Jak oduczyć kota sikania wszędzie, tylko nie do kuwety - sprawdź nasze podpowiedzi
Złożone podejście
Jeżeli zastanawiasz się, jak oduczyć kota sikania w całym domu, a nie do kuwety, to pamiętaj, że problem może mieć rozmaite podłoże i nie ma jednego sposobu na jego rozwiązanie. Na początku pomysl, czy kocurek, którego adoptowałeś, osiągnął już odpowiedni wiek, aby móc go wykastrować? W domu sikają przeważnie koty, które osiągnęły dojrzałość płciową, ale nadal posiadają swoje „rodowe klejnoty”. W tym przypadku rozwiązanie jest proste - porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii o zabiegu kastracji i umów dogodny termin.
Jednak co zrobić, jeżeli to dorosły wykastrowany kot posikuje? Wtedy warto udać się również do przychodni weterynaryjnej, aby wykonać badania. Może okazać się, że kot cierpi na zapalenie dróg moczowych. Może też mieć piasek albo kryształy w nerkach i pęcherzu moczowym. Na samym początku należy wykluczyć wszystkie prawdopodobne przyczyny chorobowe. Następnie należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak stres i nagłe zmiany. Zwierzę może czuć się zdezorientowane nagłą wizytą rodziny na dłużej, pojawieniem się nowego psa, a nawet przemeblowaniem, czy zwiększeniem poziomu hałasu za oknem, który przykładowo generuje budowa domu w sąsiedztwie. Jeżeli nie jesteś w stanie sobie z tym poradzić, to warto poprosić o pomoc doświadczonego behawiorystę, który pomoże zrozumieć zachowanie kota i podpowie Ci, co robić.
Odpowiednie akcesoria
W niektórych przypadkach przyczyna załatwiania się kota poza kuwetą może być banalna - kuweta postawiona w nieodpowiednim miejscu, jej budowa, rodzaj żwirku itp. Pamiętaj też, że koty lubią czystość. Może zbyt rzadko sprzątasz w kociej toalecie? Jeżeli prawdopodobną przyczyną jest zły wybór kuwety, to spróbuj wymienić ją na inną. Może jest zbyt mała, albo kot nie lubi kuwet zamkniętych? Nie zrażaj się po pierwszych niepowodzeniach, niektóre osobniki mają swój specyficzny gust i Twoim zadaniem jest po prostu teraz odkryć, czego potrzebuje Twoje zwierzę.