Jak dbać o zęby psa - poznaj 4 polecane sposoby
DLACZEGO WARTO DBAĆ O ZĘBY PSA?
Uzębienie czworonogów nie różni się zasadniczo od ludzkiego. Podczas jedzenia, na zębach osadzają się resztki karmy. To one są przyczyną powstawania osadu na granicy dziąseł. Jeśli nie jest systematycznie usuwany, może doprowadzić do licznych chorób stomatologicznych, w tym schorzeń dziąseł i powstawania stanów zapalnych. To z kolei prosta droga do przedwczesnego wypadania zębów. Co więcej, w pysku gromadzą się bakterie, których obecność z czasem pogorszy ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Twój pupil w konsekwencji niewłaściwej pielęgnacji może zapaść na choroby serca, nerek, a nawet wątroby.
KIEDY ZACZĄĆ DBAĆ O ZĘBY PSA?
Profilaktyka to klucz do sukcesu. Pielęgnację zębów rozpocznij jak najwcześniej, a zabiegi wykonuj regularnie, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych swojego pupila. Niewątpliwie znakiem ostrzegawczym, który powinien Cię zaniepokoić, są takie objawy jak:
- nieświeży oddech,
- żółty nalot na zębach,
- nieustanne ślinienie,
- problemy z gryzieniem,
- krwawienie z dziąseł,
- obrzęk pyska.
Pamiętaj, że w tym przypadku znacznie lepiej zapobiegać, niż leczyć, więc zadbaj o właściwą pielęgnację, zanim zauważysz pojawienie się tych symptomów. Jeśli jednak Twój pies wykazuje jakiekolwiek objawy problemów związanych z uzębieniem, jak najszybciej udaj się z nim do weterynarza.
JAK DBAĆ O ZĘBY PSA W DOMU?
Wbrew pozorom zabiegi pielęgnacyjne mogą sprawiać czworonogom wiele radości. Najważniejsze jest to, abyś przyzwyczajał do nich swojego pupila od najmłodszych lat. Zadbaj o to, aby kojarzyły się zwierzęciu z czymś przyjemnym, a bez przeszkód wyczyścisz jego zęby. Zastanawiasz się, na jakie produkty pielęgnacyjne się zdecydować? Dobrym wyborem będą:
- pasty do zębów,
- gryzaki,
- smakołyki.
Przyjrzyjmy się tym produktom bliżej, abyś mógł ocenić, który z nich sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego pupila.
1. Pasta do zębów bez fluoru
W naszym asortymencie przygotowaliśmy pasty i żele do mycia zębów psa. Starannie wyselekcjonowany skład jest gwarancją bezpieczeństwa i dobrego zdrowia zwierzęcia. Zaletą tych produktów jest to, że nie wymagają szczotkowania i płukania. Jak działają? Zapobiegają powstawaniu osadu i kamienia nazębnego. Ponadto neutralizują nieprzyjemny zapach z pyska, a dzięki właściwościom antyseptycznym chronią błony śluzowe i zapobiegają stanom zapalnym.
Jeśli stosujesz pastę po raz pierwszy, nałóż ją na specjalnie zaprojektowaną szczoteczkę i pozwól psu jej spróbować. Kiedy pozna smak i zaakceptuje zapach, powolnymi ruchami rozprowadź ją na zębach i dziąsłach. Pamiętaj o tym, żeby zachować przy tym delikatność. Zadbaj również o to, aby nie podawać psu wody i karmy na pół godziny przed i po zabiegu.
2. Gryzaki stomatologiczne
Nie każdy pies zaakceptuje pastę do zębów w swoim pysku. Wówczas możesz zdecydować się na inny sposób walki z kamieniem nazębnym. Doskonałym wyborem będą gryzaki. Te zabawki wyposażone zostały w specjalnie zaprojektowane wypustki, które działają jak szczoteczka do zębów. Oczyszczają przestrzenie między nimi z zalegającego pokarmu i jednocześnie masują dziąsła. Co więcej, gryzaki dostarczą Twojemu psu wiele rozrywki, więc będzie po nie chętnie sięgał.
3. Smakołyki dla psa
Dobrym sposobem na pielęgnację uzębienia czworonoga jest także podawanie mu twardych smakołyków. Przygotowaliśmy dla Ciebie szeroki wybór przysmaków, które skutecznie zastąpią pastę i szczoteczkę. Nie tylko zadbają o równowagę bakteryjną w jamie ustnej, ale także doskonale ją oczyszczą z zalegającej płytki nazębnej. Mają kształt, który dopasowuje się do szczęki i czyści zęby podczas gryzienia. Odpowiednio dopasowana do potrzeb psich zębów twardość sprawia, że podczas obcierania usuwają kamień, ale nie uszkadzają szkliwa. Pozbywają się także resztek jedzenia, więc to dobra droga do świeżego oddechu pupila. Dodatkowo zawierają aktywne cząsteczki czyszczące, które redukują ryzyko osadzania się kamienia nazębnego.
4. Zadbaj o właściwą dietę psa
Regularne czyszczenie zębów czworonoga to nie wszystko. Pamiętaj, że równie ważna jest właściwa dieta. Podawaj swojemu pupilowi dobrej jakości karmę, która jest bogata w niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. To gwarancja, że jego kości i zęby będą zdrowe i mocne, a pies uniknie wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
Wyklucz z jego diety produkty spożywcze przeznaczone dla ludzi. Unikaj podawania słodyczy i innych artykułów zawierających cukier. Ten składnik może niekorzystnie wpłynąć na stan uzębienia i doprowadzić do licznych schorzeń. Podstawą zbilansowanej diety powinna być wysokiej jakości karma i mięsa uzupełniane owocami oraz warzywami.