Jak wytresować kota - praktyczne wskazówki
OD CZEGO ZACZĄĆ TRESOWANIE KOTA?
Każdy skuteczny trening polega na próbie zrozumienia czworonoga. Musisz spróbować dowiedzieć się, co go cieszy, jak reaguje, gdy jest przestraszony, oraz co go motywuje do wykonywania konkretnych czynności. Nauka prostych komend, jak „siad”, jest niebywale trudne, ale możliwe. Koty, w odróżnieniu od psów, lubią robić coś, co je uszczęśliwia. Najlepszym i jedynym sposobem nauki pupila czynności, których sobie życzymy, jest konstruowanie w nim pozytywnych skojarzeń.
W kwestii tego, jak wytresować kota, ważne jest, aby za wykonanie danego zadania otrzymał on nagrodę. Dzięki temu nauczy się, że jego działania mają określony skutek, a jeśli wynik jest satysfakcjonujący, może oczekiwać korzyści. Z biegiem czasu kot zdecyduje się na wykonanie tej samej sztuczki tylko po to, by coś otrzymać. Ciągła powtarzalność wzmocni zależność pomiędzy działaniem oraz jego skutkiem. W przypadku kotów najlepiej działa nagroda w postaci smakołyków. Mniej atrakcyjne są pieszczoty oraz miłe słowa, które kot i tak cały czas otrzymuje.
JAK WŁAŚCIWIE TRESOWAĆ KOTA?
Po pierwsze, ucz sztuczek przed posiłkami, gdyż nagroda w postaci jedzenia nie będzie atrakcyjna dla najedzonego kota. Kiedy rozpoczynasz szkolenie, usuń wszystkie rozpraszacze dźwiękowe, ponieważ mogą one utrudnić cały proces. Ćwiczenia powinny być przede wszystkim krótkie. Pamiętaj, aby kończyć je, zanim kot się znudzi albo zmęczy. Idealny czas na sesję to dziesięć minut. Oprócz tego nie wprowadzaj zmian do treningów. Komendy, sygnały i nagrody niech będą zawsze takie same. Regularna pora tresury sprawi, że Twój kot nie będzie po prostu na nie czekał. Staraj się poświęcać czas na trening codziennie, a jeśli nie masz takiej możliwości – przynajmniej co drugi dzień. Szkolenie kota raz w miesiącu nie przyniesie żadnych efektów.
TRESOWANIE KOTA A NAGRODA
Tresura kota nie jest najłatwiejszym zadaniem, ponieważ każdy zwierzak jest inny. Ponadto w trakcie szkolenia będzie wymagał od Ciebie mnóstwo cierpliwości oraz zrozumienia. Wytresowanie kota polega na nagradzaniu go za odpowiednie zachowanie. Zrezygnuj ze stosowania kar, ponieważ są one nieskuteczne. Zniechęcą też pupila do posłuszeństwa.
Nagrody dla kota mogą przybierać różne formy — pieszczot, pochwał, zabawek albo przekąsek. Przeważnie najbardziej skuteczna jest ta ostatnia. W asortymencie naszego e-sklepu znajdziesz całą gamę pysznych smakołyków dla kotów. Świetnie sprawdzą się produkty marki Beaphar i Trixie. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać i nie dawać za dużo jakichkolwiek przysmaków pupilowi. Możesz od nich uzależnić swojego kota, który będzie wykonywał czynności nie tylko na widok przekąski.