Gryzoń, który potrzebuje towarzystwa

Przystępując do hodowli koszatniczek powinieneś od razu założyć, że nie skończy się na jednej. Te zwierzęta żyją na wolności w stadach i dlatego właśnie potrzebują towarzystwa. Kompan znacznie poprawia ich samopoczucie i wydłuża życie, które wynosi przeciętnie od 4 do 8 lat (na wolności jedynie 4 lata). Zdarzają się i takie żyjące dłużej, jednak koszatniczka w Twoim domu musi czuć się naprawdę wyśmienicie, by przetrwać tyle czasu. Wszystko w twoich rękach, a zapewnienie jej towarzystwa jest priorytetową sprawą.

Mieszkanko godne koszatniczki

Gdy już zdecydujesz się na koszatniczki w domu, wybierz odpowiedniej wielkości akwarium, a nawet terrarium. Ze względów bezpieczeństwa to właśnie szklany domek będzie dla zwierzaków najlepszym. Naturalnie mają one piętra i schodki, co sprawia gryzoniom frajdę, bo mogą się po nich wspinać i skakać. Metalowe klatki także będą dobre, jednak koszatniczki należą do kopaczy i rozrzucają swoją podściółkę, a wiąże się niestety z ciągłym sprzątaniem. Plastikowe klatki w ogóle nie wchodzą w grę, są bowiem zbyt delikatne i podatne na uszkodzenia. Ostre zęby z łatwością sobie z nimi poradzą, narażając koszatniczki na niebezpieczeństwo.
Terrarium powinno się czyścić co najmniej raz w tygodniu. Wnętrze trzeba dokładnie umyć gorącą wodą, nie używając do tego środków chemicznych, nawet mydła. Świeży piasek, sianko i gałęzie to pozycje obowiązkowe, które czasem mogą wymagać częściowej wymiany już w trakcie tygodnia.

Zdrowy pokarm dla gryzoni

Koszatniczka w domu potrzebuje odpowiedniej żywności, która sprawi, że będzie pełna sił i energii. Podawaj ją w ciężkich ceramicznych miseczkach, unikając łamliwego i niebezpiecznego plastiku. Gryzonie żywią się ziołami i trawą, liśćmi i nasionami, a także sianem, i to właśnie o te składniki warto uzupełnić dedykowaną im karmę, dostępną w sklepie zoologicznym. Koszatniczki lubią chrupać warzywa, takie jak marchewka, kalafior czy sałata, jednak są podatne na cukrzyce. Dlatego zaleca się unikanie słodkich owoców, a jabłka, rodzynki czy banana możesz im podawać bardzo rzadko. Nie zapomnij o wodzie, tak bardzo potrzebnej do życia.

Życie w hodowli wymaga rozrywek

Na wolności gryzonie znajdują sobie przeróżne sposoby na zabawę. W domu koszatniczki potrzebują twojej pomocy, dlatego staraj się zapewniać im rozrywkę. Co kilka dni możesz włożyć do akwarium miseczkę z piaskiem, który kupisz w sklepie zoologicznym. Piaskowe kąpiele są jedną z największych radości tych zwierzątek. Pamiętaj o drewnianych konarach i domkach, które posłużą jako elementy wspinaczkowe, ale także pozwolą spiłować ostre zęby i pazurki. Raczej nie zaleca się wyciągania zwierzaków poza bezpieczną klatkę, bo wystarczy chwila nieuwagi, by wydarzyła się szkoda: ucieczka w kąt, za meble lub pogryzienie kabli elektrycznych.

Koszatniczka w domu potrzebuje bezpieczeństwa

Te sprytne i silne gryzonie mogą łatwo zakończyć swój żywot, jeśli nie będziesz odpowiednio o nie dbać. Koszatniczka w domu potrzebuje więc ochrony i dogodnych warunków, które pozwolą jej przeżyć nawet więcej niż osiem lat. Przede wszystkim pamiętaj o zakrywaniu akwarium metalową kratką, dzięki czemu zwierzęta nie wyjdą na zewnątrz. Unikaj plastikowych, ostrych elementów, które mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci. A bawiąc się z koszatniczką poza klatką bądź ostrożny. W czasie ucieczki gryzoń może zrzucić swój ogon, który już nigdy nie odrośnie. Nie oznacza to śmierci zwierzaka, jednak wywołuje pewien dyskomfort.
Zwierzaka lepiej nie wyciągać z domku i puszczać samopas. Ponieważ ma ostre zęby, a do tego skacze, zagrożone mogą być wszystkie znajdujące się pod ręką kable i dziury, w których koszatniczka będzie się chciała ukryć. Jeśli już zdecydujesz się na ten krok, odpowiednio zabezpiecz pokój, co ochroni nie tylko Twoje mienie, ale przede wszystkim zdrowie ukochanego zwierzątka.