Jak zrobić tło do akwarium - podpowiadamy
Jakie tło do akwarium wybrać – wewnętrzne czy zewnętrzne?
Zanim dowiesz się, jak zrobić tło do akwarium, musisz wybrać jedną z opcji – tło wewnętrzne lub zewnętrzne. Każde z nich ma zalety i wady, o których powinieneś wiedzieć wcześniej.
- Tło wewnętrzne – wygląda naturalniej i łatwiej jest je wkomponować w ogólny wystrój akwarium. Nadaje wyjątkowego klimatu i dobrze wpasowuje się w przestrzeń. Jeśli wybierzesz tego typu rozwiązanie, musisz pamiętać, żeby dobrać odpowiednie farby do styropianu. Nie mogą się rozpuszczać w wodzie i wydalać toksyn. Mogą zaszkodzić rybom – łącznie z zatruciem ich. Wybór tej opcji to cięższa praca i większa ilość materiałów użytych do zabezpieczenia przed wodą.
Przy wyborze tła wewnętrznego musisz pamiętać, że w szczelinach może osadzać się brud i resztki pokarmu. Dlatego zadbaj o odpowiednie kształty, które temu zapobiegną.
- Tło zewnętrzne – możesz je postawić za zewnętrzną szybą akwarium. Choć efekty nie będą tak spektakularne, z odpowiednim oświetleniem zadowolą Cię. Zaletą tego rozwiązania jest brak obaw związanych z działaniem użytych farb na ryby. Nie mają one kontaktu z tym, czym pomalowany zostanie styropian. To rozwiązanie łatwiejsze jest do montażu i demontażu. Daje też szersze możliwości, nieograniczone koniecznością odporności na wodę.
Jak zrobić wewnętrzne tło do akwarium?
Na początku ważna jest szczegółowa koncepcja i wiedza, jak zrobić tło wewnętrzne do akwarium. Wybierz styl i dodatki, zdecyduj, co ma się znaleźć w środku. Na końcu dopasuj do tego wszystkiego element, który będziesz wykonywać samodzielnie. Ważne, żebyś miał pod ręką odpowiednie farby (koniecznie nietoksyczne), lakier do zabezpieczenia przed wodą, dobry nożyk do wycięcia kształtów i styropian.
Kiedy wszystkie te elementy skompletowałeś, zacznij od styropianu. Wytnij odpowiednie kształty – możesz też go zetrzeć, na przykład na tarce. Tak, by miał nierówności. Zadbaj o odpowiednią wielkość, dopracuj wszystko pod każdym kątem. Kiedy jest już gotowe, pomaluj farbą. Zrób to dokładnie, krok po kroku, w zaplanowany sposób. Możesz postawić na jeden kolor, a możesz użyć różnych odcieni. Potem poczekaj, aż farba wyschnie. Na końcu pomaluj ją lakierem, który utrwali efekt.
Zanim wstawisz swoją pracę do miejsca docelowego, zanurz ją na dłużej w wodzie. Sprawdzisz, czy farba nie rozpuszcza się, czy nic nie odpada i nie stwarza zagrożenia dla rybek. Kiedy po kilkunastu godzinach takiego testu wszystko jest w porządku – możesz przenieść tło we właściwe miejsce.
Jak zrobić zewnętrzne tło do akwarium?
W tym wypadku także ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. Opowiemy Ci, jak zrobić tło zewnętrzne do akwarium, by wyglądało realistycznie i dobrze odbijało światło. Do tego potrzebny Ci będzie kawałek styropianu – o dwa, trzy centymetry dłuższy i szerszy niż szyba, za którą będzie stał. Przygotuj farbę z rozpuszczalnikiem, mały pędzelek i farbę w kolorze docelowym. Najlepiej robić to na otwartej przestrzeni lub w miejscu, gdzie będzie dobra cyrkulacja powietrza – ze względu na opary z rozpuszczalnika.
Na początku pomaluj styropian rozpuszczalnikiem za pomocą pędzelka – kawałek po kawałku. Nakładaj cienką warstwę, by nie więcej jak połowa się wypaliła. Rób to pomału i dokładnie, by osiągnąć odpowiedni efekt. Kiedy już wykonasz to na całości, odstaw na bok i poczekaj, aż wyschnie. Później na powstałe nierówności nałóż docelową farbę. Stworzysz udaną imitację skalnej ściany. Kiedy wszystko wyschnie, wstaw w odpowiednim miejscu, za zewnętrzną szybą.
Pamiętaj o tym, by odpowiednio skierować oświetlenie. To od tego w dużej mierze zależy efekt Twojej pracy. Światło powinno w naturalny sposób odbijać się od nierówności.
Jak zrobić tło do akwarium używając gotowych rozwiązań?
Nie jesteś miłośnikiem ręcznego robienia tego typu rzeczy? Opowiemy Ci, jak zrobić tło do akwarium z gotowych elementów. Jedną z najprostszych opcji jest zakup gotowej fototapety. Możesz dobrać do niej odpowiednie dodatki, które znajdziesz w naszym sklepie. To także jest dobre rozwiązanie, które pozwoli Ci pięknie komponować różne elementy.
Możesz także zakupić gotowe tło wewnętrzne i wstawić je do swojego akwarium, uzupełniając je wybranymi dodatkami. Pole do popisu jest szerokie – nawet jeśli nie chcesz wykonywać ozdób ręcznie, możesz sprawić, że wszystko będzie wyglądało wyjątkowo.
Wiesz już, jak zrobić tło do akwarium – wybierz swoje rozwiązanie i działaj! Niech przyniesie Ci to wiele radości i satysfakcji. Najlepszy sposób to taki, który będzie odpowiadał Tobie.