Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka karma dla psa seniora - sprawdź jak zadbać o kondycję swojego pupila

2021-04-13
Jaka karma dla psa seniora - sprawdź jak zadbać o kondycję swojego pupila

Kiedy pies staje się seniorem?

Psia starość potrafi zaskoczyć. Dotyczy to szczególnie czworonogów ras olbrzymich (powyżej 50 kg), które w wiek senioralny wchodzą już w wieku 5 lat. Nieco później, po ukończeniu 7 roku życia, starzeć zaczynają się czworonogi średnie. Z kolei najmniejszym pupilom (poniżej 10 kg), karmę dla psa seniora warto wprowadzić między 8 a 10 rokiem życia.

Jaka karma dla psa seniora

Jak przebiega starzenie u psa?

Od chwili, gdy pies wchodzi w wiek senioralny, w jego ciele stopniowo zaczynają postępować procesy starzenia. Oto kilka typowych objawów starzenia się czworonogów:

– niedowaga lub nadwaga,

– ograniczona aktywność ruchowa,

– problem z chodzeniem po schodach,

– dolegliwości stomatologiczne,

– utrata elastyczności skóry,

– redukcja wydzielanego ciepła,

– pogorszenie się węchu, słuchu i wzroku,

– demencja.

Wbrew pozorom objawy te często wcale nie są wyraźnie widoczne. To właśnie dlatego w pewnym momencie warto wprowadzić dobrą karmę dla psa seniora, która zacznie wspomagać jego organizm na długo przed tym, zanim starość czworonoga stanie się dostrzegalna.

Jaka karma dla psa seniora? Na to warto zwrócić uwagę

Na rynku znajdziesz szeroki wybór karm, które dedykowane są psim seniorom i ich zróżnicowanym potrzebom. W okresie starzenia czworonogom pogarsza się metabolizm, dlatego przyjmuje się, że dobra karma powinna mieć kaloryczność około 4 kcal/g karmy. Nieco inaczej może być w przypadku psów z niedowagą, które będą potrzebowały dobrej jakości pożywienia wysokokalorycznego. W przypadku starszych psów doskonale sprawdzają się zarówno suche, jak i mokre karmy. Suche karmy dbają o usuwanie kamienia nazębnego, z kolei mokre są niezastąpione w przypadku czworonogów, które mają już problemy z gryzieniem. Jaką karmę dla psa seniora wybrać? Skład dobrego pożywienia powinien zawierać:

– minimalnie 25% białka, w tym rozgałęzione aminokwasy (BCAA);

– około 5% włókna pokarmowego;

– nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT);

– witaminy oraz przeciwutleniacze.

Do dobrych karm dla psich seniorów często dodaje się także substancje wspierające stawy oraz składniki, które regulują metabolizm.

Jak widzisz, wybór odpowiedniej karmy dla psiego seniora ma znaczenie i warto zwrócić uwagę na to, by jej skład w pełni odpowiadał na potrzeby czworonoga. Jeśli rozglądasz się za dobrym pożywieniem, które zadba o kondycję Twojego pupila, polecamy karmy dla seniorów, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-27
Szybko i sprawnie, polecam
pixel