Chomik w domu - co warto wiedzieć na początek
CHOMIK W DOMU — CO WARTO WIEDZIEĆ NA POCZĄTEK?
Chomik to często spełnienie marzeń dzieci, a także wybór osób, które mają niewiele czasu lub po prostu lubią te urocze, małe gryzonie. Choć chomiki wydają się niewymagające, a opieka nad nimi jest mniej absorbująca niż opieka nad psem czy kotem, należy zatroszczyć się o potrzeby nowego pupila najlepiej, jak potrafimy. Dotyczy to także chomików kupowanych dzieciom — rodzice powinni pamiętać, że to na nich spocznie obowiązek opieki nad zwierzęciem przez najbliższe kilka lat. Co warto wiedzieć na początek?
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O CHOMIKACH
Chomiki to urocze i niekłopotliwe zwierzątka, które potrafią chować jedzenie w swoich policzkach. Potem zanoszą je do gniazda. Po co chomik chowa jedzenie? Te sprytne zwierzątka robią sobie zapasy na gorsze okresy i w ten sposób mogą przetrwać w naturze, gdy w okolicy brakuje pokarmu. Zęby chomików rosną przez całe życie i wymagają regularnego ścierania. Chomiki prowadzą nocny tryb życia, co oznacza, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Pamiętajmy, że taki tryb życia oznacza codzienne hałasy nocą — jeśli nam to przeszkadza, warto pomyśleć, czy chomik to odpowiednie zwierzę dla nas.
Chomiki rzadko wydają odgłosy, ale czasem to robią — gdy są rozdrażnione, potrafią warczeć, a kiedy coś je boli — piszczą. Zdarza się, że zestresowany lub znudzony chomik gryzie kraty swojej klatki, wywołując tym samym dość głośny odgłos. Gryzienie klatki zdarza się, gdy zwierzątko trafia w nowe miejsce. Jeśli już dobrze zna swoją klatkę, powinniśmy upewnić się, czy lokum nie jest dla niego zbyt małe, a dieta jest dopasowana do potrzeb gatunku. Warto także wyposażyć klatkę w nowe zabawki, które zapewnią naszemu pupilowi zajęcie.
POPULARNE RASY CHOMIKÓW
- Chomik syryjski — największy chomik trzymany w roli domowego pupila, osiąga ok. 100-250 g wagi. Występuje w odmianie krótko- i długowłosej, w różnych odcieniach umaszczenia. Stosunkowo łatwo go oswoić, jest ciekawski i inteligentny.
- Chomik dżungarski — mały, krótkowłosy chomik o umaszczeniu w różnych odcieniach szarości, zwykle z pręgą biegnącą przez grzbiet i białym brzuszkiem. Waży 20-45 g. Bardzo łagodny i przyjaźnie nastawiony.
- Chomik Roborowskiego — najmniejszy, ale też najtrudniejszy do oswojenia gatunek chomika. Mierzy zaledwie 4-5 cm długości i waży 20-25 g. Nie przepada za głaskaniem i braniem na ręce, jest także terytorialny, bardzo zwinny i szybki.
CZY CHOMIKI MOGĄ ŻYĆ RAZEM?
Absolutnie nie. Chomiki to samotnicy. Bez względu na to, czy wybierzemy parkę, rodzeństwo, rodzinę lub osobniki tej samej płci — chomiki prędzej czy później zaczną ze sobą walczyć, a taka sytuacja kończy się obrażeniami lub śmiercią słabszych gryzoni. Jeśli chcemy trzymać kilka zwierzątek, zamiast chomików warto wybrać świnki morskie, myszki lub szczury.
ILE LAT ŻYJĄ CHOMIKI?
Najkrócej żyją chomiki dżungarskie — około 12 miesięcy. Inne chomiki żyją średnio 2-3 lata. Wiele zależy od warunków, które zapewnimy naszemu podopiecznemu — właściwej diety i przestrzeni do życia.
CO MOGĄ JEŚĆ CHOMIKI?
Chomiki są wszystkożerne i powinny otrzymywać zróżnicowane posiłki. Ich dieta może składać się z nasion zbóż (pszenica, kukurydza, owies), suszonych i świeżych ziół (np. babka lancetowata, mniszek lekarski, melisa), świeżych gałązek drzewek owocowych, orzechów, nasion (siemię lniane, kozieradka), suszonych warzyw i owoców. Warto także zadbać o dodatek białka zwierzęcego w postaci kawałka ugotowanego jajka oraz owadów — np. suszonych larw mącznika. Na rynku są dostępne różne karmy dla chomików. Unikamy tych z kolorowymi granulkami i pełnych zbóż. Wybieramy karmy z suszonymi ziołami i owocami, np. Alegia, Tivo, Nestor, Natural-Vit, Versele-Laga, Vitapol. Nie podajemy chomikom pieczywa, kapusty, cebuli, czosnku i cytrusów.
KLATKA DLA CHOMIKA I JEJ WYPOSAŻENIE
Klatka dla chomika powinna stać w spokojnym miejscu, nienarażonym na przeciągi lub silne nasłonecznienie. To miejsce, w którym nasz chomik spędzi większość swojego życia, dlatego powinniśmy zadbać, by klatka była odpowiednio duża i dopasowana do jego potrzeb. Nie wybieramy klatek wysokich, z licznymi pięterkami. Chomiki w naturze nie są najlepszymi wspinaczami, a upadek z wysokości może się dla nich źle skończyć. Lepsza będzie niska klatka o jak największej podstawie, by chomik miał dużo przestrzeni do biegania.
W klatce powinno znaleźć się poidełko lub miseczka z wodą oraz miseczka na pokarm. Klatka dla chomika powinna być także wyposażona w domek i kuwetę. Zamiast klatki możemy wybrać duże akwarium, jednak musimy zadbać o odpowiednią wentylację.
WYMIARY KLATKI
Niestety, wiele klatek dostępnych na rynku jest zbyt małych dla chomików. Klatka dla chomika dżungarskiego, Roborowskiego lub Campbella powinna mieć minimum 60 x 40 cm w podstawie, a chomik syryjski wymaga lokum o minimalnych wymiarach 80x50 cm. Jeśli wybierzemy większą klatkę — tym lepiej dla naszego nowego pupila, ponieważ chomiki potrzebują przestrzeni. Rozstaw prętów w klatce powinien wynosić ok. 0,5-0,6 cm dla chomika Roborowskiego lub Campbella i ok. 0,7-1 cm w przypadku chomika dżungarskiego i syryjskiego.
ZABAWKI DLA CHOMIKA — JAKIE WYBRAĆ?
Wybierając rzeczy dla chomika, warto kierować się wiedzą o tym, czego rzeczywiście potrzebuje nasze zwierzątko. Zadbajmy, by ich klatka nie była pełna intensywnych kolorów i bezpieczna — upewnijmy się, że jej wyposażenie nie może spaść na naszego pupila lub go skaleczyć. Kołowrotek dla chomika powinien mieć minimalną średnicę 20 cm w przypadku chomika dżungarskiego lub Roborowskiego i 28 cm dla chomika syryjskiego. Nie powinien mieć pręcików, ponieważ mogą one powodować urazy mechaniczne łapek chomika. Inne zabawki dla chomika to: rolki po papierze toaletowym, pudełko z piaskiem kąpielowym, dodatkowe gniazdka, kryjówki, drewniane mostki i tunele. Pamiętajmy, że kula do biegania nie jest odpowiednią zabawką dla chomika.