Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy - proste sposoby na ten trudny problem

2021-10-25
Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy - proste sposoby na ten trudny problem

Pies ciągnie na smyczy – dlaczego?

Zanim przyjrzymy się temu, jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, warto zwrócić uwagę na to, dlaczego to robi. Jeśli spacery z pupilem są dla Ciebie frustrujące, to te kwestie pomogą Ci zrozumieć jego zachowanie. Do przyczyn tego, że pies ciągnie na smyczy, najczęściej zalicza się:

– nadmierną ekscytację i niecierpliwość,

– fascynację otoczeniem,

– dużą wrażliwość na bodźce – w takim przypadku inne psy, ludzie czy zapachy wywołują w nim silne pobudzenie,

– słabą więź z opiekunem, który na spacerze jest mniej atrakcyjny niż otoczenie,

– zbyt małą ilość aktywności,

– braki szkoleniowe.

Zachowaj spokój i nie popełniaj popularnych błędów

Jeśli chcesz oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, to przygotuj się na konsekwentną, ale spokojną pracę. Szarpanie się z czworonogiem i krzyk nic tu nie zmienią – a wręcz przeciwnie, są to czynniki, które mogą jeszcze pogorszyć problem. Każdego psa da się nauczyć chodzenia na luźnej smyczy, trzeba jednak odpowiednio do tego podejść.

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy? 4 kroki do sukcesu

Choć nauczenie psa chodzenia na luźnej smyczy może wymagać od Ciebie czasu i cierpliwości, to wcale nie musi być procesem skomplikowanym. Dziś przedstawimy Ci kilka naprawdę prostych rozwiązań, dzięki którym ciągnięcie na smyczy stanie się tylko przykrym wspomnieniem. Brzmi obiecująco? Przejdźmy do konkretów!

1. Wybierz odpowiednie akcesoria spacerowe

Do tego, by oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, przydadzą Ci się odpowiednie akcesoria spacerowe. Dobrym rozwiązaniem będzie komplet złożony z klasycznych szelek lub obroży i zwykłej smyczy. Co ważne, przy psach, które ciągną, odradza się smycze flexi. Dlaczego? Ze względu na ich mechanizm – niejako uczą one czworonoga, że jeśli będzie ciągnął, to smycz się wydłuży, co tylko wzmacnia niechciany nawyk ciągnięcia.

Co jeszcze ważniejsze, jeśli chcesz oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, zapomnij o kolczatce! Konsekwencje jej stosowania to temat na zupełnie inny artykuł, ale na pewno nie rozwiąże ona problemu, a może wywołać problemy dodatkowe.

2. Przysmaki, czyli silne, treningowe argumenty

Bez względu na to, czy chcesz nauczyć psa komend, czy oduczyć go ciągnięcia na smyczy, musisz go odpowiednio zmotywować do pracy. W przypadku większości czworonogów najłatwiej jest zrobić to za pomocą przysmaków. Szeroki wybór bardzo lubianych przez psy smakołyków czeka na Ciebie w ofercie naszego sklepu. Z pewnością zwiększą one skuteczność treningów.

3. Wykorzystaj komendę „patrz”

Problem z oduczeniem psa ciągnięcia na smyczy często polega na tym, że pupil jest tak skoncentrowany na obiekcie, w którego stronę zmierza, że zupełnie nie zauważa opiekuna. Doskonałym sposobem, by to zmienić, jest nauczenie czworonoga komendy „patrz”. Chodzi w niej o to, by pies na Ciebie spojrzał – jeśli to zrobi, dostaje nagrodę. To proste polecenie, które Twój pupil z pewnością szybko opanuje. Naukę zacznij w spokojnym miejscu, bez bodźców, np. w pokoju. Z czasem zwiększaj poziom trudności – tak, by pies nauczył się skupiać na Tobie wtedy, gdy wokół są inne, atrakcyjne obiekty.

Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy za pomocą komendy „patrz”? To bardzo proste. Jeśli Twój pupil opanuje skupianie się na Tobie w sytuacji, gdy wokół będą inne bodźce, to wystarczy, że zaczniesz z nim to ćwiczyć na spacerach. Jeśli pies zacznie ciągnąć, użyj komendy „patrz” i daj mu nagrodę, jeśli na Ciebie spojrzy. Z czasem nauczy się on, że reakcja na tę komendę mu się opłaca – dzięki temu, gdy zacznie ciągnąć do jakiegoś obiektu, wystarczy jedno słowo, a ponownie skupi się na Tobie.

4. Pies ciągnie na smyczy? Zatrzymaj się

Innym trikiem, który pomoże Ci oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, jest zatrzymywanie się w momencie, gdy pupil zaczyna ciągnąć. To dosyć prosty mechanizm – jeśli pies ciągnie, a Ty się zatrzymujesz, to nie idzie on w stronę tego, co go interesuje. Ruszacie dopiero wtedy, gdy pupil przestanie napinać smycz. Większość czworonogów szybko orientuje się, że ciągnięcie im się nie opłaca, bo nie przyspiesza dojścia do pożądanego obiektu, a je zwalnia.

Jak widzisz, oduczenie psa ciągnięcia na smyczy wcale nie musi być trudne. Mamy nadzieję, że nasze triki pomogą Ci uzyskać oczekiwane efekty i przywrócą Ci przyjemność wspólnych spacerów z pupilem. Jeśli szukasz akcesoriów, które pomogą w treningach, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czekają na Ciebie zarówno gadżety spacerowe, jak i wspomniane już, pyszne smakołyki, które z pewnością zmotywują psa do pracy.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Super jakość i bardzo dobra cena
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel