Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak pozbyć się pcheł u kota? Sprawdzone metody.

2023-12-29
Jak pozbyć się pcheł u kota? Sprawdzone metody.
Jak pozbyć się pcheł u kota

Zwykle pchły pojawiają się u zwierząt żyjących w dużych skupiskach i trudnych warunkach, a także u psów i kotów zaniedbanych, bezdomnych lub pozbawionych właściwej opieki. Jednak nie jest to reguła. Pchły mogą pojawić się nawet u najbardziej zadbanych zwierząt – możemy nawet przypadkowo przynieść je do domu na ubraniu. Nasz kot może także złapać pchły od innego mruczka, z którym będzie miał kontakt np. podczas spaceru, a nawet od myszy, którą upoluje. Może także zarazić się pchłami podczas wypoczywania w miejscu, w którym wcześniej leżało zapchlone zwierzę. Warto wiedzieć, jak szybko pozbyć się pcheł u kota, ponieważ problem szybko może się wymknąć spod kontroli – pchły przesiadują nie tylko na kocie, ale także w podłogach i meblach. Na szczęście obecnie mamy całkiem spory arsenał sposobów na pchły u kota.

Jak rozpoznać pchły u kota?

Pchły i ich odchody są widoczne w kociej sierści (zwłaszcza jasnej) gołym okiem. Pchły są ciemne i szybko się poruszają, a ich odchody przypominają czarne ziarenka piasku. Jeśli w kociej sierści zauważysz czarne drobinki, ale nie masz pewności, czy to odchody pcheł, kilka tych drobinek umieść na wilgotnym ręczniku papierowym. Odchody pcheł to głównie przetrawiona krew zwierzęcia, dlatego pozostawią na ręczniku czerwony lub rdzawy ślad.

Gdy Twój kot drapie się i wylizuje częściej niż zwykle, warto dokładnie go obejrzeć, rozchylając sierść w kilku miejscach. W przypadku silnej inwazji pcheł mogą pojawić się zmiany na skórze (zaczerwienienia, strupy, wyłysienia). W razie zauważenia choćby kilku pcheł na kociej sierści powinniśmy jak najszybciej zacząć działać. Pchły nie tylko przenoszą się na domowników, ale także mogą stanowić zagrożenie dla kota. Inwazja pcheł jest uciążliwa, powoduje silny świąd i nerwowość, a także może prowadzić do anemii, zarażenia tasiemcem lub alergicznego pchlego zapalenia skóry.

Czy są możliwe pchły u kota niewychodzącego?

Tak. Kot niewychodzący może zarazić się pchłami, gdy nieświadomie przyniesiemy je na ubraniu do domu, a także podczas wizyty u weterynarza czy groomera. Może także zarazić się pchłami od psów, z którymi ma kontakt. Choć znacznie bardziej narażone na inwazję pcheł są koty wychodzące, to domowe mruczki również warto regularnie sprawdzać pod kątem obecności tych pasożytów.

Pchły u kota – jak zwalczyć? Domowe sposoby.

  • Zastosuj preparaty przeciwpchelne dla kotówkrople spot onobroże przeciwpchelne lub tabletki. Ważne, by wybierać preparaty o działaniu biobójczym, dopasowane do wagi zwierzaka i jego gatunku (nie podajemy kotom preparatów przeznaczonych dla psów). To najbardziej skuteczna i szybka metoda, a dzięki łatwemu dostępowi do preparatów na pchły dla kotów – także banalnie prosta. Wystarczy wybrać jeden ze środków i zastosować go zgodnie z zaleceniami producenta, by nasz kot poczuł dużą ulgę. Zachowaj ostrożność przy stosowaniu preparatów w sprayu na pchły. Kiedy kot będzie się mył, może połknąć dużo preparatu, a to może mu zaszkodzić.
  • Kąpiel. Najprostszy sposób na pozbycie się pcheł to zastosowanie szamponu przeciwpchelnego (koniecznie przeznaczonego dla kotów!) i wykąpanie pupila. Choć to może być trudne zadanie, jest bardzo skuteczne – część pcheł spłynie ze strumieniem wody do odpływu, a innym zaszkodzi szampon przeciwpchelny. Jeśli zamierzasz równocześnie zastosować preparaty przeciwpchelne spot-on, w pierwszej kolejności wykąp kota, a następnie odczekaj 2-3 dni, zanim zakroplisz preparat na kark pupila. W przeciwnym razie środek nie będzie w pełni skuteczny.
  • Do szamponu warto dodać kilka kropli olejku z mięty lub eukaliptusa. Pchły nie znoszą tych zapachów i trzymają się od nich z daleka. Zawsze należy jednak stosować olejki w formie rozcieńczonej, by nie podrażniły wrażliwej skóry zwierzaka.
  • Wypierz legowisko pupila i dokładnie wyczyść wszystkie miejsca, w których przebywa. Zabierając legowisko do kąpieli, nie wytrzepuj go. Zwiń je szybkim ruchem i wrzuć do pralki, by jak najmniej pcheł miało okazję uciec. Pierz legowisko w wysokiej temperaturze.
  • Dokładnie odkurzaj dom, pierz narzuty, koce i poduszki. Pchły i ich jaja mogą znajdować się w szczelinach podłóg lub na tkaninach, z którymi miał kontakt kot, dlatego częste sprzątanie skutecznie ograniczy ich liczebność. Pamiętaj, że pchły, które wciągniesz odkurzaczem, łatwo mogą się z niego wydostać. Umieść worek odkurzacza w plastikowej torebce, a następnie schowaj go do zamrażarki lub wystaw na pełne słońce. Skrajne temperatury uśmiercą pchły. Możesz także wyrzucić worek lub wysypać zawartość zbiornika odkurzacza do śmieci i od razu wynieść je do kontenera.
  • Codziennie wyczesuj pupila gęstem grzebieniem do usuwania pcheł. Po każdym pociągnięciu zanurz grzebień w misce z wodą i mydłem – dzięki temu utopisz pchły, które się na nim znalazły.

Domowe sposoby na pchły u kota – podsumowanie

Wiesz już, jak radzić sobie z pchłami u kota. Zastosuj kilka sposobów naraz, by jak najszybciej uporać się z tymi uciążliwymi pasożytami. Jeśli widzisz, że Twoje starania nie dają efektów lub problem powraca, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Dzięki temu zarówno kot, jak i domownicy, będą mogli odetchnąć z ulgą.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
ok.
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel