Jak wybrać karmę dla kota
JAK WYBRAĆ KARMĘ DLA KOTA?
Gotowa mokra lub sucha karma dla kota to duża wygoda dla właścicieli. Zamiast kupować i siekać surowe mięso oraz dodatki, mogą po prostu otworzyć opakowanie i nakarmić pupila. To szczególnie pomocne, gdy w naszym domu mieszka więcej zwierząt. Wielu producentów wykorzystuje jednak niewiedzę opiekunów i w piękne opakowania z wizerunkami zadowolonych kotów pakuje pożywienie niskiej jakości, które może zaszkodzić naszym zwierzakom. Dowiedz się, jak wybrać dobrą karmę dla kota.
RÓŻNE KOTY – RÓŻNE POTRZEBY
Pierwszym krokiem w wyborze karmy jest zwrócenie uwagi na informację od producenta. Czy jest to karma przeznaczona dla kociąt, kotów dorosłych, seniorów, a może kotów sterylizowanych lub ze skłonnościami do alergii? Takie informacje zwykle są podane już w nazwie karmy.
Każdy kot ma trochę inne potrzeby, w zależności od etapu życia, stanu zdrowia, specjalnych potrzeb (koty ze skłonnością do alergii pokarmowych, koty długowłose, otyłe) i codziennego poziomu aktywności. Na różnych etapach życia koty potrzebują nieco innego składu swoich posiłków – zawartości białek, tłuszczy, makro– i mikroelementów. Najprościej jest wybrać karmę, która określa naszego kota (np. karma dla kota po sterylizacji, karma dla kociąt).
KARMA PEŁNOPORCJOWA I UZUPEŁNIAJĄCA – RÓŻNICE
Możesz natknąć się na te dwa sformułowania podczas poszukiwań odpowiedniej karmy dla swojego kota, ponieważ producent ma obowiązek umieścić tę ważną informację na opakowaniu karmy. Czym różni się karma pełnoporcjowa i uzupełniająca? Karma pełnoporcjowa to inaczej karma bytowa – pełnowartościowy pokarm, który zapewni Twojemu pupilowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach (białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały). Karma uzupełniająca może stanowić tylko dodatek do diety i zwykle w ten sposób są oznaczane smakołyki lub suplementy diety.
JAKA BĘDZIE NAJLEPSZA KARMA DLA KOTA? CZYTAMY SKŁAD.
Koty to zwierzęta mięsożerne – podstawę ich diety stanowi mięso, podroby, tłuszcz, kości i inne składniki pochodzenia zwierzęcego. Tylko niewielką część diety stanowią rośliny. Właśnie takie składniki powinny znaleźć się w kociej karmie, by odpowiadała potrzebom naszego pupila, dlatego przed zakupem karmy powinniśmy przeczytać skład.
Skoro koty to zwierzęta mięsożerne, dlaczego wielu producentów umieszcza w karmach zboża lub ryż? To prosty sposób na obniżenie kosztów produkcji karmy. Najlepszy wybór to karma dla kota bezzbożowa, o prostym, zrozumiałym i jak najbardziej dokładnym składzie. Musisz wiedzieć, że nieuczciwi producenci staną na głowie, aby klient uznał, że karma wydaje się w porządku. Porównajmy dwa przykładowe składy karm, by przyjrzeć się temu bliżej.
mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym 4% kurczaka w kawałku), zboża, roślinne ekstrakty białkowe, substancje mineralne.
Zgodzisz się, że 4% kurczaka to niezbyt dużo dla zwierzęcia, u którego podstawę diety powinno stanowić mięso? Co więcej, nie wiemy, czym są „produkty pochodzenia zwierzęcego” – mogą to być pióra, pazury i inne odpady. W karmie pojawiają się także zbędne w kociej diecie i uczulające zboża, a dwie ostatnie pozycje w składzie brzmią dość enigmatycznie. Czy da się to zrobić lepiej? Spójrz na skład poniżej.
indyk 27% (wątroba, żołądki, filet 5%, serca), rosół, wołowina 18% (płuca, wątroba), kurczak 10 % (żołądki, skórki), wieprzowina 10% (żołądki), substancje mineralne, olej z łososia 0,5%, drożdże piwne suszone, fruktooligosacharydy, nasiona babki płesznik.
Ten skład jest dużo lepszy – wysoka zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest niezbędna w kociej diecie. Choć ludzie nisko oceniają wartość podrobów i mogą odebrać ich obecność jako wadę karmy, dieta zwierząt mięsożernych wręcz ich wymaga – skóry i podroby różnego rodzaju są bardzo cennym dodatkiem! Olej z łososia oraz drożdże piwne stanowią cenne źródło makro– i mikroelementów, a tajemniczo brzmiące fruktooligosacharydy stanowią dodatek, który ma pozytywny wpływ na jelita kotów i zapobiega biegunkom, usprawia trawienie i utrudnia rozwój szkodliwych bakterii.
Dobra karma dla kota z naszego przykładu to Dolina Noteci. Inne karmy o wartościowych składach to np. Carnilove, Naturo, Animonda Carny.
CENA NIE JEST WYZNACZNIKIEM JAKOŚCI
Nawet droga, weterynaryjna karma dla kota może mieć niskiej jakości skład, który nie do końca odpowiada potrzebom żywieniowym naszego pupila. Unikaj kierowania się ceną, znaną nazwą i wyglądem opakowania znanym z reklam. Zawsze przed wyborem karmy dla kota przeczytaj skład – może się okazać, że dobrą jakościowo karmę kupisz taniej, niż tę popularną, a niezbyt dobrą dla kota.
Warto wiedzieć!
Dobrym pomysłem jest zamawianie karmy dla kota przez internet – w ten sposób możesz spokojnie przeanalizować składy i porównać oferty producentów.
SUCHA CZY MOKRA KARMA DLA KOTA?
Przodkowie domowych kotów zamieszkiwali tereny pustynne, a niemal całe zapotrzebowanie na wodę zaspokajali, spożywając pokarm (swoje ofiary) o wysokiej wilgotności. To sprawia, że koty piją wodę niechętnie i w zbyt małych ilościach. Miłośnicy kotów i weterynarze zwracają uwagę na to zjawisko – koty żywione wyłącznie suchymi karmami mają tendencję do nawracających chorób układu moczowego, ponieważ przyjmują zbyt mało płynów.
Gdy wilgotność mokrej karmy wynosi ok. 80% i niemal w całości pokrywa zapotrzebowanie kota na wodę, sucha karma dla kota ma wilgotność poniżej 14%. Za suchym pokarmem przemawia jednak wygoda, niższa cena i jego długa data przydatności do spożycia. W efekcie właściciele kotów często decydują się na podawanie karmy mokrej i suchej – najlepiej w proporcjach 60:40. Karma sucha może być wówczas dostępna przez cały dzień, bo koty lubią podjadać w ciągu dnia niewielkimi porcjami.