Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co zrobić aby koszatniczka w domu czuła się jak u siebie i dłużej żyła

2020-09-04
Co zrobić aby koszatniczka w domu czuła się jak u siebie i dłużej żyła

Gryzoń, który potrzebuje towarzystwa

Przystępując do hodowli koszatniczek powinieneś od razu założyć, że nie skończy się na jednej. Te zwierzęta żyją na wolności w stadach i dlatego właśnie potrzebują towarzystwa. Kompan znacznie poprawia ich samopoczucie i wydłuża życie, które wynosi przeciętnie od 4 do 8 lat (na wolności jedynie 4 lata). Zdarzają się i takie żyjące dłużej, jednak koszatniczka w Twoim domu musi czuć się naprawdę wyśmienicie, by przetrwać tyle czasu. Wszystko w twoich rękach, a zapewnienie jej towarzystwa jest priorytetową sprawą.

Co zrobić aby koszatniczka w domu czuła się jak u siebie i dłużej żyła

Mieszkanko godne koszatniczki

Gdy już zdecydujesz się na koszatniczki w domu, wybierz odpowiedniej wielkości akwarium, a nawet terrarium. Ze względów bezpieczeństwa to właśnie szklany domek będzie dla zwierzaków najlepszym. Naturalnie mają one piętra i schodki, co sprawia gryzoniom frajdę, bo mogą się po nich wspinać i skakać. Metalowe klatki także będą dobre, jednak koszatniczki należą do kopaczy i rozrzucają swoją podściółkę, a wiąże się niestety z ciągłym sprzątaniem. Plastikowe klatki w ogóle nie wchodzą w grę, są bowiem zbyt delikatne i podatne na uszkodzenia. Ostre zęby z łatwością sobie z nimi poradzą, narażając koszatniczki na niebezpieczeństwo.
Terrarium powinno się czyścić co najmniej raz w tygodniu. Wnętrze trzeba dokładnie umyć gorącą wodą, nie używając do tego środków chemicznych, nawet mydła. Świeży piasek, sianko i gałęzie to pozycje obowiązkowe, które czasem mogą wymagać częściowej wymiany już w trakcie tygodnia.

Zdrowy pokarm dla gryzoni

Koszatniczka w domu potrzebuje odpowiedniej żywności, która sprawi, że będzie pełna sił i energii. Podawaj ją w ciężkich ceramicznych miseczkach, unikając łamliwego i niebezpiecznego plastiku. Gryzonie żywią się ziołami i trawą, liśćmi i nasionami, a także sianem, i to właśnie o te składniki warto uzupełnić dedykowaną im karmę, dostępną w sklepie zoologicznym. Koszatniczki lubią chrupać warzywa, takie jak marchewka, kalafior czy sałata, jednak są podatne na cukrzyce. Dlatego zaleca się unikanie słodkich owoców, a jabłka, rodzynki czy banana możesz im podawać bardzo rzadko. Nie zapomnij o wodzie, tak bardzo potrzebnej do życia.

Życie w hodowli wymaga rozrywek

Na wolności gryzonie znajdują sobie przeróżne sposoby na zabawę. W domu koszatniczki potrzebują twojej pomocy, dlatego staraj się zapewniać im rozrywkę. Co kilka dni możesz włożyć do akwarium miseczkę z piaskiem, który kupisz w sklepie zoologicznym. Piaskowe kąpiele są jedną z największych radości tych zwierzątek. Pamiętaj o drewnianych konarach i domkach, które posłużą jako elementy wspinaczkowe, ale także pozwolą spiłować ostre zęby i pazurki. Raczej nie zaleca się wyciągania zwierzaków poza bezpieczną klatkę, bo wystarczy chwila nieuwagi, by wydarzyła się szkoda: ucieczka w kąt, za meble lub pogryzienie kabli elektrycznych.

Koszatniczka w domu potrzebuje bezpieczeństwa

Te sprytne i silne gryzonie mogą łatwo zakończyć swój żywot, jeśli nie będziesz odpowiednio o nie dbać. Koszatniczka w domu potrzebuje więc ochrony i dogodnych warunków, które pozwolą jej przeżyć nawet więcej niż osiem lat. Przede wszystkim pamiętaj o zakrywaniu akwarium metalową kratką, dzięki czemu zwierzęta nie wyjdą na zewnątrz. Unikaj plastikowych, ostrych elementów, które mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci. A bawiąc się z koszatniczką poza klatką bądź ostrożny. W czasie ucieczki gryzoń może zrzucić swój ogon, który już nigdy nie odrośnie. Nie oznacza to śmierci zwierzaka, jednak wywołuje pewien dyskomfort.
Zwierzaka lepiej nie wyciągać z domku i puszczać samopas. Ponieważ ma ostre zęby, a do tego skacze, zagrożone mogą być wszystkie znajdujące się pod ręką kable i dziury, w których koszatniczka będzie się chciała ukryć. Jeśli już zdecydujesz się na ten krok, odpowiednio zabezpiecz pokój, co ochroni nie tylko Twoje mienie, ale przede wszystkim zdrowie ukochanego zwierzątka.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Szybko i sprawnie, polecam
2024-05-23
Super jakość i bardzo dobra cena
pixel