Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podatek od psa

2020-01-24
Podatek od psa

Kiedy kupujemy psa, planujemy różne wydatki zwiazane z jego obecnością w naszym domu. Legowisko, pokarm, obroża, smycz na spacery, wizyty u weterynarza, zabawki...Wszystko to zajmuje nasze myśli i niejednokrotnie zapominamy o jednej ważnej sprawie. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, jesteśmy zobowiązani do uiszczenia podatku od posiadania psa. Ile, dlaczego i w jakim urzędzie należy zapłacić? Czy inne zwierzęta domowe również są objęte podatkiem oraz kto jest zwolniony z tej opłaty.? O tym warto wiedzieć, aby któregoś dnia, nie zaskoczył nas obowiązek zapłaty grzywny i nieprzyjemności z tym związane.

Podatek od psa

NIE LUBIMY, ALE PŁACIMY...

Podatki należą do niezbyt lubianych opłat. Każdy zdaje sobie sprawę z obowiązku płacenia corocznych podatków od dochodu czy nieruchomości, ale pies nie każdemu z nas kojarzy się z potrzebą zgłoszenia go w jakimkolwiek urzędzie państwowym, a tym bardziej zapłaceniem za niego podatku. Tymczasem od 1991 roku w wielu miastach i gminach istnieje ustawowy obowiązek uregulowania podatku od posiadanego psa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Ministerstwo Finansów ustala wyłącznie maksymalną stawkę, jaką mają płacić właściciele czworonogów ( na rok 2020 limit ten wynosi 125,40 zł), natomiast ustalenie zasad pobierania opłaty oraz konkretne stawki są zatwierdzane przez lokalne władze, najczęściej radę miasta lub gminy.

JAK, KOMU I KIEDY ZAPŁACIĆ?

Jeśli podlegamy obowiązkowi podatkowemu za psa, należy uiścić należną kwotę zazwyczaj do 30 kwietnia 2020 roku, za poprzedni okres rozliczeniowy, czyli w tym przypadku za rok 2019. Daty w poszczególnych miastach i wsiach mogą się różnić, bowiem to lokalny samorząd ustala szczegóły. W naszym kraju są także miasta i gminy, które rezygnują z tego typu podatku, więc aby dowiedzieć się, jak jest w Twojej okolicy, warto sprawdzić to na stronie internetowej miejscowego urzędu lub zapytać osobiście jego pracowników. Radni ustalają zarówno konkretną stawkę, datę płatności, jak i warunki wnoszenia opłat. I tak za drugiego i kolejnego czworonoga możemy zapłacić mniej niż za pierwszego psa. Inaczej również wygląda rozliczenie za szczeniaka, który urodził się w drugiej połowie roku. Same opłaty może pobierać zaróno urząd miejski lub gminny, jak też lokalnie działające Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

KTO JEST ZWOLNIONY Z OPŁATY?

W przypadku opłaty za czworonoga nie tylko lokalni radni mogą zwolnić mieszkańców z tej formy podatku. Dzieje się tak automatycznie, jeśli osoba posiadająca psa jest samotna i ma powyżej 65 lat lub posiada jednego psa i ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Oczywiście podatku nie zapłaci także właściciel psa asystującego, czyli osoba niepełnosprawna. Zwolnienie dotyczy również opłaty aż za dwa psy, jeśli mieszkają one w gospodarstwie rolnym, a ich opiekun jest objęty podatkiem rolnym.

Na mapie naszego kraju znajdziemy też wiele dużych miast, w których radni zdecydowali o zwolnieniu mieszkańców z opłaty za posiadanie psa. Nie musisz więc płacić, jeśli mieszkasz na przykład w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach czy Gdyni. Natomiast w Krakowie rada miasta zadecydowała o zwolnieniu z tego rodzaju podatku osoby, które adoptowały psa ze schroniska lub posiadają czworonoga wysterylizowanego. Oczywiście każda z tych okoliczności musi zostać formalnie potwierdzona odpowiednią dokumentacją.

Uchylanie się od opłaty za posiadanie psa, może mieć przykre konsekwencję w postaci kary grzywny, niemniej warto wiedzieć, iż uzyskane w ten sposób pieniądze są dla samorządów, wsparciem przy organizacji wszelkiego rodzaju usług oraz zakupu sprzętu lub materiałów, niezbędnych do utrzymania czystości na terenie miast i wsi. Zwłaszcza w zakresie dotyczącym sprzątania nieczystości po zwierzętach. Często są również pomocą dla lokalnych Towarzystw Opieki nad Zwierzętami czy też istniejących w okolicy schronisk.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i pytań dotyczących opłat za psy, warto zajrzeć na stronę podatki.gov.pl , a o szczegóły zapytać również w najbliższej jednostce samorządowej, czyli urzędzie miasta lub gminy. Pies mieszkający w gospodarstwie domowym jest jedynym opodatkowanym pupilem, bowiem inne nasze zwierzęta takie jak koty, ptaki ozdobne, króliki, świnki morskie, chomiki czy rybki, nie są objęte taką samą ustawą.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-23
Super jakość i bardzo dobra cena
pixel