Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co robić gdy twój pies nie chce jeść

2020-02-24
Co robić gdy twój pies nie chce jeść

Dlaczego pies nie chce jeść

Najczęściej brak apetytu oznacza przejedzenie lub wybredność. Spróbuj podać mu jakiś jego przysmak, a to pomoże potwierdzić przypuszczenia. Taki stan, jeśli utrzymuje się przez jeden dzień, to nic niezwykłego. Niestety często, gdy pies nie chce jeść, oznacza to, że zachorował. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u weterynarza, który przebada zwierzę i ustali diagnozę.

Co zrobić gdy pies nie chce jeść

Rzekomy brak łaknienia

Jego przyczyną mogą być problemy stomatologiczne, takie jak złamanie zęba, kamień nazębny lub zapalenie przyzębia. Do tej grupy zalicza się także zapalenie gardła, przełyku, nadżerkę w jamie ustnej i obecność ciała obcego w pysku. Inną przyczyną jest porażenie nerwów, które oznacza problemy z żuciem i połykaniem karmy. Być może psu przytrafiła się ślepota i Twój pupil nie może odnaleźć miski. Bardzo często pies nie chce jeść z powodu przejedzenia i zbyt małego ruchu, a być może podczas spaceru zjadł coś, trafił na miskę innego psiaka, a to umknęło Twojej uwadze.
Jak zdiagnozować, czy to ta przyczyna – Twój pies kręci się w pobliżu miski, wącha ją, zagląda, trąca pokarm… jednak szybko rezygnuje i ucieka. Oznacza to, że odczuwa ból w obrębie jamy ustnej.

Pierwotny brak łaknienia

Brak apetytu wynika z zaburzeń neurologicznych lub na tle psychogennym. Zwierzęta także odczuwają stres, np. gdy stracą opiekuna, zmienią miejsce pobytu, albo gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny. Psy odczuwają strach, który paraliżuje i odcina świadome odczuwanie głodu. Tak dzieje się np. w sylwestra i w trakcie burzy. Możliwe, że Twój pupil utracił węch, przez co nie czuje jedzenia i nie wie, że chce jeść. Być może Twój pies nie je, bo nauczył się, że jeśli pomarudzi, to otrzyma od Ciebie coś znacznie smaczniejszego? Nadopiekuńczy opiekunowie mogą dać się zmanipulować sprytnemu zwierzakowi. Gdy pies nie chce jeść to także znak, że domaga się uwagi. Chce zabawy ze swoim panem i potrzebuje bliskości.

Wtórny brak łaknienia

Twój pies może nie chcieć jeść, gdy odczuwa ból, chorują jego narządy wewnętrzne, np. rozwinął się nowotwór. Inną przyczyną są zaburzenia endokrynologiczne, zatrucia, choroba lokomocyjna, wysoka temperatura panująca na zewnątrz. Czasami pupilowi przytrafiają się choroby zakaźne, a psa dopada ospałość i osłabienie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel