Jak bezpiecznie podróżować z psem? Wakacyjny poradnik.
Aby wyjazd z psem był udany i przyjemny, powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Warto zacząć działać z większym wyprzedzeniem, by mieć czas na załatwienie wszystkich formalności, skompletowanie niezbędnych rzeczy, a w razie potrzeby — także na to, aby nauczyć czworonoga niezbędnych umiejętności (np. spokojnej podróży autem). Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących przygotowań oraz samego wyjazdu. O czym pamiętać, co zabrać i na co zwrócić uwagę? Sprawdźmy.
Jak podróżować z psem?
1. Znajdź miejsca przyjazne psom
Wakacje z psem należy odpowiednio zaplanować, uwzględniając, że nie wszystkie miejsca noclegowe, lokale gastronomiczne lub atrakcje turystyczne będą dla nas dostępne z psem. Warto z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg w miejscu przyjaznym psom oraz dowiedzieć się, które atrakcje turystyczne możemy odwiedzić z pupilem. Dobrym pomysłem jest wybranie mniej obleganych kierunków na wakacyjny wypoczynek, dzięki czemu nasz pupil będzie miał więcej swobody i nie będzie uciążliwy dla innych. Przed wyjazdem sprawdź, gdzie przyjmuje okoliczny weterynarz i zapisz sobie jego numer i adres, by w razie potrzeby mieć dane kontaktowe pod ręką.
2. Wybierz sposób transportu
Najwygodniejszym środkiem transportu z pewnością będzie samochód — wówczas należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie psiaka w trakcie podróży. Mniejsze czworonogi mogą spędzić drogę w transporterze, większym warto kupić szelki i specjalną smycz wpinaną w pas bezpieczeństwa. Alternatywą jest pociąg, którym można podróżować z psem, o ile mamy ze sobą książeczkę zdrowia, kupimy mu bilet, będziemy trzymać go na smyczy i w kagańcu (małe psy mogą podróżować w transporterze). Ostatnią możliwością jest samolot, jednak wielu właścicieli rezygnuje z tej formy podróżowania z psem, ze względu na fakt, że lot samolotem jest bardzo stresujący dla zwierzęcia — tym bardziej że zwykle musi ono podróżować w luku bagażowym.
Bez względu na formę podróży, warto z wyprzedzeniem przyzwyczaić do niej psiaka — nauczyć go spokojnej jazdy autem, pociągiem lub zabrać na lotnisko. Jeśli podróżujemy samochodem lub pociągiem, powinniśmy tak zaplanować trasę, by pies mógł załatwić swoje potrzeby i napić się wody co 3-4 godziny.
3. Spakuj psa na wakacje
Wbrew pozorom, uzbiera się sporo rzeczy, które musisz zabrać na wakacje dla pupila. Oto lista najpotrzebniejszych przedmiotów. Dopasuj ją do swojego psa.
- Obroża z adresówką (najlepiej metalowa, na której numer jest trwale wygrawerowany)
- smycz
- kaganiec, w którym pies może swobodnie otworzyć pysk, by ziajać
- (opcjonalnie) zapasowa smycz i zapasowa obroża
- książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami
- paszport (w razie podróży za granicę)
- legowisko dla psa (wystarczy kocyk lub śpiwór dla psa)
- miska na wodę i jedzenie, opcjonalnie bidon na wodę dla psa
- odliczony zapas karmy, którą pies je na co dzień (pozwoli uniknąć problemów żołądkowych w podróży)
- preparaty na kleszcze dla psa i coś do usuwania kleszczy (pęseta, lasso, kleszczołapka)
- woreczki na psie odchody
- opcjonalnie: zabawki, mata chłodząca, transporter, ręcznik do wytarcia psa, gryzaki, leki przyjmowane przez psa
4. Dopasuj podróż do możliwości psa
Zabierając czworonoga na wakacje, musimy brać pod uwagę jego możliwości. Jeśli nasz pies nie ma kondycji, jest starszy lub źle znosi upały, raczej nie będzie mógł towarzyszyć nam w długich wędrówkach lub spędzać całego dnia na plaży. Kontroluj stan czworonoga i nie dopuść do tego, by psiak się przeforsował lub przegrzał. Na plaży znajdź dla niego miejsce, w którym jest cień, a podczas wędrówek w górach sprawdzaj, czy pies daje radę dotrzymać Ci kroku. Jeśli widzisz wyraźne oznaki zmęczenia, koniecznie należy zawrócić i zabrać psa w spokojne miejsce, w którym może odpocząć.
Zawsze miej przy sobie bidon na wodę dla psa lub miskę i butelkę z wodą. Podczas wybierania atrakcji turystycznych upewnij się, że nie będą dla psa uciążliwe. Oto (autentyczny!) przykład: niektóre zamki możesz odwiedzić z psem, jednak jeśli planowany jest pokaz strzelania z armaty, absolutnie nie powinieneś zmuszać psa do przebywania w tym miejscu.
5. Nie psuj wypoczynku innym
Wakacje z psem są cudownym sposobem na spędzanie czasu z pupilem i większość czworonogów będzie zachwycona taką odmianą. Trzeba jednak pamiętać, by nasz pies nie był uciążliwy dla otoczenia. Nie powinien podbiegać w niekontrolowany sposób do obcych ludzi i psów, na plaży należy uważać, by nie sypał piaskiem na innych plażowiczów lub nie obsikiwał ich rzeczy, a na górskich szlakach bezwzględnie należy trzymać psa na smyczy. Słowem — warto odpowiednio wychować psa, by później z przyjemnością zabierać go na wakacje.
Wspólne wakacje oznaczają mnóstwo wrażeń, pięknych wspomnień, a dla psa są wprost wymarzonym czasem, który aktywnie spędza z właścicielem, mając ukochanego opiekuna dla siebie przez 24 godziny na dobę. To znakomity sposób na podróżowanie, warto jednak podejść do niego z głową. Stwórz dobry plan, pilnuj psa, a na pewno wakacje będą udane i pozwolą pogłębić więź z czworonogiem. Przyjemnego wypoczynku!