Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uniknąć sytuacji stresowych u zwierząt w sylwestra

2020-12-22
Jak uniknąć sytuacji stresowych u zwierząt w sylwestra

Wyostrzony słuch to cecha, która pozwala zwierzętom lepiej zadbać o swoje potrzeby. Zdobyć pożywienie w ekstremalnych warunkach, chronić młode przed napastnikami i unikać niebezpieczeństwa tak ze strony innych zwierząt, jak i ludzi. Niestety najczęściej to właśnie ludzie generują hałas, który nie tylko budzi lęk wśród zwierząt czy ptaków, ale też naraża je na utratę zdrowia i życia.

Jak uniknąć sytuacji stresowych u zwierząt w sylwestra

Równie mocno odbierają hałas nasze domowe czworonogi. Często reagują instynktownie i emocjonalnie. Wskakują na kolana, skomlą czy chowają w najbardziej zaciszne miejsca w domu. Trzęsąc się ze strachu, zdarza im się również nie trzymać moczu. W skrajnych przypadkach, może nawet dojść do zatrzymania akcji serca. Zalęknione i przerażone, wydają się zupełnie inne, niż na co dzień. Są również takie, które nerwowym, ciągłym szczekaniem próbują przegonić niewidzialnego przeciwnika. Zwierzęta przebywające na zewnątrz domu mogą wpadać w panikę, a po usłyszeniu pierwszych wystrzałów uciekać z przestrachem, tracąc orientację i pędząc przed siebie. To może zakończyć się zarówno wypadkiem komunikacyjnym, jak i innymi urazami, a także zaginięciem pupila.

Jeśli nie możemy uniknąć sytuacji stresowych, które zagrażają naszym zwierzętom, wypróbujmy różne sposoby ich uspokojenia, które choć w częściowy sposób pozwolą lepiej znieść trudne chwile. Zapewnijmy więc domowym podopiecznym jak najbardziej zaciszne miejsce, przemawiajmy łagodnie, głaszcząc i delikatnie masując pupila. Można również zastosować powszechnie dostępne preparaty uspokajające, które wyciszają i łagodzą reakcje zwierząt. Najczęściej zawierają naturalne związki organiczne, które działają kojąco na układ nerwowy, obniżają ciśnienie i regulują pracę serca. Zmniejszają napięcie i poprawiają nastrój. Często wykorzystuje się w nich również składniki roślinne, jak choćby zioła, które redukują nadpobudliwość i działają przeciwlękowo oraz łagodnie nasennie.

Przewidując hałas, warto wcześniej przygotować nasze czworonogi, podając im preparaty kilka dni przed sylwestrem. Zapewnijmy też swoim pupilom maksymalne poczucie bezpieczeństwa i starajmy się je maksymalnie odizolować od hałaśliwych bodźców.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
pixel