Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak znaleźć i usunąć kleszcza u zwierzaka - oto co musisz wiedzieć o tych groźnych pajęczakach

2021-06-02
Jak znaleźć i usunąć kleszcza u zwierzaka - oto co musisz wiedzieć o tych groźnych pajęczakach

Dla kogo kleszcze są niebezpieczne?

Temat kleszczy, zawsze budzi emocje. Nie można się dziwić – przenoszą wiele chorób, w związku z czym są niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W przypadku psów są bezpośrednią przyczyną rozwoju babeszjozy, boreliozy, a także – erlichiozy i bartonelozy. Niektóre z tych schorzeń mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia. Choroby odkleszczowe, groźne dla kota, to kleszczowe zapalenie mózgu i, podobnie jak u psa – babeszjoza, także grożąca zgonem.
Kleszcze są niebezpieczne również dla człowieka, co więcej – okazuje się, że są przyczyną niemal identycznych chorób, jak te, które powodują u zwierząt. Poza boreliozą, babeszjozą i kleszczowym zapaleniem mózgu, konsekwencją ukąszenia kleszcza mogą być gorączka Q, tularemia i anaplazmozę.

Jak usunąć kleszcza u zwierzaka

Usuwanie kleszcza u psa – samodzielnie czy u weterynarza?

Bez względu na to, czy spacerujesz z psem po parku, czy chętniej wybierasz betonowe zakątki osiedla, nie możesz mieć pewności, że pupil nie jest narażony na ukąszenie kleszczy. Niekoniecznie muszą to być duże osobniki – równie często możesz mieć do czynienia z nimfami. Jak znaleźć i jak usunąć kleszcza?
W kleszczowym sezonie warto wprowadzić nowe rytuały – po każdym spacerze dokładnie oglądać i szczotkować psa. Spostrzegawczość jest na pierwszym miejscu – niektóre kleszcze mogą być wielkości ziarnka sezamu! Miejsca, w których szczególnie możesz spodziewać się niechcianych pajęczaków to okolice szyi psa, uszu i pyska, a także – oczu i pachwin. Co robić, kiedy znajdziesz kleszcza? Usunąć go samodzielnie, czy skorzystać z pomocy weterynarza?

Jeżeli chcesz zaoszczędzić psu niepotrzebnych stresów, zrezygnuj z wizyty u weterynarza – zwłaszcza jeśli kleszcz umiejscowił się w łatwo dostępnym miejscu. Niezbędna okaże się pętla z uchwytem lub metalowe szczypce, przeznaczone do usuwania kleszczy. Proponowane narzędzia są tanie, bezpieczne i wygodne w użyciu, nawet wówczas, gdy przed takim zadaniem stajesz po raz pierwszy. Co musisz zrobić, krok po kroku?
- Korzystając ze szczypców lub pętelki, złap kleszcza możliwie najbliżej skóry zwierzęcia;
- Zdecydowanym ruchem wykręć kleszcza. Nie szarp i nie ściskaj go – dzięki temu unikniesz rozerwania pajęczaka, a to zminimalizuje ryzyko ewentualnej infekcji;
- Miejsce po usuniętym kleszczu zdezynfekuj dedykowanym preparatem.
- Pajęczaka najlepiej rozgnieść, jednak nie w palcach. Unikaj spłukiwania go w toalecie lub w umywalce. Prędzej czy później… wyjdzie z odpływu!

Czy wiesz, jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Koty, zwłaszcza te, które samodzielnie wychodzą z domu, są szczególnie narażone na kleszcze. Jak je znaleźć? Nie będzie to trudne, biorąc pod uwagę fakt, że te czworonogi są prawdziwymi pieszczochami! Każdy powrót kota traktuj jako okazję do głaskania, a każdą wypukłość poddawaj dokładnym oględzinom. Dzięki temu z łatwością zlokalizujesz pajęczaka i będziesz mógł się go pozbyć. Jak usunąć kleszcza kotu? Dokładnie tak samo, jak w przypadku psa – kleszcza należy złapać dedykowanym narzędziem, możliwie blisko skóry i energicznym ruchem wykręcić.

Kleszcze u ludzi – jak się ich pozbyć?

Spacery z psem albo obecność w domu kota, który kleszcza mógł przynieść na sierści, zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się pajęczaka w Twoim domu. Wówczas nietrudno, by niechciany gość zaatakował także Ciebie. Jak usunąć kleszcza u ludzi? Dokładnie tak samo, jak w przypadku zwierząt. Oczywiście konieczne będą dodatkowe środki ostrożności – warto założyć rękawiczki i wykorzystać dedykowane narzędzie. Oczywiście nie to samo, którym usuwasz kleszcze zwierzętom. Miejsce po ukąszeniu zdezynfekuj i koniecznie obserwuj, jednocześnie nie bagatelizując niepokojących objawów. Poza rumieniem, który dla ukąszenia zakażonego kleszcza jest najbardziej charakterystyczny, mogą pojawić się gorączka, silny ból stawów, kaszel, a nawet – wysypka. Warto także wykonać badania, które pomogą wykluczyć ewentualne choroby.

Czego nie robić, usuwając kleszcza?

Wiesz już, jak usunąć kleszcza? Czas sprawdzić, jak go nie usuwać! Bez względu na to, czy pozbywasz się pajęczaka, który zaatakował psa, kota, czy Ciebie, bezwzględnie unikaj dotykania kleszcza palcami (chyba że masz rękawiczki jednorazowe) i smarowania tłuszczem. Nie można także wykorzystywać lakieru do paznokci, benzyny i alkoholu do usunięcia niechcianego gościa.

Zapobiegaj, zamiast zmagać się z przykrymi konsekwencjami

Jeśli nie chcesz zmagać się z kleszczami, koniecznie zastosuj odpowiednią profilaktykę. Dla zwierząt niezbędne okażą się dedykowane obroże zapachowe, warto korzystać także ze specjalistycznych sprayów. Te ostatnie dostępne są także w wariantach odpowiednich dla ludzi.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 463 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Szybka obsługa zamówienia, szybka dostawa. Produkty dobrej jakości w dobrej cenie. Polecam
2024-06-07
Super. Szybko sprawnie i towar odpowiedni
pixel