Wybór legowiska jest niezbędny już na etapie kompletowania wyprawki dla nowego czworonoga. Wybór legowisk w sklepach zoologicznych jest ogromny i czasem wprowadza początkujących właścicieli w popłoch — które legowisko jest tym właściwym? Jeśli czytasz ten artykuł, z pewnością wybierzesz dobre posłanie dla psa lub kota — wspólnie o to zadbamy!

Dlaczego legowisko jest ważne?

Legowisko to takie miejsce w domu, w którym pies lub kot powinien czuć się bezpiecznie. To jego mała „oaza”, w którym nie powinien być niepokojony przez domowników (np. przez dzieci), za to może spokojnie wypocząć, zająć się smakołykiem lub schronić, kiedy nie czuje się najlepiej (np. gdy stresuje się wizytą gości). Taka bezpieczna przestrzeń pomaga zwierzakowi zredukować poziom stresu i wyciszyć się oraz zapewnia mu ciepły, wygodny kąt do spania. Na dodatek dzięki prostej komendzie (np. „na miejsce”) możemy „odesłać” psa w to miejsce, gdy nie chcemy, by nam przeszkadzał (chociażby podczas mycia podłóg), a kot zyskuje bezpieczny kącik, w którym może się schronić, gdy coś go przestraszy. Dlatego, nawet jeśli nasz pupil śpi z nami w łóżku lub wybiera kanapę, legowisko, które zna i traktuje jak „swoje miejsce” jest na wagę złota.

Jakie legowisko wybrać dla psa?

Wybierając legowisko dla psa, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy: wielkość legowiska, materiał wierzchni i wypełnienie, kształt oraz dodatkowe cechy. Na początek warto w prosty sposób sprawdzić, jaka wielkość legowiska dla psa będzie odpowiednia. Należy zmierzyć psiaka od czubka nosa do końca ogona i dodać do tego zapas (ok. 30 cm). W ten sposób poznamy orientacyjną wielkość legowiska. Pies powinien być w stanie wygodnie położyć się na swoim legowisku oraz wyciągnąć — jeśli może spać na nim tylko zwinięty w kłębek, legowisko jest za małe.

Legowisko powinno być dość grube, by skutecznie izolowało zwierzaka od chłodnej podłogi i zapewniało wygodny wypoczynek — zwłaszcza gdy pies jest duży i ciężki. Niektóre psiaki lubią podwyższane ścianki legowiska, na których mogą położyć pysk, inne wolą proste legowiska przypominające materace. Sprawdź, czy materiał wierzchni jest miły w dotyku, ale też odporny na rozdarcia (np. w kontakcie z pazurami psa). Bardzo dobrze, jeśli legowisko ma zdejmowaną warstwę wierzchnią.

Jeśli wybierasz legowisko dla szczeniaka, nie celuj w posłania z najwyższej półki. Po pierwsze — musisz liczyć się z tym, że młody psiak chętnie przetestuje na legowisku swoje ząbki. Po drugie — jeszcze nie wiesz, co Twój psiak lubi i jakie legowisko będzie dla niego idealne. Dopiero gdy pupil podrośnie, a Ty lepiej go poznasz, wybierz docelowe legowisko. Podczas zakupu legowiska dla szczeniaka wybieraj takie, które jest dopasowane do obecnych rozmiarów psiaka. Zbyt duże posłanie nie będzie spełniać swojej funkcji przytulnego i bezpiecznego kącika.

Jakie legowisko dla kota wybrać?

Koty chętnie przesiadują w legowiskach zabudowanych, a ich tryb życia i duża potrzeba snu sprawia, że wiele czasu spędzają w miękkich, wygodnych miejscach. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w różnych miejscach w domu przynajmniej dwóch legowisk dla kota — np. budki w zacisznym kącie i otwartego posłania w miejscu, z którego kot lubi obserwować otoczenie. Niektóre drapaki są wyposażone w budki, po których kot może się wspinać, ale może także wejść do środka — wówczas możemy ułożyć w budce miękki kocyk, by kot jeszcze chętniej w niej przebywał. Ciekawym rozwiązaniem są hamaki dla kotów, a także legowisko dla kota do zawieszenia na kaloryferze. W sezonie grzewczym Twój mruczek pokocha ten gadżet! 

Aby wybrać idealne legowisko, warto obserwować swojego kota. Czy lubi spać na podwyższeniu, czy chowa się w ciemnym, cichym miejscu? Czy zwija się w kłębek, czy przyjmuje najdziwniejsze pozycje, których nie powstydziłby się mistrz jogi? Pamiętajmy też, że koty to indywidualiści — niektóre mruczki bardziej ucieszą się ze zwykłego tekturowego kartonu z miękkim kocykiem niż z luksusowego legowiska.

Dobre legowisko z perspektywy właściciela

Legowisko z pewnością będzie dość widoczne w domu lub mieszkaniu, dlatego warto kierować się własnym gustem oraz względami praktycznymi. Podczas wyboru zwróć uwagę, czy kolor legowiska i jego wygląd dopasuje się do wystroju wnętrza i czy łatwo będzie utrzymać legowisko w czystości. Czasem trudno to ocenić, ale spróbuj sprawdzić, czy do legowiska bardzo będzie przyczepiać się sierść, czy łatwo je odkurzyć lub wyczyścić ewentualne plamy. Koniecznie sprawdź, czy wybrane legowisko ma możliwość zdejmowania i prania zewnętrznej warstwy.

Warto dowiedzieć się, czy spód legowiska jest antypoślizgowy — jeśli nie, dobrym pomysłem jest podłożenie pod legowisko maty antypoślizgowej, takiej jaką stosuje się pod dywanami. W przeciwnym wypadku legowisko może się przesuwać, co będzie wyglądać nieestetycznie, a lękliwe zwierzaki mogą poczuć się niepewnie i zniechęcić do korzystania ze swojego miejsca.