Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak oswoić chomika - czy jest to w ogóle możliwe

2021-06-02
Jak oswoić chomika - czy jest to w ogóle możliwe

Oswajanie chomika? Czeka na Ciebie niełatwe zadanie!

Okazuje się, że oswojenie chomika jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Nie da się tego zrobić szybko i łatwo, zwłaszcza jeśli zależy Ci na komforcie gryzonia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zwierzak potrzebuje czasu, by oswoić się z nową sytuacją, poznać nową przestrzeń i zaakceptować… nowe zapachy. Okres adaptacji jest nieunikniony, bez względu na rasę. Chomik w tym czasie może być wycofany i niechętny do opuszczania domku. Zatem – kiedy możesz zacząć oswajać chomika? Najlepiej wówczas, gdy sam opuści bezpieczne schronienie i zacznie rozglądać się po klatce. Poniżej dowiesz się, co robić, krok po kroku, by zdobyć zaufanie gryzonia.

Nie ingeruj w klatkę – rób tylko to, co musisz

Kiedy gryzoń pojawi się w Twoim domu, musisz zapewnić mu spokój. Nie oznacza to jednak, że masz zaniedbać jego klatkę. Potrzebne prace przeprowadzaj jednak w taki sposób, by niepotrzebnie nie stresować zwierzaka. Wymień trociny, napełnij poidełko i uzupełnij pokarm. Kiedy przyjdzie odpowiedni czas, oswojony chomik w czasie, kiedy Ty będziesz sprzątał, będzie… zwiedzał Twój pokój!

Jak oswoić chomika

Wybierz odpowiednią porę i sprawdź, dlaczego powinien to być wieczór

Kiedy zauważysz, że gryzoń jest zainteresowany tym, co robisz, coraz częściej wychodzi ze schronienia, a dodatkowo, zaczyna do Ciebie lgnąć, warto zacząć oswajać chomika. Jak to robić? Zacznij od ustalenia określonej pory. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie i warto to robić… wieczorem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy chomik jest najbardziej wypoczęty i gotowy na nowe wyzwania. Nie bez znaczenia jest także wiek chomika. Zdecydowanie łatwiej oswoisz młodego osobnika.

Pozwól chomikowi poznać swój zapach i zadbaj o dobre skojarzenia

Okres adaptacji Twój gryzoń ma za sobą, a Ty wygospodarowałeś czas dla niego w godzinach wieczornych? Czas przejść do rzeczy! Zatem – jak oswoić chomika? Zacznij od mycia rąk, koniecznie wykorzystując w tym celu bezzapachowe mydło antybakteryjne. Dzięki temu Twój pupil będzie mógł oswoić się z Twoim zapachem – nie z zapachem detergentów. Jest jeszcze jeden powód, dla którego musisz umyć ręce. Jeśli chomik wyczuje obcy zapach, może ugryźć! Chcesz, by Twoja obecność dobrze się mu kojarzyła? Zacznij częstować pupila smakołykami. Ta prosta sztuczka sprawi, że gryzoń obdarzy Cię zaufaniem i będzie się cieszył na Twój widok!

Sprawdź, czego musisz unikać

Okres oswajania chomika nie jest łatwy. Potrzebne są czas, cierpliwość i zaangażowanie. Niezbędna okaże się również kompleksowa wiedza, czego unikać. A unikać powinieneś konkretnych zachowań – gwałtownych ruchów, głośnego śmiechu i krzyku. Mogą niepotrzebnie zestresować zwierzątko, a w konsekwencji – przedłużyć czas adaptacji lub oswajania gryzonia.
Jeśli chcesz, by chomik dobrze czuł się w Twoim towarzystwie, unikaj męczenia go, na przykład nachalnym głaskaniem albo noszeniem na rękach wówczas, gdy nie ma na to ochoty. Unikaj także częstej zmiany opiekunów – zwłaszcza na etapie adaptacji istotne jest, by gryzoń spędzał czas wyłącznie w Twoim towarzystwie.

Wspólnie się bawcie – naucz chomika nowych sztuczek

Kiedy chomik będzie czuł się swobodnie w Twoim towarzystwie, możesz nauczyć go nowych sztuczek. Tu także przydadzą się czas, cierpliwość i zaangażowanie – zwłaszcza że pierwsze próby najczęściej kończą się niepowodzeniem. Czego możesz nauczyć swojego gryzonia?
Wielu właścicieli chomików decyduje się nauczyć swoje gryzonie jedzenia z ręki. Niewątpliwie – widok zwierzęcia jedzącego w ten sposób bywa rozczulający, a czasem – zabawny. Chcesz, by Twój pupil był z Tobą tak blisko? Weź przysmak i wsuń rękę do klatki – bądź spokojny i cierpliwy i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Może się zdarzyć, że chomik już za pierwszym razem poczęstuje się smakołykiem.

Czy możesz brać chomika na ręce? Dowiedz się, o czym nie możesz zapomnieć!

Zastanawiasz się, czy możesz brać gryzonia na ręce? Możesz, jednak musisz wiedzieć, w jaki sposób to robić. Oswojonego pupila należy chwycić w połowie tułowia, tworząc z rąk tak zwany koszyczek. Dzięki takiemu ułożeniu dłoni zapewnisz chomikowi bezpieczeństwo i nie upuścisz go.

Czy chomiki są agresywne?

Wiele osób obawia się, że chomiki charakteryzują się agresywnym usposobieniem. Owszem, jest to prawdą, niemniej jednak gryzonia można wychować – zwłaszcza że już wiesz, jak oswoić chomika. Warto także pamiętać, że chomiki nierzadko reagują bardzo emocjonalnie – właśnie dlatego należy unikać głośnego i gwałtownego zachowania się w ich obecności.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Szybko i sprawnie, polecam
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel