Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wykąpać kota - praktyczna instrukcja krok po kroku

2020-05-05
Jak wykąpać kota - praktyczna instrukcja krok po kroku

Kiedy trzeba wykąpać kota?

Kocia higiena jest niezwykle skuteczna. Podczas wylizywania zwierzę pozbywa się zapachów, ewentualnych pasożytów oraz martwych włosów. Przy okazji pobudza krążenie i doprowadza skórę oraz sierść do idealnej czystości. Z tego względu, zanim zaczniesz zastanawiać się, jak wykąpać kota, przemyśl, czy faktycznie jest to konieczne. Tego typu zabiegi zazwyczaj wykonuje się w następujących przypadkach:

– pojawienie się chorób skóry, np. grzybic (kąpiel z dodatkiem specjalnych szamponów, zaleconych przez weterynarza);

– silne zabrudzenie sierści, z którym pupil sobie nie poradzi, np. żywica, smary czy farby;

– skołtunienie sierści – kąpiel może być pomocna do usunięcia skołtunionych lub sfilcowanych fragmentów sierści (w takim przypadku warto wykorzystać również odżywkę);

– konieczność pomocy w codziennej higienie, np. u kotów starych lub otyłych;

– alergia któregoś z domowników (w przypadku alergii na białka występujące w łoju lub ślinie, kąpiel może złagodzić reakcję);

– przygotowanie do udziału w wystawie (głównie u ras długowłosych, np. persów);

– posiadanie jednej z ras bezwłosych, np. sfinksa (mimo braku sierści, potrzebują one regularnych kąpieli – mniej więcej raz w tygodniu).

Jak umyć kota

Jak wykąpać kota – potrzebne akcesoria

Jak wykąpać kota, jeśli pojawi się taka konieczność? Warto zacząć od odpowiednich przygotowań. Do sprawnego przeprowadzenia zabiegu będziesz potrzebować specjalnego, kociego szamponu, odżywki (opcjonalnie), szczotki do sierści, paru suchych ręczników i wacików. Pamiętaj, że kotów nie należy myć szamponem dla ludzi, ponieważ ich skóra ma inne pH!

Jak wykąpać kota? Instrukcja krok po kroku

1. Wybierz pomieszczenie wolne od przeciągów.

2. Przygotuj umywalkę lub miskę i napełnij ją wodą o temperaturze około 38-39 stopni Celsjusza. Woda powinna sięgać nie wyżej niż do połowy kocich łap.

3. Rozprowadź szampon po futerku, a następnie dokładnie go spłucz. Pamiętaj, żeby uważać na okolice oczu i uszu (uszy możesz zabezpieczyć tamponami z waty). Jeśli chcesz użyć odżywki, nanieś ją na sierść, delikatnie wmasuj i ponownie spłucz.

4. Po kąpieli zawiń kota w ręcznik. W momencie, gdy sierść nieco podeschnie, rozczesz ją i otul pupila kolejnym ręcznikiem. Ręczniki należy wymieniać do czasu, aż sierść będzie lekko wilgotna. To ważne, ponieważ do czasu wyschnięcia futerka, kot powinien przebywać w cieple.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 344 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-20
Jak zawsze wszystko zgadzało się z zamówieniem + szybka wysyłka
2024-03-19
Staranne wykonanie szybka dostawa 100%zadowolenia
pixel