Jak wykąpać kota?
Kąpiel kota potrafi być niezłym wyzwaniem z pogranicza logistyki i akrobatyki — zwłaszcza jeśli wcześniej zaniedbaliśmy naukę i stopniowe przyzwyczajanie pupila do tej czynności. Sprawdź, czy należy kąpać kota i kiedy to robić, a także jak zabrać się za przygotowanie kąpieli, by mruczek nie gniewał się na swojego opiekuna zbyt długo.
Czy należy kąpać kota?
Koty uczą się pielęgnacji swojego futerka już w wieku około 2. tygodni i od tego momentu myją się same każdego dnia. W efekcie zdecydowana większość kotów nie potrzebuje regularnych kąpieli. Ten etap pielęgnacji jest dla nich zupełnie zbędny, a przy tym bardzo stresujący, dlatego warto unikać kąpania kota, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
Niekiedy właścicielom wydaje się, że powinni od czasu do czasu kąpać swojego kota, jednak zalecamy, by unikać kąpania kota bez wyraźnego powodu. Dla tych zwierząt jest to zwykle bardzo stresująca sytuacja i zwyczajnie zbędny zabieg. Czasem jednak zdarza się, że kąpiel jest po prostu konieczna. Kiedy tak się dzieje?
- Choroby skóry lub silne inwazje pasożytów. W takich przypadkach kąpiel w odpowiednio dopasowanym preparacie pomaga opanować sytuację, złagodzić stany zapalne lub stanowi proces leczniczy.
- Zabrudzenia sierści. Jeśli kotu zdarzy się mocno ubrudzić, zwłaszcza w substancjach, które mogą być dla niego szkodliwe, zdecydowanie może potrzebować kąpieli, by usunąć brud z sierści. W przeciwnym razie kot będzie próbował go zlizać, co może mu zaszkodzić.
- Wyjazdy na wystawy. Jeśli prezentujesz swojego kota na wystawach, kąpiel czasem będzie niezbędna, by szata prezentowała się efektownie.
- Koty bezwłose produkują więcej sebum, dlatego należy codziennie wycierać je wilgotną ściereczką oraz kąpać od czasu do czasu (co 2-3 miesiące lub dostosować częstotliwość do konkretnego kota).
- Koty długowłose niekiedy wymagają umycia tylnej części ciała, np. z powodu biegunek lub zabrudzenia w kuwecie.
- Koty starsze lub przewlekle chore, które same nie potrafią dostatecznie dobrze zadbać o swoją pielęgnację, mogą potrzebować kąpieli od czasu do czasu.
Warto wiedzieć!
Zanim podejmiesz decyzję o wykąpaniu kota, pomyśl, czy możesz zamiast tego wytrzeć kota mokrą ściereczką. Może się okazać, że to prostsze, skuteczniejsze i mniej stresujące dla zwierzaka, a osiągniesz taki sam efekt.
Kołtuny u kota — czy kąpiel pomoże?
W niektórych źródłach można przeczytać, że kąpiel pomaga w przypadku skołtunionej sierści. Niestety tak się nie dzieje. Kołtuny, które nasiąkną wodą, będą jeszcze bardziej zbite i trudniej będzie je rozplątać, więc problem tylko się pogłębi. Zamiast tego spróbuj je rozdzielić palcami, stopniowo wyczesać z wykorzystaniem sprayu rozplątującego do kociej sierści, a w ostateczności — po prostu je obetnij.
Jak wykąpać kota?
Jeśli wiesz, że w przyszłości Twój kot nie obędzie się bez kąpieli (np. z powodu długiej sierści lub wyjazdów na wystawy), zacznij stopniowo przyzwyczajać go do tego zabiegu. Na początek wpuszczaj go do łazienki podczas własnej kąpieli, by oswajał się z dźwiękiem odkręconej wody oraz przebywaniem w tym pomieszczeniu. Następnie umieszczaj go w wannie lub prysznicu (koniecznie połóż tam uprzednio ręcznik lub matę antypoślizgową). Baw się z kotem przebywającym w wannie lub prysznicu oraz podawaj mu smakołyki, by zaczął kojarzyć to miejsce pozytywnie.
A jak wykąpać kota pierwszy raz? Kąpiel kota warto podzielić na kilka etapów:
- Przygotuj wszystko, czego potrzebujesz — odpowiednią liczbę ręczników do wytarcia zwierzaka, ręcznik lub matę antypoślizgową do umieszczenia w wannie lub prysznicu (koty nie znoszą śliskich powierzchni), szampon dla kota oraz kubeczek do polewania kota wodą. Przyda się także osoba do pomocy.
- Wlej trochę wody do wanny lub miski — na tyle, by sięgała kotu do brzucha. Te zwierzaki nie lubią dźwięku płynącej wody, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie polewanie kota wodą nabieraną kubeczkiem z wanny.
- Postaraj się wykąpać kota możliwie szybko, a równocześnie zachowuj spokój i delikatność. Bądź stanowczy, ale nie nerwowy — negatywne emocje udzielą się zwierzakowi i zacznie kojarzyć kąpiel jako coś nieprzyjemnego.
- Osoba, która Ci pomaga, może zabawiać pupila podawaniem smakołyków (np. przysmak w postaci pasty, którą kot może zlizywać ze spodeczka), pokazywaniem zabawek. Jeśli zwierzę będzie wyjątkowo zestresowane, druga osoba będzie musiała przytrzymać je na czas kąpieli.
- Polej ciało kota wodą, unikając okolic głowy, jeśli to możliwe. W kubeczku rozrób trochę szamponu z wodą, a następnie namydl całego kota, wmasowując szampon. Zachowaj ostrożność, jeśli kąpiesz kota z chorobami skóry lub w trakcie inwazji pcheł — dotyk może sprawiać mu ból.
- Dokładnie spłucz szampon, unikając polewania głowy wodą, a potem osusz kota ręcznikami jak najdokładniej. Do czasu wyschnięcia zadbaj, by nie wychodził na zewnątrz oraz nie przebywał w przewiewie.
Akcesoria do kąpieli kota
Do kąpieli zawsze używaj tylko szamponów przeznaczonych dla kotów. Te dla psów lub ludzi mogą podrażniać skórę kota. Opcjonalnie możesz wykorzystać także odżywkę lub spray ułatwiający rozczesywanie. Jeśli zastanawiasz się, w czym wykąpać kota jak ma pchły, wybierz szampon przeciwpchelny, a po kąpieli i osuszeniu zwierzaka zastosuj preparat na pchły (krople lub obrożę). Po kąpieli przyda się także szczotka dla kota, dzięki której dokończysz pielęgnację futerka swojego pupila.
Na szczęście koty rzadko potrzebują pomocy i same dbają o swoją higienę, a lekkie zabrudzenia wystarczy wytrzeć wilgotną ściereczką. Pamiętaj, że częste kąpiele mogą przynieść więcej szkód niż korzyści — przesuszają skórę kota i bardzo go stresują.