Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co dla psa na biegunkę - sprawdzone sposoby na zaburzenia trawienne u czworonogów

2020-07-08
Co dla psa na biegunkę - sprawdzone sposoby na zaburzenia trawienne u czworonogów

Przyczyny biegunki u psa

Zarówno krótkie, jak i długotrwałe rozwolnienie to objaw, który może wynikać z wielu przyczyn. Podczas rozważań o tym, czy i co podać psu na biegunkę, zastanów się, jaki może być powód pojawienia się problemu z trawieniem. Do najpopularniejszych sytuacji, które wywołują rozwolnienie u czworonogów, należą:

– zatrucia pokarmowe, spowodowane spożyciem nieświeżego pokarmu lub śmieci, znalezionych podczas spaceru;

– spożycie „ludzkich” pokarmów, do których układ pokarmowy czworonoga nie jest przystosowany;

– zbyt szybka zmiana karmy,

– alergie na poszczególne składniki karmy, np. białka lub zboża;

– zakażenia układu pokarmowego, spowodowane obecnością bakterii, wirusów lub grzybów;

– obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym czworonoga;

Biegunka u psa a wizyta u weterynarza

Kiedy problemy z trawieniem należy skonsultować z weterynarzem? Jeśli biegunka u psa nie ustąpi samoistnie i przyjmie formę przewlekłą, z pewnością przyda się szczegółowa diagnostyka czworonoga. Wizytę u weterynarza zaleca się również w sytuacji, gdy pojawią się inne niepokojące objawy, np. wymioty, gorączka lub krew w kale. Kiedy specjalista nie jest konieczny i co dla psa na biegunkę może pomóc pupilowi odzyskać formę?

Co dla psa na biegunkę sprawdzone sposoby

Co dla psa na biegunkę?

W wielu przypadkach z biegunką u psa jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Przedstawiamy kilka popularnych sposobów, które mogą okazać się pomocne.

1. Głodówka

Zastanawiasz się, co dla psa na biegunkę? Jednym z najpopularniejszych sposobów, który nierzadko okazuje się skuteczny, jest dobowa głodówka. Jeśli u Twojego pupila pojawił się nagły problem z trawieniem, nie podawaj mu jedzenia przez 24 godziny. Pamiętaj jednak, żeby zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody, ponieważ biegunka może szybko doprowadzić do odwodnienia! Jeżeli zauważysz, że problem nie ustępuje lub towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące objawy, skonsultuj się z weterynarzem. Specjalistę zaleca się również wtedy, gdy podczas biegunki zwierzę nie chce w ogóle pić!

2. Lekkostrawna dieta

Jeśli po wstępnym przegłodzeniu Twój pupil poczuje się nieco lepiej, możesz spróbować wdrożyć dietę lekkostrawną. Co podać psu z biegunką lub świeżo po jej przejściu? Postaw na delikatne, hipoalergiczne pokarmy. Doskonale sprawdzą się mieszanki ryżu, warzyw i któregoś z rzadko uczulających białek – np. indyka.

3. Co dla psa na biegunkę? Probiotyki!

Podobnie jak u ludzi, kondycja przewodu pokarmowego psów ma związek ze stanem wewnętrznej flory bakteryjnej. Jej wyjałowienie, związane np. z kuracją antybiotykową może doprowadzić do problemów trawiennych. Co podać psu na biegunkę w takiej sytuacji? Pomocne mogą okazać się preparaty probiotyczne, np. DolvitProbiotic. Pamiętaj jednak, że stosowanie tego typu środków warto skonsultować z weterynarzem.

4. Suplementy i preparaty osłonowe

W opanowaniu biegunki u psa mogą przydać się również suplementy wspierające trawienie i osłaniające przewód pokarmowy. Do tego typu preparatów należy między innymi proszek Metadiar od Eurovet, który powleka błony śluzowe żołądka oraz jelit i zabezpiecza je przed podrażnieniami. Wykazuje również działanie wiążące toksyny i ograniczające utratę wody. Na rynku znajdziesz również szereg środków wspomagających trawienie, które mogą okazać się pomocne w przeciwdziałaniu jego zaburzeniom. Do tego typu preparatów należą między innymi hipoalergiczne żelki NutriSupport od Beaphar. Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku probiotyków, stosowanie suplementów i proszków osłonowych warto skonsultować ze specjalistą.

5. Biegunka u psa? Zastosuj węgiel aktywny!

Jednym z bezpiecznych preparatów, które możesz podać psu z biegunką, jest tradycyjny węgiel aktywny, stosowany również w zaburzeniach trawienia u ludzi. Ten popularny środek zazwyczaj występuje w formie tabletek i jest dostępny w niemal każdej aptece. Jak podać pupilowi węgiel? Rozgnieć tabletki i wymieszaj je z niewielką ilością wody. Pamiętaj, że najlepiej zrobić to od razu po zauważeniu problemu, ponieważ zbyt późne zastosowanie leku może okazać się nieskuteczne.

6. Co na biegunkę u psa z alergią? Zmiana karmy!

Jedną z nierzadkich przyczyn zaburzeń trawienia u czworonogów jest alergia lub nietolerancja pokarmowa. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem, które umożliwi skuteczne zażegnanie biegunek, jest zmiana karmy. Do składników, które są najczęstszą przyczyną alergii lub nietolerancji, należą:

– białka kurczaka,

– wołowina,

– soja,

– nabiał,

– pszenica.

Jaką karmę podawać psu z biegunką na tle alergicznym? Na rynku znajdziesz szeroki wybór pokarmów dedykowanych czworonogom z uczuleniami lub nietolerancjami. Do najczęściej stosowanych formuł należą np. karmy z ryżem i jagnięciną.

Przewlekła biegunka u psa – co robić?

Z pozoru błaha biegunka może okazać się poważnym problemem – szczególnie jeśli towarzyszą jej inne, niepokojące objawy. Przewlekłe rozwolnienie doprowadza do odwodnienia i utraty elektrolitów. Związane z nią osłabienie może być niebezpieczne dla szczeniąt, psów starszych i przewlekle chorych. W przypadku przewlekłych biegunek u psa konieczna jest dokładna diagnostyka czworonoga, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 463 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Sprawnie i szybko
2024-06-09
szyka i profesjonalna dostawa,-obsluga.
pixel