Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozpoznać objawy wścieklizny u kota - sprawdź, dlaczego warto to wiedzieć

2020-12-10
Jak rozpoznać objawy wścieklizny u kota - sprawdź, dlaczego warto to wiedzieć

Wścieklizna ciągle jest powszechna!

Niejednokrotnie pojawiają się głosy przekonujące, że wścieklizna już niemal nie występuje. Niestety – nie tylko występuje, ale także – ciągle zbiera żniwo, także wśród ludzi. Owszem, wśród psów do zakażenia dochodzi stosunkowo rzadko. Wszystko dzięki corocznym szczepieniom ochronnym. Warto jednak wiedzieć, jakie są objawy wścieklizny u kotów, co powinno Cię zaniepokoić i w jaki sposób może dość do zakażenia człowieka? Ta wiedza może uratować Ci życie!

Sprawdź, jak może zarazić się kot

Wścieklizna, wywoływana przez wirus RNA – Lyssavirus przenoszona jest także na ludzi. Warto pamiętać, że jest chorobą nieuleczalną. Istnieje jednak pełna profilaktyka, a stosowana w jej ramach szczepionka jest skuteczna także wówczas, gdy już dojdzie do pogryzienia lub podrapania przez zakażone zwierzę. Wściekliznę przenoszą najczęściej lisy, jenoty, borsuki i nietoperze, ze zwierząt domowych – koty. Po czym rozpoznasz, że Twój czworonożny przyjaciel jest chory? Co należy zrobić w takiej sytuacji? Czytaj dalej i sprawdź, co musisz wiedzieć.

Objawy wścieklizny u kota co warto wiedzieć

Objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna, jako choroba właściwa ssakom, w niemal każdym przypadku ma identyczny przebieg. U zakażonego kota rozwój wścieklizny może trwać od dwóch tygodni do nawet dwóch miesięcy. Od czego jest to uzależnione? Przede wszystkim od tego, w jakim miejscu zwierze zostało ugryzione lub zadrapane. Jeśli w okolicy szyi lub głowy, wirus dostanie się do mózgu w krótkim czasie, a to spowoduje pojawienie się pierwszych objawów. Warto pamiętać, że zakażony kot staje się nosicielem już trzy dni przed wystąpieniem symptomów choroby.

Jak rozpoznać objawy wścieklizny u kota? Jeśli dobrze znasz swojego czworonoga, szybko zorientujesz się, że coś mu dolega. Zwierzę może stać się osowiałe albo nazbyt pobudzone, może także chcieć nieustannie przytulać się do właściciela. Jedno jest pewne – dotychczasowe zachowanie kota zmieni się o 180 stopni! We wczesnej fazie choroby mogą pojawić się wymioty, biegunka i brak apetytu, a z czasem – wodowstręt. Kolejne objawy to świąd w miejscu zranienia, gorączka i uporczywe miauczenie. Następne fazy – faza wściekła i porażeniowa wiążą się z zachowaniami agresywnymi, dochodzi do porażenia mięśni, pojawia się sztywność karku, a z pyszczka sączy się piana.

Wścieklizny u zwierząt nie można leczyć! Jeśli chcesz uchronić swojego pupila przed chorobą, koniecznie pamiętaj o obowiązkowych szczepieniach. Co z przebywaniem na zewnątrz? Wybierz szelki dla kota ze smyczą i razem wychodźcie na spacery!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel