Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile żyje pies i jak się liczy psie lata?

2023-10-11
Ile żyje pies i jak się liczy psie lata?
Ile żyje pies i jak się liczy psie lata?

„Posiadanie psa jest jak tęcza. Szczenięta są radością na jednym jej końcu. Stare psy są skarbem na drugim”. (Carolyn Alexander). W tych słowach jest wiele prawdy. Szczenię wnosi do naszego domu mnóstwo radości, dorosły pies jest znakomitym kompanem do wspólnych spacerów i spędzania czasu, a starszy czworonóg to oaza spokoju, na której towarzystwo zawsze możemy liczyć. Psie lata upływają jednak zdecydowanie zbyt szybko, dlatego wiele osób próbuje „przeliczać” je na ludzkie, by zrozumieć, na jakim etapie życia jest pies. W praktyce jest to mało miarodajne, choćby dlatego, że duże i małe rasy psów bardzo różnią się długością życia oraz dojrzewania, jednak czasami przeliczanie lat psich na ludzkie pomaga właścicielom psychicznie oswoić się z dojrzewaniem i starzeniem się czworonoga.

Ile żyje pies?

Średnia długość życia psa to ok. 10-13 lat, jednak nierzadko zdarza się, że czworonóg dożyje 15, a nawet 20 lat. Na tę liczbę ma wpływ wiele czynników, m.in. fakt, że małe psy żyją dłużej niż duże rasy.

Jak się liczy psie lata?

Istnieje kilka pomysłów na to, jak się liczy wiek psa. Weź jednak pod uwagę, że to są obliczenia szacunkowe i mogą wprowadzać w błąd, ponieważ wiele zależy od rasy psa, jego kondycji, warunków życia czy cech osobniczych.

  • Pierwsza koncepcja mówi, że każdy rok „ludzki” liczy się jako: 7 lat psich w przypadku ras dużych, 6 lat psich w przypadku ras średnich i 5 lat psich w przypadku ras małych. To jednak duże uproszczenie, dlatego powstają inne sposoby na obliczanie psich lat.
  • Kolejna metoda to zastosowanie wzoru: 16 ln(wiek psa) + 31 = ludzki wiek czworonoga – gdzie ln to logarytm naturalny. Ten sposób jest trudniejszy, dlatego można wykorzystać kalkulatory psiego wieku dostępne w sieci.
  • Jeszcze inny sposób obliczania mówi nam, że pierwsze dwa lata życia psa to 24 „ludzkie” lata. Następnie do każdego roku należy dodać 4 lata do wieku psa.

Długość życia niektórych ras psów

Owczarek niemiecki: 10-13 lat

Jack russell terrier: 13-16 lat

Border collie: 10-17 lat

Shih tzu: 10-14 lat

Yorkshire terrier: 13-16 lat

Bokser: 10-12 lat

Bernardyn: 8-10 lat

Najdłużej żyjące rasy psów: chihuahua, pudel, jack russell terrier, yorkshire terrier, owczarek australijski, maltańczyk, pomeranian, springer spaniel angielski, kundelki, jamnik, beagle, maltańczyk, lagotto romagnolo.

Najkrócej żyjące rasy: buldog francuski (najnowsze szacunki wskazują nawet 4,5 roku!), buldog angielski, dog niemiecki, mastif angielski, berneński pies pasterski, wilczarz irlandzki.

Od czego zależy długość życia psa?

  • Wielkość — duże rasy później dojrzewają i znacznie krócej żyją.
  • Choroby — zarówno nabyte, jak i genetyczne, dlatego zawsze warto wybierać szczenięta po przebadanych rodzicach. Należy także pamiętać, że niektóre rasy są bardziej obciążone chorobami genetycznymi.
  • Opieka weterynaryjna — regularne kontrole pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych chorób, a zabranie psa do lecznicy po zauważeniu niepokojących objawów pozwoli szybko wyeliminować wiele problemów zdrowotnych.
  • Odpowiednia dieta — zdrowa, zbilansowana dieta oraz (w razie potrzeby) odpowiednia suplementacja to najprostszy sposób, by dostarczyć organizmowi czworonoga wszystko, czego potrzebuje.
  • Aktywność fizyczna — pozwala zachować dobrą kondycję i mobilność, zapobiega nadwadze, obniża poziom stresu i poprawia samopoczucie — dokładnie tak, jak u ludzi!
  • Zapewnienie bezpieczeństwa — ucieczki, spacery bez opieki, narażenie na atak innych zwierząt — takie sytuacje niestety mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia psa.

Najdłużej żyjący pies na świecie — rekord Guinnessa

Od czasu do czasu możemy usłyszeć niesamowite historie o wyjątkowo długowiecznych czworonogach. Bluey rasy australian cattle dog zdecydowanie należy do takich przypadków! Ten pies, zgodnie z przeznaczeniem rasy pracujący na farmie bydła w Australii, znajdował się pod opieką Lessa Halla w latach 1910-1939 i przeżył aż 29 lat i 160 dni. Niestety, z powodu złego stanu zdrowia opiekun zadecydował o uśpieniu pupila. Bluey był wpisany do księgi rekordów Guinessa.

Tytuł najbardziej długowiecznego psa „odebrał” mu jednak Bobi, kundelek mieszkający w Portugalii przez — bagatela! — 30 lat i 266 dni. Psiak zmarł w lutym 2023 roku, jednak możemy być pewni, że jego życie było bardzo szczęśliwe — spędził je z opiekunem Leonelem Costą, który jako ośmiolatek uratował i przyniósł do domu małego, czekoladowego szczeniaka, czyli właśnie Bobiego.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że choć nie zmienimy biologii, możemy w bardzo istotny sposób wpłynąć na długość życia naszego psa, zapewniając mu odpowiednie warunki do życia, dobrą dietę, aktywność oraz opiekę weterynaryjną. Wtedy będziemy mieć świadomość, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by pupil żył długo i szczęśliwie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Szybko i sprawnie, polecam
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
pixel