Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak karmić małego kotka - sprawdź, jak najlepiej zadbać o swojego pupila

2020-07-08
Jak karmić małego kotka - sprawdź, jak najlepiej zadbać o swojego pupila

Jak karmić małego kotka – pierwsze tygodnie życia

Jak karmić małego kotka w pierwszych tygodniach życia? Przez pierwsze 6 do 8 tygodni kocięta żywione są mlekiem matki i jest to najlepszy pokarm, jaki można im zapewnić. Wynika to z faktu, że dopiero po tym okresie układy pokarmowe dorastających zwierząt są w pełni przystosowane do trawienia kociego jedzenia. Około 3-4 tygodnia życia do diety małego kotka można wprowadzić pierwsze, rozmiękczone karmy. Po ukończeniu wspomnianego ósmego tygodnia zwierzę jest gotowe do odstawienia od matki i przejścia na dietę bazującą na kociej karmie.

Karmienie małych kotków osieroconych przez matkę

Niestety ze względu na wysoką liczbę zwierząt bezdomnych i charakter ich życia nierzadko zdarza się, że kocięta zostają osierocone niemal zaraz po urodzeniu. Jak karmić małego kotka, który nie ma dostępu do matczynego mleka i nie jest jeszcze gotowy na żywienie karmą? W takiej sytuacji wykorzystaj preparat mlekozastępczy, np. Milvet od producenta Eurowet. To specjalistyczna kompozycja, której skład imituje pokarm kocich matek. Pamiętaj, że małych kotków nie wolno karmić mlekiem krowim! Ma ono zupełnie inny skład i może zrobić więcej szkody niż pożytku!

Jak karmić małego kotka – pierwsze dni w nowym domu

W okolicy 8 tygodnia życia wykarmione przez matkę młode są gotowe do zmiany domu. Jak karmić małego kotka w tym wieku? Najlepszym rozwiązaniem jest wybór specjalnej karmy, dedykowanej dorastającym kociętom. Dzięki temu masz pewność, że zapewnisz zwierzęciu wszystkie składniki odżywcze potrzebne do intensywnego wzrostu i rozwoju. Nie poleca się samodzielnie komponowanych diet domowych, które bardzo trudno właściwie zbilansować. Na rynku znajdziesz szeroki wybór gotowych karm, opracowanych specjalnie z myślą o potrzebach małych kotków.

Jak karmić małego kotka

Czym karmić małego kotka w pierwszych dniach?

Zastanawiasz się, jak karmić małego kotka, który dopiero trafił pod Twoją opiekę? Pamiętaj, że nawet najlepszy pokarm może okazać się szkodliwy, jeżeli zostanie wprowadzony zbyt szybko! W pierwszych dniach opieki nad pupilem warto zapewnić mu takie pożywienie, jakie podawał mu poprzedni właściciel – hodowca, fundacja czy schronisko. Zmianę karmy wykonaj stopniowo, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi wprowadzania nowych pokarmów. Ze względu na wrażliwość układu pokarmowego kociąt w takich sytuacjach rekomenduje się mieszanie obu karm.

Żywienie kociąt – jaka karma?

Jak karmić małego kotka, by zdrowo rósł i czuł się dobrze? Dobre karmy charakteryzują się wysoką zawartością białka, które jest najważniejszym budulcem i składnikiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu. W pożywieniu dobrej jakości nie może zabraknąć również minerałów, takich jak wapń, magnez, fosfor, żelazo i cynk. Pamiętaj, że koty są bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza, że ich dieta powinna bazować na białku zwierzęcym. Karmy mięsne dostarczają im niezbędnej dla zdrowia tauryny, ważnych kwasów tłuszczowych i łatwo przyswajalnej witaminy A. W wymienione składniki obfitują również tłuste ryby i wątroba, dlatego warto wybierać karmy z ich dodatkiem.

Czym karmić małego kotka – jedzenie suche czy mokre?

Na rynku karm dla kociąt znajdziesz szeroki wybór mokrych i suchych kompozycji, dostępnych w formie granulek w workach lub pudełkach, saszetek czy puszek. Jak karmić małego kotka i na który rodzaj pożywienia warto się zdecydować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, dlatego możesz dopasować pokarm do swoich preferencji lub upodobań Twojego pupila. Jeśli kocię nie radzi sobie z suchymi granulkami, zacznij od rozmaczania karmy lub pożywienia mokrego. Choć koty często wolą spożywać karmy mokre, to zaleca się, by w ich diecie znalazło się również pożywienie suche. W późniejszym okresie dorastania pomaga to w utrzymaniu prawidłowej higieny uzębienia.

Jak karmić małego kotka – praktyczne wskazówki

Młode zwierzęta szybko się uczą i wyrabiają sobie nawyki, dlatego od początku warto zorganizować żywienie w taki sposób, w jaki chcesz karmić pupila przez całe życie. Jakie aspekty uwzględnić w rozważaniach o tym, jak karmić małego kotka?

– Wybierz spokojne miejsce, w którym kotu nie będzie przeszkadzał domowy zgiełk.

– Ze względów praktycznych karm kota na powierzchniach łatwych w czyszczeniu, np. na kafelkach. Możesz też wykorzystać specjalne podkładki pod miskę.

– Dbaj o czystość miski i regularnie ją myj.

– Miejsce karmienia wybierz tak, by znajdowało się ono daleko od kuwety.

– Jeśli podajesz kotu mokrą karmę, staraj się robić to tak, by jej temperatura była pokojowa. Pożywienie jest wtedy aromatyczne i łatwiejsze w trawieniu. Jeżeli wyciągasz karmę z lodówki, warto ją delikatnie podgrzać.

Jak często karmić małego kotka?

Jak karmić małego kotka, by zapewnić mu odpowiednią ilość pożywienia i łatwe w trawieniu porcje? W wieku ośmiu tygodni, po odstawieniu od matki, żołądki kociąt są jeszcze bardzo małe. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie pupilowi małych porcji przynajmniej 4 razy dziennie. Staraj się karmić kota o stałych porach. Jeśli ze względów organizacyjnych, jest Ci trudno dostosować się do tego schematu, podawaj pupilowi jedzenie 3 razy dziennie i zostawiaj mu trochę suchej karmy „na później”. Ciekawym rozwiązaniem są również interaktywne zabawki, z których kot sam wydobywa pokarm. Takie gadżety dodatkowo rozwijają zręczność i inteligencję Twojego pupila!

Czym nie karmić małego kotka i jak urozmaicić jego dietę?

Jak już wspomnieliśmy, kota nie należy karmić mlekiem. Nie podawaj mu również resztek ze stołu, ponieważ zwierzęta często nie tolerują wielu ludzkich pokarmów. Jak karmić małego kotka, jeśli chcesz urozmaicić dietę pupila? Postaw na przysmaki dedykowane dorastającym mruczkom! Na rynku znajdziesz szeroki wybór wartościowych smakołyków, wzbogaconych cennymi składnikami odżywczymi.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel