Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile trwa ruja u kotki - sprawdzone informacje

2020-11-12
Ile trwa ruja u kotki - sprawdzone informacje

Co to jest ruja?

Zanim dowiesz się ile trwa ruja u kotki, zapoznaj się z informacjami na temat tego stanu. Koty się rozmnażają, a czas, w którym samica jest gotowa do zapłodnienia nazywa się powszechnie rują. W tym okresie robi ona wszystko, by zwabić samców. W domu będzie domagała się głaskania, ocierała o meble, dywan lub nogi domowników.

Cechą charakterystyczną jest również długie i nieprzyjemne dla ludzkich uszu miauczenie. Swoim zachowaniem wyraża duży niepokój. Mało je, próbuje za wszelką cenę wydostać się z domu, by spotkać kociego kawalera. Oprócz tego może także zacząć załatwiać się poza kuwetą.

Ile trwa ruja u kotki

Kiedy może wystąpić pierwsza ruja?

Ile trwa ruja? Kiedy może wystąpić po raz pierwszy? Ten stan u kotki zaczyna się wtedy, gdy osiąga ona dojrzałość płciową oraz odpowiednią wagę. Samice dojrzewają dosyć szybko. Szacuje się, że po raz pierwszy mogą być gotowe do zapłodnienia już w 4 miesiącu życia. Zwykle rui można spodziewać się między 6 a 8 miesiącem. Stan ten nastąpi wtedy, gdy kotka będzie ważyła ponad 2 kg, ponieważ wtedy jej organizm będzie zdolny, by donosić ciążę.

Zwykle ruja trwa do 10 dni. Może się jednak odrobinę przedłużyć. Po tym okresie następuje przerwa. Kotki mogą być w tym stanie kilka razy do roku.

Czym jest ruja permanentna?

Ile trwa ruja permanentna i czym charakteryzuje się ten stan? W niektórych przypadkach czas, w którym kotka jest gotowa do zapłodnienia może znacznie się wydłużyć. Wtedy jeden okres rui następuje bezpośrednio po drugim bez żadnej przerwy. Jest to niebezpieczne dla organizmu samiczki. Kotka jest wycieńczona, wygłodzona, a jej organizm wyniszczony. Co powinno zrobić się w takiej sytuacji? Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Lekarz podejmie stosowne kroki lub zdecyduje o natychmiastowej sterylizacji.

Czy ruja jest przyjemna dla kotki?

Wiesz już ile trwa ruja u kotki. Czy jest ona niebezpieczna dla zwierzęcia? Na pewno to jeden z niesamowicie męczących okresów. Organizmem zwierzęcia kierują hormony, a sama kotka jest ciągle zmęczona i niespokojna. Jak pomóc pupilce? Nie musisz od razu decydować się na sterylizację. Istnieją różne preparaty, które hamują rozwój rui. Możesz zacząć od nich, a dopiero potem przejść do bardziej inwazyjnych zabiegów.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Szybko i sprawnie, polecam
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel