Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odpowiedzialnie zadbać o chorą wątrobę u psa

2023-05-12
Jak odpowiedzialnie zadbać o chorą wątrobę u psa

WSPARCIE CHOREJ WĄTROBY PSA - DLACZEGO JEST TAK WAŻNE?

Wątroba należy do narządów pełniących niezwykle istotne funkcje w organizmie zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Przede wszystkim jest to narząd, który bierze udział w procesach metabolicznych, neutralizuje toksyny oraz oczyszcza krew z patogennych produktów przemiany materii. Ponadto zajmuje się produkcją żółci niezbędnej do trawienia tłuszczów, a także magazynuje składniki odżywcze.

OBJAWY CHOREJ WĄTROBY U PSA

Symptomy świadczące o chorobie wątroby szczególnie w początkowym stadium mogą być łatwe do przeoczenia, bagatelizowane lub przypisywane przejściowym problemom gastrycznym. Jednak pojawiające się ze strony układy pokarmowego niepokojące sygnały takie jak biegunka, wymioty, zaparcia lub smolisty kolor odchodów powinny zwrócić uwagę opiekuna. Podobnie jak osłabienie apetytu i utrata masy ciała oraz ślinotok.

Przy chorobach wątroby mogą pojawić się również objawy ze strony układu nerwowego, np. drgawki lub zaburzenia koordynacji ruchowej. Często do reszty symptomów dołącza także osłabienie, apatia, niechęć do podejmowania aktywności fizycznej. Przy bardziej zaawansowanej chorobie, może pojawić się nawet żółtaczka (zażółcenie dziąseł, śluzówki oraz białek oczu) lub obrzmienie jamy brzusznej. Choroba wątroby może objawiać się także zwiększonym pragnieniem, częstomoczem oraz zmianą barwy moczu na kolor ciemnobrązowy.

Jak odpowiedzialnie zadbać o chorą wątrobę u psa

NA POMOC PSIEJ WĄTROBIE

Jeżeli można zaobserwować jakiekolwiek niepokojące oznaki w zachowaniu psa, mogące świadczyć o tym, że zwierzę ma chorą wątrobę, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Diagnoza chorób wątroby dokonywana jest na podstawie wywiadu z opiekunem, badania krwi, moczu oraz USG. Szczególnie to ostatnie badanie pozwala bardzo dokładnie ocenić kondycję narządu.

Zdarza się, zwłaszcza gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, że lekarz weterynarii zaproponuje wykonanie biopsji. Brzmi poważnie, ale nie należy obawiać się tego badania. Im lepsza diagnoza, tym skuteczniejsze środki będzie można podjąć w późniejszej terapii. W zależności od wyników badań wdrożone zostanie leczenie farmakologiczne i zalecona dieta. Nie można lekceważyć tego drugiego aspektu, ponieważ odpowiednie żywienie jest kluczowe dla całego procesu leczenia.

JAKA KARMA JEST NAJLEPSZA DLA PSA Z CHORĄ WĄTROBĄ?

Psy ze stwierdzoną chorobą wątroby lub w czasie rekonwalescencji po zatruciu powinny otrzymywać karmę na bazie dobrze przyswajalnego, lekkostrawnego i nieobciążającego białka. Rozwiązanie takie posiada w swojej ofercie Brit. Karma Brit Veterinary Diet Hepatic zawiera łatwo przyswajalne białka jaja i cechuje się wysoką wartością energetyczną. Dieta jest odpowiednia do stosowania, gdy psa dotyczy niewydolność wątroby lub encefalopatia wątrobowa, a także zespolenie wrotno-oboczne.

Jest to także dieta zalecana psom mającym predyspozycje rasowe do występowania choroby spichrzeniowej miedzi: west highland white terierom, skye terierom, labrador retrieverom, dobermanom, bedlington terierom i pinczerom. Karma posiada bowiem odpowiednio niską zawartość miedzi, pomagającą chronić organizm psa przed pojawieniem się choroby.
Receptura Brit VD Hepatic jest pozbawiona zbóż, co ogranicza ryzyko występowania alergii lub nietolerancji pokarmowej na gluten. Zawiera odpowiednio zbilansowaną zawartość łatwo przyswajalnego białka jaja oraz wysoką wartość energetyczną, co ogranicza produkcję i akumulację substancji amonowych oraz zmniejsza obciążenie wątroby.

Dieta wątrobowa zawiera kwasy tluszczowe omega-3 oraz przeciwutleniacze (witaminę E i C oraz selen), które działają przeciwzapalnie na tkanki wątroby oraz zapewniają ochronę hepatocytów (komórek wątroby). Zawarta w karmie sylimaryna również pomaga chronić hepatocyty i wspierać pracę wątroby.

Zawiera też optymalną ilość błonnika i prebiotyków oraz wspierający pracę układu trawiennego probiotyk lactobacillus acidophilus i L-karnitynę. W czasie stosowania karmy terapeutycznej Brit VD Hepatic należy wystrzegać się od podawania przekąsek czy innego jedzenia.

CHOROBY WĄTROBY U PSA - JAK IM ZAPOBIEGAĆ?

Istnieje mnoga liczba czynników mogących powodować uszkodzenia lub zaburzenia funkcjonowania wątroby. Wśród nich z pewnością znajdują się zakażenia bakteryjne, infekcje wirusowe, nowotwory, pasożyty, a także długotrwałe przyjmowanie określonych leków. By zapobiec uszkodzeniom wątroby w przyszłości, warto upewnić się, czy pies ma w swoim otoczeniu dostęp do toksycznych roślin czy innych niebezpiecznych substancji, które wpływają na jej pracę. Nawet popularna w naszych domach juka, oleander, czy monstera są dla psa trujące.

Przede wszystkim jednak, na dobrą kondycję wątroby u psów najbardziej wpływają: zbilansowana dieta, wysokiej jakości karma, odpowiednia masa ciała, ograniczanie źródeł stresu oraz wskazana dla danej rasy aktywność fizyczna. Warto pamiętać o tym, że nigdy nie wolno podawać leków na własną rękę, zawsze uprzednio należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zawsze lepiej zapobiegać, gdyż w porę niezauważone i nieleczone u psa choroby wątroby mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel