Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dziwne zachowanie psa - te objawy powinny Cię zaniepokoić

2022-01-05
Dziwne zachowanie psa - te objawy powinny Cię zaniepokoić

Dziwne zachowanie psa – co powinno Cię zaniepokoić?

Twój pies, tak jak każdy inny, posiada stały zestaw zachowań. Ty, jako odpowiedzialny właściciel, powinieneś je dobrze znać i w porę zorientować się, kiedy zaczyna dziać się coś złego. Nigdy nie bagatelizuj tego, co akurat zwróci Twoją uwagę, gdyż mowa ciała czworonożnych przyjaciół jest bardzo ważna. To właśnie w ten sposób zwierzę się z Tobą porozumiewa i sygnalizuje swoje potrzeby.

Bardzo niepokojąca jest zwłaszcza nagła zmiana dotychczasowych zwyczajów. Musisz natychmiast znaleźć jej przyczynę, gdyż tylko w ten sposób będziesz mógł wyeliminować tę nieprawidłowość. Niektóre z nich mogą wydawać się śmieszne, lecz tak naprawdę są bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia Twojego ukochanego pupila.

Jednym z takich zachowań u psa jest np. przyciskanie głowy do twardych przedmiotów. Dla kogoś patrzącego z boku wydaje się to śmieszne, a niekiedy nawet bardzo słodkie, lecz z punktu widzenia psa już takie nie jest. Kiedy zauważysz takie zachowanie, natychmiast udaj się do weterynarza. Przyciskanie głowy właśnie w ten sposób świadczy bowiem o tym, że zwierzę odczuwa silny ból. Może być on spowodowany przez różne czynniki, nawet guza mózgu.

Inne zachowanie psa, które również powinno Cię zaniepokoić, to np.:
– saneczkowanie (tarcie zadem o podłoże),
– zmniejszenie aktywności,
– wycofanie i lękliwość,
– warczenie na dotyk u psa, który uwielbia pieszczoty,
– wzmożone pragnienie,
– utrata apetytu,
– ciągłe wiercenie się,
– zaprzestanie zabaw,
– chodzenie tam i z powrotem,
– nadmierne szczekanie,
– żucie,
– kręcenie się w kółko,
– ściganie ogona,
– ganianie za światłami,
– wpatrywanie się w pustą przestrzeń,
– ssanie zabawek lub części ciała,
– zaczerwieniona skóra,
– koncentrowanie się na kończynach,
– drapanie i podgryzanie sierści.

Oczywiście każdy pies czasami biega za ogonem lub wylizuje łapy, lecz objaw ten powinien zaniepokoić Cię wtedy, kiedy zdarza się bardzo często lub ma charakter obsesyjny. Nigdy nie lekceważ problemu. Takie objawy nie ustąpią samoistnie, a wręcz przeciwnie, zaczną się nasilać w czasie. Niestety w pewnym momencie wyeliminowanie problemu stanie się znacznie trudniejsze, a zachowanie psa zacznie poważnie wpływać na jego funkcjonowanie. Wobec tego takie objawy powinny natychmiast zwrócić Twoją uwagę. Nie próbuj tego bagatelizować, ani leczyć pupila na własną rękę.

Dziwne zachowanie psa objawy

Skąd się bierze dziwne zachowanie psa?

Dziwne zachowanie psa nigdy nie bierze się znikąd. Przyczyn może być jednak kilka. Wśród nich wyróżnić można:
– chorobę lub bolesną dolegliwość,
– problemy psychologiczne,
– zwyrodnienia,
– infekcje,
– zatrucie substancjami toksycznymi.
Dokładną przyczynę możesz określić, analizując pojawiające się objawy z lekarzem weterynarii. Dla zobrazowania problemu czasami warto nagrywać zachowanie czworonoga.

Jak szybko rozpoznać, że zachowanie psa odbiega od normy?

Jedne objawy potrafią rzucać się w oczy już z daleka, z kolei innych musisz bacznie wypatrywać. Właśnie dlatego regularne obserwowanie psa jest takie ważne. Niestety w natłoku codziennych obowiązków ta powinność często gdzieś umyka. Pora jednak to zmienić. Być może właśnie w ten sposób zauważysz coś, co sprawi, że zaczniesz się martwić.

Obserwuj pupila zwłaszcza na spacerze. Psy je kochają, dlatego powinien to być czas pełnego relaksu. Zobacz, jak zwierzę się wtedy zachowuje i czy jego reakcja na bodźce jest prawidłowa.

Jakie zachowanie psa może Cię zdenerwować, ale jest całkowicie normalne?

Niekiedy mówisz, że Twój pies zachowuje się dziwnie i szukasz nieprawidłowości właśnie w nim. W gruncie rzeczy chodzi jednak jedynie o to, że nie zaspokajasz wszystkich jego potrzeb. Pamiętaj o tym, że każdy przedstawiciel tego gatunku musi węszyć, wpadać w pogoń, gryźć oraz wypatrywać. To właśnie w tym tkwi jego natura.

U jednych psów zapotrzebowanie na te czynniki jest większe, u innych nieco mniejsze, lecz nadal bodźce te powinny być regularnie dostarczane. Jeżeli ich dawka jest nieodpowiednia, wtedy dochodzi bowiem do pewnych zachowań, które wydawać by się mogło, że są nieprawidłowe. W rzeczywistości właśnie w ten sposób pies radzi sobie z nadmiarem energii i frustracją wynikającą z monotonnego stylu życia. W takim wypadku często naturalne i prawidłowe zachowanie psa odbierane jest przez właściciela jako złe.

Przykładem mogą być przedstawiciele ras pracujących. Taki pies potrzebuje dużej dawki codziennej aktywności. Nie chodzi tutaj tylko o ruch, ale również o ćwiczenia umysłowe. Jeżeli więc zaniechasz tej powinności i jego życie będzie polegało jedynie na krótkich spacerach i wylegiwaniu się w domu, to po pewnym czasie zaobserwujesz pierwsze niepokojące sygnały. Frustracja może objawiać się na różne sposoby. Pies może zacząć niszczyć, szczekać, wyć czy załatwiać się w domu. Właściciele często zgłaszają te objawy jako niepokojące i myślą, że to ze zwierzęciem jest coś nie tak. Problem tkwi jednak nie w psie, a w jego opiekunie.

Pamiętaj więc o tym, aby w pierwszej kolejności zacząć właściwie dbać o psa. W naszym sklepie znajdziesz wiele przydatnych akcesoriów, które wspomogą jego pracę umysłową. Bardzo praktyczne są np. maty węchowe, dzięki którym zwierzę zaspokaja potrzebę węszenia. Oczywiście dziwne zachowanie psa może również wynikać z choroby, dlatego nigdy tego nie bagatelizuj i uważnie obserwuj swojego pupila. To właśnie Ty, jako odpowiedzialny właściciel, znasz go przecież najlepiej!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
pixel