Od czego zacząć?

Zakładanie akwarium musisz zacząć od dokładnego rozplanowania poszczególnych etapów i stworzenia planu swoich oczekiwań. Na początku, zastanów się, które ryby Ci się podobają, a potem sprawdź, czy aranżacja akwarium, którą planujesz, będzie odpowiednia dla wybranych gatunków. Rozważ też, jak duży ma być zbiornik, a także gdzie go postawisz. Istnieją dwa główne rodzaje akwariów - słodkowodne i morskie. Pierwsze poleca się raczej osobom z większą wiedzą niż początkowa. Skupmy się więc na typie bardziej popularnym typie - akwarium słodkowodnym.

Jak urządzić akwarium słodkowodne?

Wybierz możliwie największy zbiornik, na jaki możesz sobie pozwolić. Jest taka zasada, że im większe akwarium, tym mniej przy nim pracy. W większych akwariach dużo łatwiej utrzymać równowagę chemiczną. Pamiętaj o zakupie odpowiedniej szafki albo specjalnego stelażu pod akwarium, który będzie nie tylko w stanie utrzymać tak duży ciężar, ale też zapewni mu odpowiednią stabilność. Gdy wybierzesz odpowiedni zbiornik, zabierz się do kompletowania odpowiednich produktów. Do podstawowego zestawu zaliczamy: grzałkę, filtr, pokrywę z oświetleniem, odmulacz, siatkę do łapania rybek, czyścik do szyb, żwirek. Niektórzy decydują się na zakup tła, które w dużej mierze załatwia sprawę aranżacji. Wtedy wystarczą podstawowe rośliny, zamek - jeżeli podoba Ci się taki styl aranżacji, i w zasadzie masz już gotowy zbiornik. Tło jest również praktycznym dodatkiem, mimo że nie jest niezbędne - ogranicza ilość wpadającego światła.

Kiedy już masz wszystko, to do dzieła! Na początku z pewnością pomocne będą wszelkie poradniki. Umyj akwarium, wypłucz żwir. Następnie przystąp do nalewania wody oraz montażu wszystkich akcesoriów wewnętrznych. Odczekaj dwa, trzy dni i zasadź rośliny. Teraz powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Na wpuszczenie rybek należy zaczekać ok. dwóch tygodni. Przez ten czas akwarium odpowiednio dojrzeje i stworzy klimat odpowiedni dla Twoich nowych podopiecznych.