Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Choroby skóry u psów - co powinieneś o nich wiedzieć

2021-11-22
Choroby skóry u psów - co powinieneś o nich wiedzieć

Najczęstsze przyczyny chorób skóry u psów

Choroby skóry u psów mogą być wywołane wieloma przyczynami. Czy wiesz, jakie są uznawane za najczęstsze? To między innymi:
– alergia,
– grzybica,
– zakażenie wirusowe albo bakteryjne,
– zaburzenia gospodarki hormonalnej,
– schorzenia wewnętrzne,
– choroby pasożytnicze,
– niewłaściwa pielęgnacja skóry psa,
– zaniedbania ze strony właściciela psa,
– zbyt częste lub zbyt rzadkie kąpiele,
– niewłaściwie dobrane kosmetyki,
– podrażnienia wywołane chemicznymi detergentami,
– uszkodzenia mechaniczne.

Choroby skóry u psów

Popularne objawy choroby skóry u psa

Chociaż choroby skóry u psów mogą objawiać się w różny sposób, to niektóre zmiany powinny wywołać Twój szczególny niepokój. Oto najczęstsze objawy, które towarzyszą chorobom skóry u czworonogów:
– zaczerwienienie,
– krosty,
– owrzodzenia,
– bąble z surowicą,
– łuszczyca skóry,
– łysienie,
– nadmiernie skołtuniona sierść,
– strupy,
– brzydki zapach niewiadomego pochodzenia,
– dziwne zachowanie psa, które przejawia się nadmiernym drapaniem, częstym wylizywaniem jakiegoś miejsca na ciele, a nawet wygryzaniem fragmentów skóry.

Najpopularniejsze choroby skóry u psów

Chcesz wiedzieć, jakie choroby skóry u psów występują najczęściej? Rozważasz, czy możesz się nimi zarazić? Oto te najpopularniejsze!

Świerzb

Jedną z najpopularniejszych chorób skóry u psów jest świerzb. Wywołują go pajęczaki. Objawia się on zmianami skórnymi w okolicy pyska, uszu, oczu, stawów skokowych, brzucha, klatki piersiowej. Chorobie towarzyszy świąd. Świerzb to choroba zaraźliwa, niebezpieczna także dla człowieka. Wyróżnić można świerzbowiec drążący i uszny.

Grzybica skóry

Grzybica skóry objawia się u psa widocznymi, ale dość specyficznymi zmianami skórnymi. Często zdarza się, że jest ona nieprawidłowo diagnozowana. Może być wywołana między innymi przez grzyby nitkowate albo drożdżaki. To od nich zależne są konkretne objawy, jak również sposób leczenia. Grzybica skóry jest bardzo zaraźliwa.

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry u psa to popularna choroba skóry. Może ona mieć różne objawy, które w dużej mierze są zależne od przyczyny dolegliwości. Wyróżnia się atopowe zapalenie skóry i ropne zapalenie skóry.

Nużyca

Nużyca u psa spowodowana jest zbyt dużym rozwojem grzybów, które żyją na skórze, a także zbyt intensywnym rozmnażaniem roztoczy. Nużyca dzieli się na miejscową i uogólnioną. Od jej rodzaju zależna jest intensywność objawów, którymi najczęściej są rumień i łuszczenie się skóry. Choroba ta nie jest zaraźliwa dla człowieka.

Gronkowiec

Ta choroba skóry u psa wywołana jest bakterią gronkowca. Atakuje ona osłabiony organizm. Zmiany dotyczą mieszków włosowych, najczęściej występują na łapach, brzuchu, udach i napletku. W pierwszej kolejności powstają zwykle włochate grudki, zmieniające się w krostki, później w strupy. Z nich tworzą się blizny i powstają gołe placki skóry.

Alergie

Choroby skóry u psów mogą być spowodowane również alergiami. Wywołuje je na przykład niewłaściwe dobrana karma, zły szampon, toksyczne zabawki i wiele innych alergenów. Są one trudne do zdiagnozowania, bo ilość substancji uczulających stale się zwiększa. Alergie zwykle objawiają się silnym świądem, często też łojotokiem albo nawracającym zapaleniem skóry i pokrzywką.

Pasożyty zewnętrzne

Negatywnie na skórę psa wpływają również pasożyty zewnętrzne, takie jak roztocza, pchły, kleszcze, wszy. Ich pojawienie się wywołuje silny świąd, a także rozmaite wykwity skórne, takie jak rumień, grudki, pęcherzyki, krosty, strupki. Psy, u których pojawiają się pasożyty zewnętrzne, zaczynają się często drapać, lizać, trzepać, czy ocierać o przedmioty. Kleszcze mogą dodatkowo przenosić groźne choroby.

Rak skóry

To najpoważniejsza choroba skory u psów. Dotyka głównie czworonogów w średnim lub starszym wieku. Wymaga pilnej pomocy weterynarza.

Jak widzisz, istnieje wiele chorób skóry u psów. Mogą one objawiać się na różne sposoby i być wywoływane przez wiele czynników. Czy wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę? Pamiętaj, że bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie Twojego czworonoga. Postaw na wysokiej jakości karmy. Dobierz również odpowiednie kosmetyki, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o sierść Twojego zwierzęcia. Zarówno najlepsze karmy, jak i odpowiednie kosmetyki dla psów znajdziesz w naszym sklepie. Te i inne produkty, pozwolą Ci zadbać o swojego pupila, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia chorób – skóry i nie tylko.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
pixel