Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak widzi pies? Jakie kolory widzi pies?

2023-11-22
Jak widzi pies? Jakie kolory widzi pies?
Jak widzi pies? Jakie kolory widzi pies

Codzienne życie z czworonogiem sprawia, że jesteśmy coraz bardziej ciekawi, jak postrzegają rzeczywistość nasze czworonogi. Zastanawiamy się, czy dobrze czują się w określonych sytuacjach, ile rozumieją z naszych słów i zachowań, a także — jak działają ich zmysły. Wiemy, że psy mają znacznie czulszy węch i słuch niż ludzie. A jak jest ze wzrokiem? Powszechne przekonanie o tym, że pies widzi tylko czarno-biało możemy włożyć między bajki. Wobec tego — jak widzą psy, które kolory rozróżniają, no i czy są wśród psów krótkowidze i dalekowidze?

Jakie kolory widzi pies?

Choć oko psa jest zbudowane bardzo podobnie do oka ludzkiego, to jednak nasze narządy wzroku różnią się kilkoma istotnymi szczegółami. To właśnie te detale sprawiają, że ludzie i psy widzą świat trochę inaczej. Oko ludzkie postrzega trichromatycznie, czyli wyróżnia trzy barwy podstawowe: czerwoną, zieloną i niebieską. Psy z kolei postrzegają dichromatycznie, czyli wyróżniają dwa kolory: żółty i niebieski. Barwy te, po zmieszaniu, dają oczywiście kolory pośrednie, jednak mimo wszystko z naszego punktu widzenia obraz widziany przez psy jest znacznie uboższy w kolory. Przykładowo, psy widzą kolor czerwony jako szary lub czarny, fioletowy — jako niebieski, a kolory pomarańczowy oraz zielony są dla nich różnymi odcieniami żółtego, natomiast najlepiej widzą niebieski i żółty. Czworonogi za to dobrze orientują się w stopniu jasności danego obiektu.

Choć rozróżnianie kolorów nie jest mocną stroną naszych psiaków, to znakomicie widzą wszystko, co się porusza. Oczy psa mają więcej pręcików niż oczy ludzkie, co oznacza, że są bardzo czułe na ruch i z łatwością dostrzegają poruszające się obiekty, wykazując się przy tym dziesięcio-, a nawet dwudziestokrotnie większą wrażliwością niż ludzie.

Czy psy są krótkowzroczne czy dalekowzroczne?

Psi wzrok nie ma tak dobrej ostrości jak ludzki, zwłaszcza na dalekie odległości. Im dalej znajduje się obiekt, tym bardziej rozmyty jest w oczach psa. Z tego powodu moglibyśmy określić psy jako zwierzęta krótkowzroczne, które lepiej postrzegają obiekty znajdujące się w pobliżu. Wyjątek stanowią jednak charty i dzicy kuzyni psów zamieszkujący tereny pustynne i inne otwarte przestrzenie. Do polowania na swoje ofiary charty i niektóre psowate wykorzystują wzrok, co sprawia, że muszą dobrze widzieć na dalekie odległości, by dostrzec drobną zwierzynę — mają więc tendencję do dalekowzroczności i niewyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w pobliżu.

Czy psy widzą w ciemności?

Psowate zwykle wyruszają na polowanie o świcie lub po zmroku. Wtedy są bardziej aktywne i poszukują pożywienia, więc potrzebowały odpowiednich „narzędzi”, by dobrze funkcjonować w porach niedostatecznego światła. To sprawia, że psy widzą o zmroku i w ciemności znacznie lepiej niż my. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech przystosowawczych do widzenia po zmroku jest makata odblaskowa. To warstwa siatkówki w oku psa, która odbija światło i tym samym pobudza fotoreceptory, w efekcie znacząco poprawiając widzenie nocą. To właśnie makata odblaskowa odpowiada za efekt świecących oczu u psa nocą lub na zdjęciach z fleszem. Siatkówka w ludzkim oku jest pozbawiona tej warstwy, dlatego nasze oczy na zdjęciach z lampą błyskową przybierają barwę czerwoną.

Oprócz makaty odblaskowej jeszcze kilka cech ułatwia psom widzenie w ciemnościach. Należy do nich większa źrenica, która wpuszcza więcej światła do oka, większa liczba pręcików w oku oraz soczewka zlokalizowana bliżej siatkówki, w efekcie czego obraz jest jaśniejszy.

Kąt widzenia

Kąt widzenia ludzi wynosi 180 stopni, za to u psów — ok. 240-270 stopni, obejmuje więc znacznie szerszy zakres. Równocześnie pole widzenia naszych psów jest inne niż ludzkie — my poruszamy się na dwóch nogach i nasze oczy znajdują się znacznie wyżej — dzięki temu możemy szybciej dostrzegać różne otaczające nas obiekty. Psy często nie zauważają różnych szczegółów wokół, za to zwracają uwagę na przedmioty na wysokości własnych oczu — dla nas znajdujące się blisko ziemi. Warto o tym pamiętać, na przykład podczas przygotowywania się na przyjęcie szczeniaka — wszystko, co leży na ziemi, będzie dla niego bardzo interesujące!

Podsumowanie — czy psy widzą gorzej niż ludzie?

Czy na pewno możemy stwierdzić, że psy widzą gorzej niż ludzie tylko dlatego, że postrzegają mniej kolorów? Nasze czworonogi są bardziej czułe na ruch, dobrze postrzegają zmianę stopnia jasności danego obiektu, widzą w ciemności znacznie lepiej od nas, a na dodatek mają zdecydowanie większe pole widzenia niż człowiek. Są jednak zupełnie innym gatunkiem, którego potrzeby różniły się od potrzeb ludzi — różnice anatomiczne stanowią na to najlepszy dowód. Każdy gatunek ma dokładnie takie cechy, jakich potrzebował, by przetrwać.

Wiedza o tym, jak widzą nasze psy, może pozwolić Ci stać się lepszym opiekunem — lepiej zrozumiesz zachowania swojego pupila oraz to, czemu czasem nie widzi czerwonej piłeczki na trawie, skoro dla Ciebie zabawka jest doskonale widoczna. Możesz zamiast tego wybrać żółte i niebieskie akcesoria dla psa — będą dla Twojego czworonoga łatwiejsze do zlokalizowania.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-27
ok.
pixel