Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyklarować wodę w akwarium - cenne wskazówki

2021-06-23
Jak wyklarować wodę w akwarium - cenne wskazówki

Ekosystem w akwarium, czyli jakie procesy w nim zachodzą?

Twoje akwarium wydaje się zupełnie czyste? Jednak to, co nie jest widoczne gołym okiem, wpływa na zanieczyszczenie wody. Procesy, jakie zachodzą w akwarium to między innymi nocna i dzienna fotosynteza, fermentacja, koagulacja, cykl nitryfikacyjny czy sedymentacja. Brzmi obco? Warto jednak mieć świadomość, że są to naturalne procesy, które zachodzą w większości zastałych zbiorników wodnych, bez udziału człowieka. Jako początkujący właściciel akwarium możesz o tym nie wiedzieć - wówczas dopiero mętna woda wzbudzi Twój niepokój.

Kontrola wody w akwarium

W przypadku, kiedy woda stała się mętna, musisz ją odpowiednio wyklarować. Jest to konieczne, aby utrzymać akwarium w dobrym stanie. Warto zacząć od sprawdzenia stanu wody. Na powierzchni mogą unosić się zanieczyszczenia stałe, nierzadko będziesz miał do czynienia również z tymi zanurzonymi głębiej.

Może się zdarzyć, że woda w akwarium zmieni kolor i będziesz w stanie dostrzec drobne cząsteczki o różnych kształtach. To wyraźny sygnał, że czas na klarowanie wody. Pominięcie tej czynności negatywnie wpłynie na zdrowie ryb.

Jak wyklarować wodę w akwarium

Przyczyny zmętnienia wody w akwarium – pierwotniaki

Przyczyn zmętnienia wody w akwarium może być wiele, jednak wśród najczęstszych wymienia się pierwotniaki. Jak rozpoznać ich obecność? Przede wszystkim - po zmianie koloru wody na zielony. Kiedy pojawiają się mikroskopijne organizmy jednokomórkowe, w akwarium mnożą się glony i niekorzystne dla zdrowia ryb bakterie. W konsekwencji ryby mogą zacząć chorować, a roślinność wodna - obumierać lub pleśnieć.

Pierwotniaki mogą pojawić się w Twoim akwarium najczęściej dlatego, że wymieniasz w nim wodę zbyt często. Tak, nadgorliwość w tej kwestii także może zaszkodzić. Żeby flora bakteryjna w akwarium stała się odpowiednia dla całego ekosystemu po wymianie wody, musi upłynąć trochę czasu. Częste opróżnianie zbiornika i nalewanie nowej wody sprawia, że tzw. dobre bakterie, które dopiero zaczynają się wytwarzać, nie mają szansy na przeżycie.

Pierwotniaki lubią pojawiać się także wtedy, gdy wsypujesz do wody zbyt dużą ilość pokarmu. Niezjedzone resztki osadzają się w zbiorniku i tworzą warunki idealne do namnażania pierwotniaków. Dlatego staraj się dawkować karmę z rozwagą.

Jak poprawnie zmieniać wodę w akwarium?

Jeśli kilka dni po wymianie wody w akwarium zauważysz zielony nalot, na przykład w okolicach filtra, nie czyść ponownie zbiornika. Możesz to zrobić dopiero po około trzech tygodniach, jednak najlepiej jeśli dostosujesz ten czas do wielkości akwarium. Gdy już będziesz wykonywać tę czynność, nie usuwaj całkowicie zielonej wody. Pozostaw jej około 10% – w ten sposób zostawisz małą, ale odpowiednią dawkę dobrych bakterii.

Jak pozbyć się zanieczyszczeń w akwarium?

Czyszczenie wody możesz wykonać na kilka sposobów. Wymiana filtra w wodzie powinna przynieść oczekiwane efekty. Można także odczekać z jego włączeniem, od momentu wymiany wody. Jest to ściśle zależne od wielkości akwarium. W zbiorniku, który ma do 50 litrów wody, możesz włączyć filtr dopiero po tygodniu. W przypadku akwarium do 100 litrów, są to dwa tygodnie, a jeśli masz zbiornik o pojemności 300 litrów, odczekaj aż 30 dni.

Do momentu włączenia filtra może pojawić się w wodzie osad w postaci białej i mętnej cieczy. Nie wymieniaj wówczas wody. Osad ten jest naturalny. To znak, że tworzą się pierwotniaki, które będą zjadane przez inne organizmy w akwarium. W tym czasie nie wkładaj ryb do akwarium, nie czyść filtra, ani nie włączaj światła.

Jak wyklarować wodę w akwarium?

W likwidacji kwitnienia wody, czyli zielonego osadu, pomoże wyklarowanie wody w akwarium. Jak to zrobić? Spróbuj obniżyć temperaturę wody i skróć czas oświetlenia do czterech godzin w ciągu doby. Po kilku dniach zielony osad powinien zniknąć. Jeśli jednak tak się nie stanie, wymień wodę.

Zauważyłeś, że zmętnienie powstało na skutek pływających w wodzie drobinek? W takiej sytuacji wyklaruj wodę w akwarium za pomocą specjalnej włókniny filtracyjnej.

Jeśli te sposoby nie przyniosą pożądanych efektów, będziesz musiał zaoptrzyć się w specjalny preparat do wyklarowania wody w akwarium. Warto sięgnąć po profesjonalne odmulacze, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Taie preparaty bardzo skutecznie usuwają zmętnienie. Wypróbuj powyższe sposoby, aby utrzymać czystość i wyklarowaną wodę w zbiorniku.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
2024-05-16
jak zawsze szybko i sprawnie !!
pixel