Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić akwarium - pytanie, które zadaje sobie każdy początkujący akwarysta

2021-08-05

Na co zwrócić uwagę decydując o wystroju akwarium?

Bardzo ważną kwestią jest dopasowanie wnętrza akwarium do gatunku rybek. Choć wszystkie potrzebują podobnych warunków, część z nich lepiej się odnajdzie wśród charakterystycznych roślin. Dlatego dowiedz się, czego będą potrzebować mieszkańcy Twojego akwarium. Drugą kwestią jest czyszczenie tego, co zamierzasz włożyć do środka. Jeśli nie chcesz poświęcać na to dużo czasu, wybierz takie ozdoby, które łatwo będzie czyścić.
Jest też kolejna, ważna kwestia, gdy decydujesz, jak urządzić akwarium. Twój gust. Staraj się dopasować wszystko tak, żeby przyjemnie Ci się oglądało. Patrzenie na rybki powinno odprężać i relaksować – dlatego ważna jest też warstwa wizualna.

Jak urządzić akwarium

Jak urządzić akwarium, by nie szkodzić rybkom?

Pamiętaj o tym, że wystrój ma znaczenie nie tylko wizualne. Rybki potrzebują miejsca, w którym mogą się schować, bez ryzyka zaklinowania się. Dlatego zastanawiając się jak urządzić akwarium, weź pod uwagę tę kwestię. Pamiętaj o tym, że nie możesz wkładać do środka innych ozdób niż tych zakupionych w specjalistycznym sklepie. Na tych znalezionych samodzielnie, mogą być szkodliwe bakterie. Ich rozwój w wodzie może oznaczać nawet śmierć dla Twoich rybek.

Jakie style urządzania akwarium są najpopularniejsze?

Jak wszędzie, tak i w akwarystyce istnieją różnorodne trendy. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, jak urządzić akwarium. Warto poznać dostępne opcje i zdecydować. Jaka jest aktualna moda?
- Akwaria roślinne. Takie, w których to rośliny dominują, rybki są bardziej dla ozdoby. Wymaga to nie tylko wiedzy o hodowaniu wodnych zwierząt, ale i ich zielonych współmieszkańców. Tak zrobiony zbiornik wodny wygląda spektakularnie – jest kolorowy, bujny i po prostu piękny. Podwodne ogrody wymagają dużego wysiłku i pracy, ale efekt jest tego wart.
- Naturalne akwaria. Głównym celem takiego wystroju jest odtworzenie tego, jak rzeczywiście wygląda podwodny świat. Najczęściej wykorzystywane są do tego kamienie, kawałki drewna, korzenie. Robione są z nich pejzaże podobne do tych, które można spotkać w naturze. Wymaga to dobrej znajomości tematu. Efekt jest piękny.
- Akwaria biotopowe. Celem takiego wystroju jest dokładne odtworzenie warunków panujących w danym zbiorniku wodnym. W takim miejscu hodowane są tylko te gatunki ryb, które występują naturalnie w rekonstruowanym środowisku. Jest to bardzo trudne zadanie, jednak efekt jest wart włożonej pracy.
- Akwaria morskie. Ich wystrój ma na celu odtworzyć podwodny, morski świat. Często pojawiają się tam rafy koralowe i inne rośliny występujące na dnie morza. Tutaj najczęściej mieszkają te ryby, które rzeczywiście można tam spotkać. Efekt jest ciekawy, tym bardziej że są one bardzo kolorowe. Całość komponuje się idealnie.
Możesz sam zaplanować swoją koncepcję – niekoniecznie musi być ona związana z podwodnym światem. Ważne, by rośliny były odpowiednio dobrane do ryb, a ozdoby nie zagrażały ich bezpieczeństwu. Coraz popularniejszym motywem staje się odtwarzanie pod wodą zamków, ruin czy małych miasteczek. Wszystko jest dopuszczalne – byle nie szkodziło.

Jak urządzić akwarium dodając do niego tło?

Tło jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Dopełnia całości i sprawia, że podwodny świat wygląda bardziej realistycznie. Jak urządzić akwarium dodając ten element? Przede wszystkim zdecyduj, czy tło ma być wewnętrzne, czy zewnętrzne. To pierwsze daje ciekawszy efekt, ale wymaga dopracowania większej ilości detali. Drugie – nie zaszkodzi rybkom i jest szybsze w wykonaniu. Może ono być zakupione w sklepie, możesz je wykonać samodzielnie.
Bardzo popularne są tła imitujące skały, których w prawdziwym podwodnym świecie nie brakuje. Popularne są też zielone czy różnokolorowe.

Jakie dodatki do akwarium sprawdzają się najlepiej?

Są różnorodne dodatki, jedne bardziej popularne, inne mniej. Jak urządzić akwarium, używając sprawdzonych rozwiązań? Ważne, by znalazły się z nim miejsca, w których rybki mogą się schować - częściowo zamknięte przestrzenie bez ostrych krawędzi. Jest to ważne, jeśli mieszkańcy akwarium mają się czuć komfortowo.
Wybierz także odpowiednie rośliny, które wzbogacą wodę w ważne sole mineralne i witaminy. Nie powinno ich zabraknąć, jeśli zależy Ci na rybkach będących w dobrej kondycji. Dobrze się wkomponowują w wystrój wnętrza i są elementem wyciszającym. Ich różnorodność pozostawia Ci spore pole do manewrów dekoracyjnych!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Pani która mnie obsługiwała była bardzo miła udzieliła mi wszelkich informacji dotyczących kagańca pomogła mi w wyborze jestem bardzo zadowolona z obsługi. Przesyłka błyskawiczna.
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel