Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak opiekować się chomikiem - poznaj podstawowe zagadnienia

2021-08-05
Jak opiekować się chomikiem - poznaj podstawowe zagadnienia

Podstawowe informacje o chomikach – jak żyją i jakie mają usposobienie?

Zanim opowiemy o tym, jak opiekować się chomikiem, przedstawimy te sympatyczne gryzonie. Ze względu na swój niewielki rozmiar są bardzo podatne na stres. Pobudzają je nieznane dźwięki i zbyt duży chaos w miejscu ich przebywania. Są samotnikami prowadzącymi nocny tryb życia. Jeśli nie chcesz unieszczęśliwić swojego pupila, nie zmuszaj do go mieszkania z drugim przedstawicielem gatunku. Nie zachęcaj go też do częstego kontaktu z Tobą. Chomik jest najszczęśliwszy, kiedy spędza czas sam.
Chomiki są bardzo aktywne. Bardzo dużo biegają i lubią się bawić. W dzień śpią, w nocy nadrabiają. Są delikatne i łatwo mogą się zranić, jeśli przestrzeń wokół nich nie jest odpowiednio przygotowana. Długość ich życia wynosi od dwóch do czterech lat. Im lepsza pielęgnacja, tym dłużej żyją. Dlatego warto znać jej podstawy.

Jak opiekować się chomikiem

Jak opiekować się chomikiem? Wybierz odpowiednią klatkę!

Czy wiesz, że chomik pokonuje około 9 kilometrów na dobę? Klatka dla niego powinna być więc odpowiedniej wielkości. Minimalnie - 100x40 cm. Jednak im większa klatka, tym gryzoń czuje się lepiej. W mniejszej nie jest w stanie zagwarantować sobie odpowiedniej ilości ruchu. To powoduje u niego stres. Jeśli zbierasz informacje o tym, jak opiekować się chomikiem i co przygotować, pamiętaj o klatce. Musi spełniać wspomniane normy, jeśli jej mieszkaniec ma być szczęśliwy.
Czy powinna być wysoka? Niekoniecznie. Im niższa, tym lepiej – w zbyt wysokiej chomik mógłby się wspinać i upaść. Ważne, by pręty były blisko siebie – tak, by zwierzak nie mógł włożyć między nie głowy. Taka sytuacja mogłaby być bardzo niebezpieczna! Jeśli decydujesz się na szklane terrarium, pamiętaj o tym, by nie przykrywać go od góry. Inaczej zaburzona zostanie cyrkulacja powietrza, co może doprowadzić do niewystarczającej ilości tlenu.

Gdzie chomik powinien przebywać w mieszkaniu?

Jeśli zastanawiasz się, jak opiekować się chomikiem, musisz to wiedzieć. Klatka gryzonia powinna stać w spokojnym miejscu. Daleko od hałasów i innych źródeł stresu. Nie może być ona w pomieszczeniu o dużej wilgotności, gdyż zwierzę nie lubią wody. Nie powinieneś narażać go na długi pobyt w słońcu. Najlepsze będzie miejsce ciche, spokojne, lekko zacienione, o niskiej wilgotności. Pamiętaj, że Twój mały towarzysz prowadzi nocny tryb życia. Niech mieszka w miejscu, w którym może swobodnie hałasować w nocy!

Jakie pożywienie dla chomika będzie najlepsze?

Właściwa dieta małego gryzonia to klucz do zdrowia. Jej podstawą powinny być rośliny, warzywa, owoce i ziarna. Warto postawić na gotowe mieszanki, które dostarczą Twojemu pupilowi wszystkiego, czego potrzebuje. Mamy takie w swojej ofercie. Zakup ich to gwarancja, że nie braknie mu żadnych potrzebnych witamin i minerałów. Jak opiekować się chomikiem pod względem diety? Możesz też zakupić mu specjalne smakołyki. Uszczęśliwią Twojego czworonożnego towarzysza.
Pamiętaj, że stały dostęp do świeżej wody to podstawa. Najlepsze w tej kwestii jest specjalne poidełko. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zwierzak obleje się wodą.

Jak się opiekować chomikiem pod względem pielęgnacji?

Jeśli zastanawiasz się, jak się opiekować chomikiem w kwestiach pielęgnacji, pamiętaj – nie wolno go kąpać! Sam potrafi zadbać o czystość swojego futerka. Pochodzi z pustynnych miejsc, gdzie dostęp do wody jest niewielki. Zmoczenie go nie tylko dostarczy mu ogromnego stresu, ale też może spowodować chorobę.
Ważną kwestią są zęby – chomik musi mieć możliwość ścierania ich. Rosną one przez całe życie i nie mogą być zbyt długie. Dlatego w klatce muszą się znajdować specjalne kostki, które będzie mógł skubać. Zapobiegnie to przerostowi zębów i innych problemom zdrowotnym w tym zakresie.
Chomiki to bardzo delikatne zwierzątka. Dlatego trzeba sprzątać ich klatkę często, usuwając potencjalnie szkodliwe rzeczy. Czystość to jedna z podstaw dla długiego zdrowia.

Czego nie powinno zabraknąć w klatce chomika?

Jak opiekować się chomikiem i jego klatką? Ważna jest specjalna ściółka. Taka, która będzie pochłaniać wilgoć i nie będzie posiadać szkodliwych elementów typu drzazgi. Warto dodać też siano i zadbać o to, by warstwa na dnie klatki była bardzo gruba. Te małe zwierzątka uwielbiają się zakopywać i spać pod wyściółką.
Odpowiedni sprzęt do zabawy to także istotna kwestia. Kołowrotki, specjalne elementy do biegania i zabawy to coś, czego nie może zabraknąć. Ważne jest, by zapewnić chomikowi możliwie największe opcje do podejmowania aktywności. Pamiętaj, że te małe zwierzątka szybko się nudzą. Dlatego warto wprowadzać nowe przedmioty rotacyjnie.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel