Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy psy mają mleczaki - szukamy odpowiedzi na to pytanie

2021-03-22
Czy psy mają mleczaki - szukamy odpowiedzi na to pytanie

Co z tymi mleczakami?

Psy rodzą się bez zębów, ponieważ ich nie potrzebują. Jak każdy ssak początkowo żywią się mlekiem swojej matki. Około 3 - 4 tygodnia życia, jako pierwsze, powinny pojawić się siekacze. Nieco później, w okolicach 5 - 6 tygodnia wyrzynają się kły. Do mniej więcej 9 tygodnia szczenię powinno mieć komplet mleczaków, czyli 28 ząbków. Zęby młodego psa są bardzo blisko siebie i są niezwykle ostre. Tak, jak u małych dzieci, wyrzynanie się zębów nie jest przyjemne dla zwierzaka. Dlatego pupil, który ząbkuje, może gryźć wszystko wokół siebie. Pewną ulgą dla młodego psa może być specjalny gryzak dla szczeniąt. Musi być on dopasowany do wieku i rasy.

Zęby mleczne ulegną wymianie na stałe między 3 a 6 miesiącem życia. Jeżeli zobaczysz dziurkę w dziąśle, czy znajdziesz ząb na podłodze — nie panikuj! Dostrzeżenie delikatnego krwawienia, też nie jest powodem do zmartwień nad zdrowiem pupila. To całkiem normalny proces. Pies może też połknąć zęba, ale nie ma w tym żadnego niebezpieczeństwa!

Czy psy mają mleczaki

Jak kontrolować zęby u psa?

Zaglądaj co kilka dni do pyszczka szczeniaka, żeby sprawdzać stan zębów. Dlaczego? Dlatego, że powinieneś kontrolować czy pies ma mleczaki i czy wypadają. Jeżeli tak, to czy wszystko z nimi jest w porządku. Należy sprawdzać, czy pojawiające się zęby stałe rosną prosto, czy nie pojawiają się obok zębów mlecznych. Gdy zobaczysz, że wyrosły już stałe zęby i znajdują się obok mleczaków, masz do czynienia z tzw. przetrwałymi zębami mlecznymi. Takie nieprawidłowości powinieneś koniecznie skonsultować z lekarzem weterynarii.

Obserwuj swojego pupila, żeby, jako już dorosły osobnik, nie miał problemów ze zdrowiem. Odpowiednia profilaktyka jamy ustnej zapobiegnie późniejszym nieprzyjemnościom.

Odwiedź nasz sklep, po to, by znaleźć najlepsze gryzaki, przysmaki dentystyczne i suchą karmę. To właśnie one, w połączeniu z regularnym szczotkowaniem psich zębów i wizytami kontrolnymi u lekarza weterynarii, zapewnią twojemu zwierzakowi zdrowie!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
pixel