Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak nauczyć kota chodzić na smyczy - praktyczny poradnik

2021-10-25
Jak nauczyć kota chodzić na smyczy - praktyczny poradnik

Spacery z kotem na smyczy – wychodzić czy nie wychodzić?

Czy uczenie kota chodzenia na smyczy to dobry pomysł? Odpowiedź nie jest prosta i brzmi – to zależy. Jeśli w Twoim domu pojawił się kociak, to przyzwyczajenie go do takich wyjść może okazać się dobrym rozwiązaniem. Co ważne, przy młodszym pupilu może być to też łatwiejsze. Nieco większym wyzwaniem okaże się prawdopodobnie spacer z mruczkiem, który już przyzwyczaił się do życia w czterech ścianach. Wyjście na dwór może być dla niego stresujące, dlatego cały proces nauki warto przeprowadzić stopniowo. Co z mruczkiem, który do tej pory wychodził sam? Nie da się ukryć, że na pewno nie będzie on zachwycony ograniczeniem wolności – próba nauczenia go chodzenia na smyczy nie musi być jednak z góry skazana na porażkę.

Kot na smyczy – od czego zacząć?

Jeśli chcesz nauczyć kota chodzenia na smyczy, a przy tym nie zniechęcić siebie i mruczka do takich spacerów, to nastaw się na cierpliwą pracę. Nowości, takie jak szelki, smycz czy choćby świat zewnętrzny, mogą być dla Twojego pupila nieco przytłaczające. Naukę przeprowadzaj stopniowo i nie rób nic na siłę. Obserwuj też swojego zwierzaka i jeśli zauważysz, że stres zaczyna go przerastać, to daj mu czas.

Jak nauczyć kota chodzić na smyczy

Akcesoria potrzebne do spacerów z kotem

Jak zwiększyć szansę na to, że kot nauczy się chodzić na smyczy? Zaopatrz się w odpowiednie akcesoria. Potrzebna będzie Ci oczywiście smycz. Najlepiej uzupełnić ją szelkami – sprawią one mruczkowi znacznie mniejszy dyskomfort niż obroża, a przy tym zapewnią mu też większe bezpieczeństwo. Do takiego kompletu warto również dobrać adresówkę, na której umieścisz swój adres lub numer telefonu – na wypadek, gdyby kot zerwał się ze smyczy w trakcie spaceru. Szeroki wybór praktycznych akcesoriów, które sprawdzą się podczas wyjść z mruczkiem, znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Na początku nauka chodzenia na smyczy może okazać się dla kota nieprzyjemna, dlatego zaopatrz się w coś, co umili mu ten proces. Mowa tu oczywiście o przysmakach, którymi będziesz nagradzać pupila i odwracać jego uwagę od nieprzyjemnych dla niego bodźców.

Jak nauczyć kota zakładać szelki?

Zanim zaczniesz uczyć kota chodzenia na smyczy, musisz nauczyć go zakładania szelek. Wiele mruczków nie reaguje na nie najlepiej, dlatego przygotuj się na to, że proces ten może trochę potrwać. Na początku pozwól pupilowi oswoić się z szelkami i je powąchać. Przez kilka dni możesz np. kłaść je w miejscu, w którym kot zwykle przebywa. Po takim wstępie spróbuj założyć kotu szelki – najlepiej wtedy, gdy będzie zrelaksowany. Jeśli zareaguje na nie bardzo negatywnie, to je zdejmij. Po kilku dniach prób powinno być już lepiej.

Jak nauczyć kota chodzić na smyczy?

Jeśli Twój pupil zaakceptuje szelki, to pierwszy sukces macie za sobą. Teraz czas na to, by nauczyć kota chodzenia na smyczy. Jak to zrobić? Dopnij smycz do szelek i początkowo puść ją luźno. Jeśli mruczek zareaguje niepokojem, możesz spróbować go uspokoić, np. oferując mu pyszne przysmaki. Gdy nabierze pewności, zacznij spacerować z nim po domu. Takie treningi przygotują Was do wyjścia na zewnątrz.

Jak wyprowadzać kota na smyczy?

Jak wyprowadzić kota na pierwszy spacer na smyczy? Jeśli pupil zaakceptował smycz i szelki w domu, to jest to dobry moment na wyjście na dwór. Na tym etapie możesz jednak napotkać kilka trudności. Jeżeli kot będzie bał się wyjść z domu, to na pierwszy spacer możesz wynieść go na rękach lub w transporterze. Na dworze postaw go na ziemi i pozwól mu się oswoić z otoczeniem. Wybierz do tego spokojną okolicę, bez tłumów i hałasu.

Pamiętaj, że pierwsze spacery z kotem na smyczy nie powinny być długie, 15-20 minut w zupełności wystarczy. Na początku możesz spróbować zachęcić pupila do aktywności, np. postawić go na trawie i się z nim pobawić. Gdy nabierze pewności siebie, spróbuj się z nim przejść. Pozwól mu iść tam, gdzie chce. Nie ciągnij go i przez cały czas bacznie obserwuj jego reakcje. Jeżeli zauważysz, że bardzo się stresuje, daj mu więcej czasu. W trakcie nauki pamiętaj o nagradzaniu go przysmakami.

Co, jeśli nie widać postępów w nauce?

Co zrobić, jeśli starasz się nauczyć kota chodzenia na smyczy, ale postępów nie widać? Jeżeli Twój mruczek bardzo się stresuje lub widać, że wyjścia są dla niego uciążliwe, to odpuść. W takim przypadku nie ma sensu wyciągać go na dwór na siłę. Istnieje wiele innych aktywności, w których możecie brać udział wspólnie.

Nie da się ukryć, że nauczenie kota chodzenia na smyczy może okazać się naprawdę sporym wyzwaniem. Mamy nadzieję, że nasz poradnik nieco ułatwi Ci ten proces i pomoże uzyskać oczekiwany efekt. Jeśli przymierzasz się do wyjść z mruczkiem, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie znajdziesz zarówno spacerowe akcesoria, jak i pyszne smakołyki, które mogą przydać Ci się podczas pracy z pupilem.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 565 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-04
Zamówienie zrealizowano szybko i bez problemów.
2024-09-03
Wszystko Ok! Szybka reakcja na pomyłkę i pozytywniej załatwienie sprawy.Jestrm bardzo zadowolony.
pixel