Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak nauczyć psa komend - poznaj prosty i sprawdzony sposób

2020-02-24
Jak nauczyć psa komend - poznaj prosty i sprawdzony sposób

Wzmocnienie pozytywne

Jedna z metod, która pozwoli psu opanować proste sztuczki, bazuje na pozytywnym wzmocnieniu. Jak nauczyć psa komend? Za każdym razem, gdy pies wykona poprawnie twoje polecenie, nagrodzisz go pochwałą, pieszczotą lub smakołykiem. Dzięki temu zwierzę prędko zrozumie, że za poprawne zachowanie otrzyma coś od Ciebie. Z każdym kolejnym dniem będzie mu to przychodziło z większą łatwością. Znajdą się i tacy, którzy określą tę metodą formą przekupstwa, zwłaszcza gdy zaczynasz od jedzenia, jednak to nie do końca tak. A to dlatego, że z czasem zmniejszasz częstotliwość podawania smakołyków i zastępujesz je czułością. Pies bez większego problemu przyjmie taką zamianę, a to dlatego, że zależy mu na kontakcie z właścicielem, a nie na jedzeniu.

Jak nauczyć psa komend

Jak nauczyć psa komendy siad?

Przygotuj smakołyk i zawołaj zwierzę do siebie. Naprowadź go na nagrodę w ten sposób, że powoli przeciągniesz dłonią z jedzeniem od nosa za głowę psa. To powinno sprawić, że chcąc odchylić głowę do tyłu, czworonóg usiądzie. Trzeba to powtórzyć kilkanaście razy, ale powinno się udać dość szybko. Gdy pies opadnie zadem na podłogę, powiedz szybko „tak”, co jest dla niego sygnałem, że zrobił dobrze. Następnie nagródź psa. Jak nauczyć psa komendy? Gdy zacznie coraz szybciej siadać, możesz ją wprowadzić. Dodaj ją w chwili, gdy zwierzę opuszcza zad na podłogę, by skojarzył jedno z drugim. Po wielu powtórzeniach z pewnością Twój przyjaciel opanuje tę pierwszą komendę.

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Zrobisz to w bardzo podobny sposób. Gdy zwierzę stoi, naprowadź go smakołykiem od nosa pomiędzy przednie łapy. Pies zacznie automatycznie uginać je w łokciach. Wprowadź potwierdzenie „tak”. Nie spiesz się. Po kilku próbach pies powinien się położyć, a gdy opanuje to, zacznij mówić „leżeć”. Prawda, że proste? Teraz gdy już wiesz jak nauczyć psa podstawowych komend, możesz przejść do kolejnej.

Jak nauczyć psa komendy zostań?

W chwili, gdy Twój pies siedzi lub leży, powiedz wyraźnie „zostań” i podreptaj w miejscu, a następnie nagródź pupila. Po jakimś czasie możesz zrobić niewielki krok w bok, wypowiedzieć komendę i natychmiast wrócić do psa. Stopniowo oddalaj się od psa. Rób to powoli i systematycznie wydłużaj czas powrotu do psa. Jeśli pies wstanie i pójdzie za tobą, oznacza to, że robisz coś zbyt szybko.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Super jakość i bardzo dobra cena
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
pixel