Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak chronić psa i kota przed kleszczami? Jak wyciągnąć kleszcza? Kilka wskazówek i skuteczne porady

2023-05-05
Jak chronić psa i kota przed kleszczami? Jak wyciągnąć kleszcza? Kilka wskazówek i skuteczne porady

Niestety, ze względu na łagodne zimy i zmniejszanie bioróżnorodności naszego środowiska, sezon na kleszcze trwa dłużej niż w poprzednich dekadach. Kleszcze są aktywne już powyżej temperatury 5 stopni Celsjusza i mogą pojawić się wszędzie. Sezon na kleszcze trwa mniej więcej od kwietnia do listopada, jednak nawet w ciepłe zimowe dni można spotkać tego pasożyta – zarówno w lesie, jak i parku czy choćby trawniku pod blokiem. Warto wiedzieć, jak skutecznie chronić czworonoga przed kleszczami i jak reagować, gdy znajdziemy kleszcze u kotów lub psów.

KLESZCZ U PSA LUB KOTA – CO ZROBIĆ?

Jeśli znajdziesz kleszcza u swojego psa lub kota, należy wyciągnąć pasożyta tak szybko, jak to możliwe – im dłużej przebywa on w ciele czworonoga, tym większe jest ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. Niektórzy zabierają swojego psa lub kota do weterynarza, jednak warto nauczyć się samodzielnie wyciągać kleszcza, by skutecznie pozbyć się pasożyta, gdy okazuje się, że na wizytę w lecznicy trzeba poczekać. Dobrym pomysłem jest poproszenie weterynarza o pokazanie, jak się wyciąga kleszcza – dzięki temu będziemy mieli pewność, że zrobimy to prawidłowo sami.

Jak chronić psa przed kleszczami - wskazówki i skuteczne preparaty

JAK WYCIĄGNĄĆ KLESZCZA?

Do wyciągania kleszczy służy pęseta z tępymi końcami, kleszczołapka lub lasso na kleszcze. W ostateczności można wyciągnąć kleszcza nawet palcami. Należy uważać, by nie ścisnąć odwłoku pasożyta, który w takim przypadku zwróci pokarm i zwiększy ryzyko zakażenia czworonoga. Kleszcza łapiemy jak najbliżej ciała psa lub kota, przy samej skórze i pociągamy prostopadle w górę spokojnym, stanowczym ruchem. Niektórzy sugerują przekręcenie kleszcza w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, jednak jeśli zrobimy to zbyt mocno, istnieje ryzyko pozostawienia głowy kleszcza w ciele psa. Zachowaj spokój podczas wyciągania kleszcza – często potrzeba kilku prób, aby usunąć pasożyta.

NIE szarpiemy, nie przekręcamy kleszcza ani nie smarujemy go alkoholem lub tłuszczem.

Po usunięciu kleszcza sprawdzamy, czy wyszedł on w całości – obserwujemy zarówno pasożyta, jak i rankę na ciele czworonoga. Jeśli zauważymy w niej pozostałości kleszcza, możemy spróbować usunąć je pęsetą. Jeśli pozostały tylko niewielkie fragmenty, nie zwiększają one znacząco ryzyka zachorowania i organizm samoczynnie się ich pozbędzie. Po tym zabiegu obowiązkowo odkażamy rankę na ciele czworonoga i przez kilka następnych dni obserwujemy, czy dobrze się goi.

Następnie należy uśmiercić kleszcza. Wyrzucenie go do toalety lub kosza niewiele da – pasożyt jest bardzo odporny i nawet przebywając w wodzie może z niej bez problemu wyjść i przenieść się na domowników. Przeprowadzano próby, jak skutecznie uśmiercić kleszcza – nie jest to takie proste! Umieść kleszcza np. na chusteczce lub kartce papieru i zgnieć go, wykorzystując twardy, płaski przedmiot (np. dno szklanki), by uszkodzić kleszcza mechanicznie. Nie działa zgniatanie palcami ani butem. Alternatywą jest zanurzenie kleszcza w alkoholu min. 40%, spirytusie salicylowym, środku dezynfekcyjnym lub środku do czyszczenia z chlorem. Po około 40 sekundach kleszcz powinien być martwy. Wówczas możesz go wyrzucić do kosza lub spłukać w toalecie. Na koniec koniecznie zdezynfekuj ręce oraz przedmioty, które miały styczność z pasożytem (np. pęseta).

PREPARATY NA KLESZCZE DLA PSA I KOTA

Aby chronić psa i kota przed kleszczami, możemy zastosować różne preparaty:

Spraye – zwykle stosowane jako uzupełnienie ochrony lub w przypadku bardzo młodych szczeniaków oraz karmiących suczek. Spray nie powinien być stosowany u kotów, ponieważ te zwierzaki zliżą go z sierści.
Krople na kleszcze dla psa i kota – preparat zakrapiany na kark zwierzęcia, zwykle działający ok. 4 tygodni. Powoduje śmierć pasożytów, które znajdą się na ciele zwierzęcia. Polecane marki to np. Fiprex, Advantix, Frontline, Ataxxa, Tix-out.
Obroża przeciw pchłom i kleszczom – działa 5-8 miesięcy. Obroża na kleszcze nie może zwisać luźno – powinna przylegać dość ciasno do skóry – na tyle, by można było wsunąć pod nią 2 palce. Polecane obroże to Foresto, Kiltix, Frexin, Sabunol.
Tabletki na kleszcze dla psa – Bravecto, Simparica. Podaje się je jak każdy inny lek i można je nabyć u lekarza weterynarii. Działają 4-12 tygodni.

Warto wiedzieć!
Stosowane preparaty na kleszcze należy dostosować do wagi zwierzęcia oraz regularnie zmieniać rodzaj ochrony (np. wybierać różne marki obroży czy kropli), aby ograniczyć ryzyko uodpornienia się kleszczy na dany rodzaj preparatu.

Jeśli masz ogródek, możesz zasadzić w nim rośliny odstraszające kleszcze – na czym z pewnością zyska nie tylko pupil, ale i cała rodzina. Zagospodaruj ogród w taki sposób, by w kilku różnych miejscach pojawiły się: kocimiętka Faassena, wrotycz pospolity, rozmaryn lekarski, lawenda wąskolistna oraz złocień dalmatyński. Sprzymierzeńcami w walce z kleszczami są także ptaki, ryjówki, mrówki i niektóre chrząszcze, ponieważ zjadają kleszcze. Warto więc zadbać o to, by ogród był przyjazny dla innych zwierząt, a pozbędziemy się problemu z kleszczami.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel