Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym są, jak i ile żyją koszatniczki - małe, sympatyczne gryzonie

2020-09-04
Czym są, jak i ile żyją koszatniczki - małe, sympatyczne gryzonie

Ile żyją koszatniczki na wolności?

W Chile, na zboczach Andów można spotkać te gryzonie na wolności. Żyją one w grupach, drążąc podziemne tunele i w nich spędzają większą część czasu. Radzą sobie świetnie, bo potrafią przetrwać bez wody nawet do dwóch tygodni, nie reagują na ubytki tlenu i nie potrzebują słońca. Ich ciało jest stworzone do kopania w ziemi, dlatego tak świetnie sobie radzą w tych dość surowych warunkach. Niestety, dość często padają łupem większych drapieżników, a także ludzi, którzy traktują je jak szkodniki niszczące uprawy. To wszystko sprawia, jeśli zastanawiasz się, ile żyją koszatniczki, że mało który osobnik dożywa 4 lat na wolności.

Czym są jak i ile żyją koszatniczki

Hodowla koszatniczek wydłuża ich życie

Inaczej jest ze zwierzętami w kontrolowanej hodowli. Już od lat 60. ubiegłego wieku wykorzystuje się je w laboratoriach, gdzie bada się je pod kątem cukrzycy. Stamtąd trafiły do prywatnych hodowli i teraz coraz częściej można znaleźć je w domach. Ile więc żyją koszatniczki, gdy nikt na nich nie czyha? Szacuje się, że nawet osiem lat, oczywiście w odpowiednich warunkach. Im lepiej będą się czuły, tym ten okres będzie się wydłużał. To jednak i tak minimum dwa razy dłużej niż na wolności.

Życie bez ogona

Koszatniczki bronią się przed drapieżnikami w dość osobliwy sposób. Mianowicie gubią swój ogon, który już nigdy nie odrasta. A ile może żyć koszatniczka pozbawiona części swojego ciała? Tyle samo co z nim, nie stwierdzono bowiem jednoznacznej zależności między ogonem a długością życia. W domowej hodowli mogą się bez niego obejść, jednak i tak bezpieczniej jest nie łapać za niego.

Co robić, by zwierzęta żyły dłużej?

Gdy zastanawiasz się, ile żyje koszatniczka i co możesz zrobić, aby ten okres wydłużyć, mamy dla Ciebie kilka porad. Przede wszystkim są to zwierzęta stadne, które potrzebują towarzystwa. Dlatego kupując jedną, lepiej od razu dobrać drugą koszatniczkę. W ten sposób jest szansa na wydłużenie życia pupili w hodowli.
Ważne jest środowisko i warunki, jakie im stworzysz. Ze względu na ostre zęby i potrzebę kopania zapomnij o plastikowych klatkach, bo metalowa będzie zdecydowanie pewniejsza. Jeszcze lepszym pomysłem będzie szklane akwarium, co także uchroni Cię przed ciągłym sprzątaniem wykopywanego na zewnątrz klatki podłoża. Ich domek musi być bezpieczny i odporny, aby zwierzęta nie uciekły i nie zrobiły sobie krzywdy. Ponieważ koszatniczki dużo gryzą, zainwestuj w drewniane elementy, które pozwolą im stępić ostre zęby i zetrzeć pazury.
Koszatniczki są bardzo ruchliwe, dlatego wybierając akwarium, lepiej zainwestuj w większy rozmiar. Doposaż je w drabinki i pięterka, co pozwoli ćwiczyć naturalne instynkty koszatniczek, w tym wspinanie. To, ile pożyją te gryzonie, zależy w dużej mierze od Ciebie, musisz więc zakrywać akwarium kratką, uniemożliwiając zwierzętom wydostanie się z niego.

Bezpieczny pokarm w wygodnych warunkach

Gryzonie, jak sama nazwa wskazuje, mają ostre zęby, zapomnij więc o plastikowych poidełkach i miseczkach. Przekonaj się, o ile dłużej pożyją koszatniczki, gdy wybierzesz dla nich trudniejsze do połknięcia naczynia kamienne i ceramiczne. Roślinożerne zwierzęta chętnie przyjmą każdą ilość ziół, trawy, liści, siana i nasion. Także twarde warzywa i owoce będą dla nich miłym dodatkiem, sięgaj więc po kalafior, marchewkę, sałatę, rodzynki, jabłka. By wydłużyć ich życie, owoce podawaj rzadko, bo nadmiar cukru może doprowadzić do przedwczesnej śmierci w wyniku cukrzycy.

Rozrywka dla koszatniczek

Zabawa tych małych gryzoni polegać może na zażywaniu piaskowych kąpieli. Nawet kilka razy w tygodniu umożliwiaj im je, umieszczając wewnątrz akwarium wanienkę z suchym piaskiem. Ten substytut naturalnego środowiska, w którym żyją na wolności, z pewnością przedłuży ich żywot.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
pixel