Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki żwirek wybrać do akwarium - podpowiadamy

2021-03-22
Jaki żwirek wybrać do akwarium - podpowiadamy

Żwirek do akwarium - na co zwrócić uwagę?

Żwir jest wybierany najczęściej, jako dobre, ale i ekonomiczne podłoże. Pamiętaj jednak, że ważna jest jego granulacja. O co chodzi? Kamyczki muszą być nie mniejsze niż 2, a nie większe niż 7 milimetrów. Gdy żwir jest zbyt mały, korzenie roślin nie będą się rozrastać. Może to spowodować ich obumieranie. Dlaczego tak się dzieje? Drobny żwirek może utworzyć bardzo twardą, zbitą warstwę, która blokuje wzrost korzeni. Mogą też w nim powstać tzw. strefy beztlenowe, a konsekwencją tego są procesy gnilne. Żwir o większych ziarnach ma łagodniejsze krawędzie i jest bezpieczniejszy dla rybek. Żwirek ma więc różne odmiany i wielkości. W naszym sklepie znajdziesz nawet taki świecący w ciemności!

Jaki żwirek wybrać do akwarium

Jaki żwirek do akwarium?

Zwróć uwagę, z czego jest żwirek, który kupujesz. Różne rodzaje żwirku mają różne właściwości. Jakie podłoże wybrać do Twojego akwarium? Żwirek bazaltowy jest czarny. To świetne rozwiązanie dla akwariów słodkowodnych. Pięknie wygląda, szczególnie gdy, mamy ryby w intensywnych kolorach. Jego wadą jest jednak to, że ma negatywny wpływ na twardość wody. To z kolei oddziaływuje na stan roślin. Żwirek kwarcowy jest jasny, zazwyczaj biały lub szary. Ma gładkie krawędzie, dlatego jest idealny dla ryb przydennych. Jest również obojętny dla odczynu wody.

Żwir a nawozy

Zdecydowaną wadą żwirku jest to, że nie jest wystarczający, aby móc hodować rośliny akwariowe. W związku z tym musisz się zaopatrzyć w specjalne aktywne podłoże do akwarium lub nawóz. Odpowiednio dobrane podłoże do akwarium wzbogacone jest o niezbędne minerały i substancje sprzyjające rozwojowi korzystnych bakterii oraz odżywianiu korzeni roślin wodnych. Pomaga także w utrzymaniu przejrzystej wody oraz obniża jej twardość. Nawóz może być dostępny w kapsułkach lub płynie. W Cziko znajdziesz wszystko, co pomoże Ci dbać o swoje akwarium.

Zastanawiając się nad tym, jaki żwirek do akwarium będzie doskonale pasował do Twoich potrzeb, weź pod uwagę wszystkie powyższe informacje. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa i dobrego rozwoju zarówno zwierząt, jak i roślin są zapewnione im warunki.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
ok.
2024-05-17
Bardzo polecam. Szybka dostawa, towar zgodny z zamówieniem.
pixel