Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak bezpieczenie obciąć psu pazury

2020-01-07
Jak bezpieczenie obciąć psu pazury

Dlaczego należy obcinać pazury?

Dlaczego należy obcinać pazury? Zanim dowiesz się, jak obcinać psu pazury, sprawdź, dlaczego należy to robić, zwłaszcza u psów mieszkających w domu. Psie pazury ścierają się naturalnie, kiedy psy biegają po twardym podłożu. Jeśli jednak pies większość dnia spędza w domu, konieczna będzie pomoc człowieka. Możesz zabrać pupila do weterynarza albo zrobić to samodzielnie. Warto jednak dbać, by ten zabieg kosmetyczny był wykonywany regularnie, ponieważ zbyt długie pazury uniemożliwiają czworonogowi swobodne poruszanie się, negatywnie wpływając na pracę stawów i doprowadzając do zwyrodnień. Ponadto mogą się podwijać i boleśnie wbijać w skórę, powodując naprawdę duży dyskomfort.

Jak obciąć psu pazury

Budowa psich pazurów

Pazury Twojego psa to wielka sprawa, dlatego należy się im szczególna troska. Zanim jednak zdecydujesz się samodzielnie je skrócić, poznaj ich budowę i sprawdź, co zrobić, by ich nie uszkodzić.

Psie pazury są bardzo twarde, ich budowa jednak zdecydowanie różni się od budowy naszych paznokci. Warto sprawdzić co kryje się wewnątrz pazura, bo kryje się naprawdę wiele! Zewnętrzna warstwa to płytka rogowa, a jasna tkanka od dołu to podeszwa. Co jest w środku pazura? Łożysko oraz macierz, w której znajdują się naczynia krwionośne, czyli część, której nie chcemy uszkodzić. Jeśli jednak tak się zdarzy, warto mieć przygotowane odpowiednie preparaty, służące tamowaniu krwawienia.

Obcinanie pazurów w praktyce

Poznałeś już przyczyny, dla których nie warto zaniedbywać pazurów psa, wiesz, jaką mają one budowę i co robić w przypadku uszkodzenia wywołania krwawienia, czas sprawdzić jak w praktyce obcinać psu pazury!
1. Obserwuj swojego pupila, by prawidłowo ocenić moment, w którym należy podjąć się obcinania pazurów. Co może na to wskazywać? Przede wszystkim … stukanie! Kiedy pies, podczas chodzenia po podłodze wydaje charakterystyczne dźwięki to znak, że czas na skrócenie pazurów!
2. Wybierz odpowiednie narzędzie, które pozwoli Ci bez dokładnie i szybko skrócić psie pazury. Doskonałym wyborem będą nożyczki z gilotyną marki TRIXIE, dedykowane tego rodzaju zabiegom.
3. Zanim rozpoczniesz zadanie, oswój psa z tym, co się za chwilę stanie. Przede wszystkim wybierz odpowiedni moment – zmęczony pies będzie spokojniejszy i nierozproszony chęcią zabawy. Zacznij od dotykania łapy, poproś, by pupil sam Ci ją podał. Większość psów nie lubi dotyku łapy, dlatego warto przekonać go, że nie stanie się mu nic złego.
4. Kiedy Ty i Twój pupil znajdziecie wygodną pozycję, czas rozpocząć zabieg. Jak obcinać psu pazury? Przede wszystkim nie zwracaj uwagi na ich długość – im dłuższe, tym dłuższa macierz, dlatego nie możesz obcinać ich zbyt krótko. Przytnij jedynie końcówkę, odczekaj kilka dni, aż macierz się cofnie i powtórz procedurę.

Obcinając pazury swojemu psu, należy zachować ostrożność i spokój – pokaż pupilowi, że naprawdę nie ma się czego bać, a zabiegi kosmetyczne staną się dla Was przyjemnością!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel