Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka klatka dla świnki morskiej - stwórz swojemu pupilowi odpowiednie warunki

2022-01-05
Jaka klatka dla świnki morskiej - stwórz swojemu pupilowi odpowiednie warunki

Jakie wymiary powinna mieć klatka dla świnki morskiej?

Świnka morska, znana również jako kawia domowa, to zwierzę o małych rozmiarach, które mimo wszystko bardzo ceni sobie przestrzeń. Z tego też powodu kluczowe znaczenie w jej właściwej pielęgnacji mają odpowiednie wymiary klatki. Powinna ona umożliwiać swobodne poruszanie się. Nie musi być jednak zbyt wysoka, gdyż ten osobnik nie należy do wysportowanych i do tego nie lubi się wspinać.

Jeżeli chcesz zapewnić śwince długie i spokojne życie, powinieneś tak dopasować rozmiar klatki, aby można było tam umieścić wszystkie niezbędne akcesoria, a jednocześnie, by nadal zostało w niej odpowiednio dużo miejsca do przemieszczania się. Pod uwagę od razu weź wielkość dorosłego zwierzęcia, ponieważ nawet jeżeli Twoja świnka początkowo jest mała, to pamiętaj o tym, że bardzo szybko urośnie. Wobec tego nie ma sensu kupować małej klatki, a później zmieniać ją na większą. Najlepiej od razu zainwestuj w dużą klatkę, która zapewni młodej kawii dodatkową przestrzeń do figlowania. Młode osobniki są dość żywiołowe, więc ten zabieg przyniesie Ci same korzyści.

Minimalne wymiary, jakie powinna mieć klatka dla świnki morskiej, wynoszą 80x50 cm, ale przyjmuje się zasadę, że im więcej przestrzeni, tym jeszcze lepiej. Wobec tego warto pokusić się o jeszcze większą klatkę. Dobrze to przemyśl, zwłaszcza że te zwierzątka bardzo źle czują się w pojedynkę i być może jedna świnka to za mało. Gdy masz ich więcej, to automatycznie muszą też zwiększyć się wymiary klatki. Przy dwóch świnkach najlepiej, aby jej długość wynosiła co najmniej 120 cm. W ten sposób świnki będą mogły bez trudu się położyć, a nawet skryć w bezpiecznym miejscu. Może skusi Cię też dodatkowy atut dużej klatki. Otóż okazuje się, że odpowiednio dobrany rozmiar jest również korzystny dla właściciela świnki. Dzięki temu klatka nie brudzi się aż tak szybko, co ogranicza ilość szkodliwego amoniaku.

Jaka klatka dla świnki morskiej

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej

Wbrew pozorom świnka morska bardzo różni się od chomika. Ten osobnik nie jest aż tak aktywny, dlatego z góry zrezygnuj z wszelkich huśtawek, bieżni, czy koła, gdyż są po prostu zbędne. Nie warto też montować dodatkowych poziomów, ponieważ kawie wolą raczej twarde stąpanie po ziemi. Z tego powodu takie wyposażenie mogłoby tylko stwarzać zagrożenie. Świnka narażona zostałaby na upadek, który mógłby skończyć się dla niej nawet śmiercią. Nie montuj też żadnych ram, ścian ani przeszkód. Znacznie cenniejsza będzie dodatkowa przestrzeń, gdyż bez tego Twój pupil może popaść w apatię.

Jednocześnie musisz jednak zapewnić śwince odpowiednie warunki higieniczne. Mile widziane są plastikowe kuwety. Bardzo łatwo się je czyści, a świnka ma wyznaczone miejsce do załatwiania. Dzięki temu podłoże zachowuje czystość przez długi czas. Dokup do tego specjalny żwirek lub wyściółkę.

Obowiązkowym wyposażeniem klatki dla świnki morskiej są też pojemniki na jedzenie i poidło na wodę, które wiesza się na zewnątrz klatki. Jest ono bardzo przydatne, a zarazem o wiele bardziej funkcjonalne niż tradycyjne miski. Zwierzątko z łatwością pobiera wodę, lecz nie moczy przy tym jedzenia i trocin. Nie ma też mowy o przewracaniu i wylaniu zawartości. Dobrze by było, aby klatka miała też paśnik. Umieścisz w nim siano, aby nie mieszało się z brudnymi trocinami.

Warto również zaznaczyć, że z początku Twój nowy pupil może być bardzo płochliwy. Zwróć na to uwagę i zadbaj o jego komfort. Dobrym posunięciem jest zakup domku dla gryzoni. Świnka będzie mogła z niego korzystać zawsze, kiedy poczuje zagrożenie lub będzie potrzebować odpoczynku w odizolowanym miejscu.

Jaką klatkę dla świnki morskiej wybrać?

Najpraktyczniejsza klatka dla świnki morskiej to ta z wysuwaną kuwetą. Łatwo się ją sprząta, przez co można bardzo szybko wymienić podłoże na czyste. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza że musisz to robić dość często, aby uniknąć wydzielania amoniaku. Jest on bardzo szkodliwy dla zdrowia kawii domowej.

Z tego samego powodu złym pomysłem będzie umieszczenie świnki w akwarium – ono nie zapewni odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zwierzęta mają w nim też utrudniony kontakt z otoczeniem, a dźwięk, który do nich dociera, jest podbity echem, co nie jest dla nich naturalne.

Gdzie postawić klatkę dla świnki morskiej?

Bardzo ważne jest też miejsce, w którym umieścisz klatkę dla świnki morskiej. Przede wszystkim zwróć uwagę na wszystkie wejścia i wyjścia. W razie potrzeby musisz mieć swobodny dostęp do świnek – dzięki temu łatwiejsze będą również wszelkie czynności pielęgnacyjne.

Nie umieszczaj klatki zbyt blisko źródeł ciepła. Złym pomysłem jest więc usytuowanie jej w pobliżu kaloryfera czy kominka. W ten sposób narażasz zwierzątko na przegrzanie. Jednocześnie unikaj hałasu. Świnki mają bardzo dobry i wrażliwy słuch, dlatego nie będą zadowolone, kiedy umieścisz je tuż przy telewizorze lub radiu.

Pamiętaj też o tym, że one bardzo kochają swoich właścicieli. Uwielbiają być blisko nich i obserwować ich poczynania. Ze względu na to, że są bardzo towarzyskie, będą zadowolone kiedy pomieszczenie, w którym będą przebywać, będzie jednym z tych, w których spędzasz najwięcej czasu.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jaką klatkę dla świnki morskiej wybrać. Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu i skomponuj odpowiednią wyprawkę. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz do tego, aby uszczęśliwić swoje zwierzątko.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-14
Szybka dostawa Polecam :)
pixel