Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy pies musi mieć kaganiec

2020-02-24
Czy pies musi mieć kaganiec

Co mówi prawo

Przepisy obowiązujące w naszym kraju nie regulują jednoznacznie tej kwestii i nie odpowiadają na pytanie, czy pies powinien nosić kaganiec. Kodeks wykroczeń sygnalizuje jedynie, że każdy właściciel powinien zachować odpowiednie środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. To nawet nie sugeruje konieczności chodzenia na smyczy, a jedynie można założyć, co się kryje za zapisem. Tak ogólne ujęcie tematu prowadzi do wielu nieścisłości. Aby uzyskać konkretniejsze informacje, należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi gminie. Te różnią się między sobą, dlatego chcąc postępować zgodnie z prawem, trzeba sprawdzić konkretnie w swojej gminie.

Czy pies musi nosić kaganiec

Psy uznawane za agresywne

Informacji na ten temat nie znajdziemy ani w kodeksie wykroczeń, ani w przepisach gminy. Będą za to w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. Nr 77, poz.687). To lista tych ras, które czy chcą, czy nie chcą, muszą chodzić w kagańcu. Jak się okazuje, do psów, które powinny go mieć w każdej sytuacji, zaliczają się przedstawicieli ras: amerykański pit bull terier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Kiedy pies musi mieć kaganiec?

Dla swojego świętego spokoju, lepiej zakładać kaganiec niż z niego zrezygnować. Ty znasz swojego psa, ale nie wiesz, z kim możesz mieć do czynienia wyprowadzając go na spacer. Nawet gdy twoje zwierzę idzie na smyczy, a Ty przebywasz wśród innych osób i psów, bezpieczniej jest założyć dodatkową ochronę. Gdy jesteś z psem sam na łące i spuszczasz go ze smyczy, bezpieczniej jest zostawić kaganiec. To oszczędzi ewentualnych zmartwień Tobie i Twojemu pupilowi. Czy w takim razie pies musi mieć kaganiec wszędzie? Nie, bez niego możesz trzymać psa w domu i w swoim ogrodzie. Tam masz pewność, że nic złego nikomu nie grozi, że nikt psa nie sprowokuje do agresji.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel