleniach, a ich siła mięśni i duże rozmiary, pozwalają na holowanie tonących ludzi do brzegu.

Golden retriever - żywe złoto!

Tak – bo tutaj nie pasuje powiedzenie „żywe srebro”. Przed nami złoto w czystej postaci! Łagodny, uczynny, przyjacielski, opiekuńczy. Golden Retriever może być zarówno psem ratowniczym, bo pływać potrafi i lubi, jak i terapeutycznym, bo kocha dzieci. To również doskonały pies asystujący oraz, a może przede wszystkim, rodzinny. Różnorodne umiejętności, jakie posiada ta jedna z ras psów wodnych pozwalają na wykonywanie wielu ważnych funkcji i zadań. Oczywiście są też minusy. Nie ukrywajmy – nasz ukochany Golden nie będzie dobrym stróżem domu. Co więcej, jeśli wychowujemy go w towarzystwie ludzi i często przyjmujemy gości, to nie spodziewajmy się ostrej reakcji nawet wobec tych zupełnie obcych i nieproszonych. Nasz milusiński pozwoli się pogłaskać i z radością przywita każdego nowego towarzysza zabawy, a za dobrą przekąskę hmm... może nawet przyniesie mu pantofle?

ŚWIETNIE PŁYWAJĄCY PIES, CZYLI PUDEL: NIE TAKI CYRKOWIEC, JAK O NIM MYŚLĄ!

Właśnie! Pudel wbrew panującej opinii psa do towarzystwa, zabaw i cyrkowych sztuczek oraz stałego bywalca salonów fryzjerskich, jest z dziada pradziada predysponowany do polowań na ptactwo wodne! Jego oryginalna i słynna fryzura „na lwa” to również historia z myśliwskim wątkiem, bowiem aby ułatwić pudlom swobodne pływanie i aportowanie z wody, strzyżono im zad i tylne łapy, a dla ochrony przed zimnem pozostawiano sierść na klatce piersiowej, nerkach i stawach. Duże pudle mają doskonały węch, są zrównoważone i spokojniejsze niż mniejsi przedstawiciele tej rasy. Uwielbiają aportowanie i pływanie, a swój upór i samodzielność odziedziczyły po pracujących przodkach. Pudel jest też dobrym stróżem i zachowuje ostrożność wobec nieznajomych. Zatem – szacunek!

Portugalski pies dowodny - nomen omen!

Czyli tłumacząc w skrócie: „nazwisko mówi o mnie”. Oto rasa, której nazwa od razu wskazuje na predyspozycje jej przedstawicieli. Portugalczyk jest dobrze pływającym psem średniej wielkości, o mocnej budowie i kędzierzawej lub falistej sierści, która może mu często płatać figle, bowiem na jej widok niektórzy ludzie w dzielnym pomocniku myśliwego, aportującego z wody dostrzegą... radosnego pudla! To jednak żadna ujma, w końcu kuzyn pudel również przed laty bywał na polowaniach i przynosił ptactwo swemu panu. Portugalczyk nie poczuje się urażony tym bardziej, że jest osobnikiem wyjątkowo pogodnym i zrównoważonym, więc zna się na żartach. Obdarzony doskonałym węchem i słuchem, potrafi świetnie pływać i nurkować, a przy tym uczy się szybko i chętnie różnych umiejętności. Bywa psim terapeutą, a nawet asystentem osób niesłyszących. Oto bohater naszych czasów!

psy w wodzie

Spaniel pływa i nurkuje wręcz profesjonalnie!

Nie da się ukryć, że jego psia uroda potrafi zauroczyć. Spojrzenie dużych oczu, długie, spływające falami loki to opis godny księżniczki. Tym razem jednak oglądamy zdjęcie złotego cocker spaniela angielskiego. Choć spaniele pochodzą z Hiszpanii, to ostatecznie rozkwit tej rasy nastąpił na Wyspach Brytyjskich, stąd nazwa tych ruchliwych i radosnych czworonogów. W naturze spanieli tkwi bieganie i węszenie, bowiem buszowanie w gęstych, wodnych szuwarach było dawniej jego pracą. Zresztą i sama nazwa „cocker” prawdopodobnie pochodzi od angielskiego określenia ptactwa, na które polowano z tym świetnie pływającym psem (cietrzew – black cock). Z tamtych lat pozostało w naszym uroczym spanielu wyjątkowe zacięcie do pływania, nurkowania i aportowania.

Wśród najlepiej pływających psów każdy wybierze swój typ, który uważa za najlepszy lub najsympatyczniejszy. Pamiętajmy jednak, że i nasz domowy pupil najprawdopodobniej lubi wodę, nawet, jeśli nie pływa jak zawodowiec. Kiedy nadchodzą upały, warto wiedzieć, jak schłodzić psa i i może również wybrać bezpieczne miejsce, gdzie mógłby pokazać swoje umiejętności.

Choć trzeba pamiętać, że niestety nie wszystkie psy maja jednakowe predyspozycje, bo już te o dużych głowach i krótkich nogach, mogą mieć spore kłopoty w wodzie (np.buldog angielski), a w związku z tym i przyjemność kąpieli będzie niewielka.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel