Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak obciąć psu pazury?

2023-08-30
Jak obciąć psu pazury?
Jak obciąć psu pazury

Dawniej psy znacznie więcej czasu spędzały w ruchu, na świeżym powietrzu, dzięki czemu pazury mogły ścierać się samoistnie. Dziś tryb życia wielu zwierzaków zmienił się na kanapowy i raczej leniwy — czasem aż za bardzo. To sprawia, że psie pazury (które rosną przez całe życie) nie mają jak się ścierać. Dlatego kiedy usłyszysz na panelach charakterystyczne „stuk, stuk, stuk” — to znak, że czas przyjrzeć się pazurom swojego psa i zadbać o ich skrócenie.

Dlaczego należy obcinać psie pazury?

Psie pazury rosną nieustannie przez całe życie, podobnie jak ludzkie paznokcie. Jeśli urosną zbyt długie, sprawiają dyskomfort podczas chodzenia, przykurcze mięśni, wymuszają nienaturalną postawę, a nawet powodują deformację łap, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa. To trochę tak, jakbyśmy próbowali chodzić w niedopasowanych butach przez całą dobę. W skrajnych przypadkach mocno przerośnięte pazury u psa mogą wrastać w opuszki, powodując otwarte rany, narażone na infekcje bakteryjne i sprawiając nieustanny ból zwierzakowi. Zbyt długie pazury są także bardziej narażone na pękanie, złamanie czy zerwanie.

Warto pamiętać!

Jeśli Twój pupil ma tzw. wilcze pazury, nie będą się one ścierać samoczynnie, nawet jeśli pozostałe pazurki są w dobrym stanie. Kontroluj długość wilczych pazurów i przycinaj je od czasu do czasu, w przeciwnym razie mogą rosnąć tak długo, aż zaczną wrastać w skórę psa, powodując rany i ból.

Kiedy należy obciąć pazury psa?

Jeśli pazury psa opierają się na podłożu, a Ty możesz usłyszeć charakterystyczne skrobanie pazurków po podłodze — to oznacza, że są zbyt długie. Zwracaj na to uwagę, ponieważ trudno określić konkretny odstęp czasu pomiędzy obcinaniem pazurów. Dla każdego psa jest trochę inny i zależy od aktywności fizycznej, przyjmowanych suplementów oraz indywidualnych cech. Obserwuj uważnie swojego pupila i dopasuj częstotliwość skracania pazurów do potrzeb zwierzaka.

Jak obciąć psu pazury? Przyzwyczajanie i prawidłowa technika.

1. Nauka spokojnego obcinania pazurów

Pierwszym krokiem do obcinania psu pazurów powinno być przyzwyczajenie zwierzaka do takiego zabiegu. Najlepszym pomysłem jest oswajanie pupila z tą czynnością od szczeniaka, ale dorosłe psy również możemy nauczyć zachowywania spokoju podczas obcinania pazurów. Na początek przygotujmy smakołyki — i to wszystko, bo podczas pierwszych prób nie powinniśmy od razu zabierać się za skracanie pazurków. 

Naucz psa podawać łapę, przytrzymuj dłużej jego łapę w swojej ręce, nagradzaj go i chwal za zachowywanie spokoju. Stopniowo wydłużaj czas przytrzymywania łapki psa, naucz go także, że normalne jest dotykanie tylnych łapek. Psy zwykle tego nie lubią, dlatego warto zastosować smakołyki, by ta nieprzyjemna czynność kojarzyła się psu pozytywnie.

2. Przygotowanie akcesoriów

Dopiero gdy pies nauczy się zachowywać spokój podczas dotykania łapek, warto przejść do następnego etapu — obcinania pazurków. Przygotuj obcinacz do pazurów dla psa lub frezarkę (elektroniczny pilnik do pazurów). W przypadku tego drugiego warto również z wyprzedzeniem przyzwyczaić psa do nietypowego dźwięku. Możesz poprosić o pomoc drugą osobę, która będzie podawać psu smakołyki i odwracać jego uwagę.

3. Skracanie pazurów u psa

Podczas obcinania pazurów należy skrócić końcówkę pazura pod kątem 45 stopni, uważając, by nie naruszyć unerwionej i ukrwionej części, czyli tzw. macierzy pazura. Jeśli pazury Twojego psa są przerośnięte, macierz może sięgać dość daleko. W takiej sytuacji skracaj pazury odrobinę co kilka dni, jeśli to możliwe. W ten sposób spowodujesz, że macierz się cofnie, a Ty uzyskasz odpowiednią długość pazurów psa.

Pamiętaj, że lepiej zostawić nieco dłuższe pazury niż obciąć je zbyt krótko. Uszkodzenie macierzy spowoduje krwawienie i sprawi zwierzakowi ból, a dodatkowo może sprawić, że będzie bał się obcinania pazurów w przyszłości. Jeśli Twój pies nie daje sobie obciąć pazurów lub niecierpliwi się podczas zabiegu, możesz obciąć mu pazury u jednej łapki, po kilku godzinach (lub następnego dnia) u drugiej i tak dalej — podzielenie zabiegu na mniejsze partie będzie dla psiaka mniej stresujące i łatwiej będzie mu zachować spokój. Po obcięciu pazurów pamiętaj, by pochwalić psa, poczęstować go smakołykiem lub pobawić się z nim.

Postaraj się obcinać pazury w miarę szybko i pewnie, a równocześnie zadbaj o to, by zachować odpowiedni odstęp od macierzy (ok. 1-2 mm) i nie obciąć pazurów „do żywego”. Zachowaj spokój i chwal pupila — w przeciwnym razie nerwowe samopoczucie z pewnością mu się udzieli.

Warto wiedzieć!

Jeśli Twój pupil ma czarne pazury z niewidoczną macierzą, możesz wykorzystać specjalne cążki z podświetleniem, dzięki któremu widać „żywą” część pazura.

Nie masz pewności?

Jeśli mimo wszystko obawiasz się, czy nie obetniesz pazurów zbyt krótko (np. dlatego, że są czarne i trudno Ci ocenić odpowiednią długość), zabierz psa do lekarza weterynarii lub psiego fryzjera, który wykona ten prosty zabieg. Możesz przy okazji poprosić o radę, by w przyszłości samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
pixel