Jaki żwirek dla kota - silikonowy, drewniany czy bentonitowy
Zakopane potrzeby
Nie wszyscy posiadacze kota inwestują w żwirek. Osoby, które mają do dyspozycji dom, wiedzą, że kot doskonale załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz. Zwykle szuka miejsca, w którym może zakopać swoje nieczystości. Idealny do tego jest piasek, który część opiekunów stosuje także w kuwecie. Jest to bardzo naturalny wybór, ale ma jeden mankament - zupełnie nie pochłania zapachów. Dbając o czystość i komfort w domu, należałoby go bardzo często wymieniać. Zaniedbanie tej czynności sprawi, że kot, który nie lubi korzystać z brudnej kuwety, szybko znajdzie sobie inne miejsce na „toaletę".
Jaki żwirek dla kota - kilka opcji
Najczęstszym rozwiązaniem, na jakie decydują się posiadacze kota, jest żwirek. Nie tylko dobrze pochłania zapach, ale też jest ekonomiczny. Pozwala na łatwe usuwanie jedynie zużytej części żwirku. Istnieją trzy rodzaje żwirków: silikonowe, bentonitowe i drewniane. Można je nabyć w sklepie Cziko. Osoby z bardziej wyczulonym zmysłem węchu mogą do niego dobrać dodatkowo neutralizator zapachów. Każda odmiana żwirku ma swoje wady i zalety. Żwirki silikonowe w rzeczywistości są wykonane z silikatu. To przezroczyste kryształki, które w dotyku przypominają plastik. Granulki pochłaniają koci mocz, ale trudniej z innymi nieczystościami.
Żwirki bentonitowe i drewniane
Bardzo popularnym wyborem są żwirki bentonitowe, które przypominają jasny żwir. Pęcznieją od kociego moczu, więc poszczególne granulki łatwo wymienić. Dobrze pochłaniają zapachy i nie kosztują zbyt wiele. Mogą być problematyczne, jeśli kuweta znajduje się w łazience. Jeśli żwirek z niej wypadnie i zetknie się z wilgocią, na płytkach podłogowych tworzy twardą, trudną do usunięcia skorupę. Jaki żwirek dla kota będzie odpowiedni, jeśli te dwa gatunki się nie sprawdzą? Pozostaje jeszcze żwirek drewniany. Łatwo się zbryla, więc można z niego usuwać zabrudzone elementy. W małych ilościach może być usuwany do toalety.
Wybierając żwirek, należy w pierwszej kolejności kierować się preferencjami kota. Ważne jest także uwzględnienie, czy żwirek trafi do kuwety odkrytej, krytej oraz czy wolimy go częściej wymieniać, czy raczej rzadko.