Jaki filtr wybrać do akwarium
Filtry do akwarium – jaką pełnią funkcję?
Filtr akwarystyczny to inaczej pompa powietrza, której podstawowym zadaniem jest pozbywanie się z akwarium zanieczyszczeń. Dzięki systematycznej filtracji, warunki panujące w akwarium pozytywnie wpływają na rozwój ryb i wzrost roślinności, a woda pozostaje czysta przez zdecydowanie dłuższy czas.
Naturalne zbiorniki czyszczą się same, natomiast te sztuczne potrzebują ingerencji właścicieli. Co się dzieje, gdy w akwarium nie ma filtra? Woda zmienia swój kolor i jednocześnie - zaczyna bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Dzieje się tak z powodu resztek roślin i pokarmu dla ryb, które unoszą się w akwarium. Winny jest także kurz i inne substancje, które przedostają się do zbiornika.
Jeśli zaczynasz przygodę z akwarystyką i właśnie zakupiłeś akwarium z filtrem w zestawie, koniecznie sprawdź, co to za filtr. Często w gotowych zestawach mogą znaleźć się niewłaściwe akcesoria. Takie, które nie oczyszczą dobrze zbiornika. Dlaczego? Na przykład może się okazać, że ryby, które zamierzasz hodować w akwarium, nie będą przy tym filtrze zdrowe. Pompa musi być dostosowana zarówno do ekosystemu wodnego, jak i do gatunku ryb.
W jaki sposób działają filtry w akwarystyczne?
Jak zatem działa filtr w wodzie w akwarium? To bardzo proste. Filtrowanie cieczy w zbiorniku polega na oczyszczeniu wody z zanieczyszczeń, a przy tym podmianie jej. Można wyznaczyć trzy rodzaje filtracji: mechaniczną, biologiczną i chemiczną.
Filtracja mechaniczna polega na wyłapywaniu dostrzegalnych zanieczyszczeń z wody, na przykład za pomocą waty filtracyjnej lub gąbki w filtrze. Filtracja biologiczna pozwala pozbyć się ze zbiornika związków azotanowych i zredukować nadmiar fosforanów. Filtracja chemiczna jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy dojdzie do chemicznego zanieczyszczenia wody kranowej, wykorzystanej w akwarium.
Rodzaje filtrów akwarystycznych – wewnętrzne, zewnętrzne oraz kaskadowe
Wyróżniamy trzy rodzaje filtrów - filtr wewnętrzny, zewnętrzny, a także kaskadowy. Główną różnicę pomiędzy nimi stanowi miejsce, w którym mogą być zainstalowane.
Filtry wewnętrzne montuje się wewnątrz zbiorników, szczególnie tych, które mają niewielki rozmiar. Natomiast zewnętrzne – poza nim. Ten drugi rodzaj może sprawić, że masz znacznie więcej miejsca w akwarium i nadaje się do dużych akwariów. Filtr kaskadowy umieszczany jest na jednej ze ścian zbiornika, filtruje i przelewa wodę do akwarium.
Wady i zalety filtrów akwarystycznych
Filtr wewnętrzny jest stosunkowo tani, nie wymaga tak wiele czasu na konserwację i jest bardzo prosty w montażu wewnątrz zbiornika. Na jego niekorzyść przemawia to, że jest mniej wydajny - głównie ze względu na mały rozmiar. Poza tym, umieszczenie go w środku akwarium za pomocą przyssawek może być mało estetyczne. Ważna jest także kwestia czyszczenia – brud może dostać się do wody, tak więc trzeba bardzo uważać.
Filtr zewnętrzny jest bardzo wydajny, gdyż jego wymiary są większe niż w przypadku filtra wewnętrznego. Ponadto ma duże zasoby filtracyjne, dlatego sprawdzi się w przypadku dużych akwariów. Sprawia, że przepływ wody w zbiorniku jest znacznie lepszy. Podczas jego konserwacji, brud nie ma szans dostać się do wody. Jakie ma wady? Jest trochę droższy, wymaga dodatkowego miejsca na zewnątrz akwarium i systematycznej konserwacji. Ale w wielu przypadkach jest to optymalny lub najlepszy wybór.
podobnie, jak filtr zewnętrzny, zajmuje mniej miejsca w zbiorniku, ale przy tym jest od niego tańszy. Jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy filtrem wewnętrznym i zewnętrznym. Problem pojawia się, jeśli chcesz użyć pokrywy akwarium, gdyż przy jego użytkowaniu nie można tego zrobić. Jest też trochę mniej wydajny od filtra zewnętrznego ze względu na wymiary zbliżone do filtra wewnętrznego.
Jaki więc filtr powinieneś wybrać do swojego akwarium? Dobierz go przede wszystkim do wielkości zbiornika, a także tego, jak wiele roślin i ryb zamierzasz hodować. Wszystkie rodzaje filtrów, o których wspomnieliśmy, znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
Gdy już wybierzesz właściwy filtr do akwarium, pamiętaj o jednej rzeczy. Kiedy go włączysz, nie wyłączaj go, do momentu, aż będziesz czyścił zbiornik. Media filtracyjne, które umieszcza się w filtrze, obumierają, kiedy ten nie jest podłączony. Wszystkie dobre bakterie mogą zatem szybko wyginąć, a żeby odrodziły się nowe, będziesz musiał poczekać nawet kilka tygodni. Jeśli nie chcesz zaszkodzić swojemu ekosystemowi, włącz filtr i pozwól mu pracować.