Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są objawy boreliozy u ludzi, psów i kotów - sprawdź co musisz wiedzieć o tej chorobie

2021-06-02
Jakie są objawy boreliozy u ludzi, psów i kotów - sprawdź co musisz wiedzieć o tej chorobie

Czym jest borelioza i jakie może mieć konsekwencje?

Borelioza jest jedną z najpopularniejszych chorób odkleszczowych, czyli tych przenoszonych przez zakażone kleszcze. Warto wiedzieć, jakie są objawy boreliozy, zwłaszcza że nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Należą do nich zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych, zapalenie nerwu wzrokowego, porażenie nerwu twarzowego oraz sztywność szyi. Inne skutki to zapalenie osierdzia i wsierdzia, mięśnia sercowego i stawów, niedomykalność szpary powiek, a także – mrowienie i drętwienie kończyn. Powszechnie uważa się, że borelioza jest jedyną chorobą, jaką mogą zarażać kleszcze. Niestety – obok niej można wymienić szereg innych schorzeń, które mogą wystąpić zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Jednak ze względu na częstotliwość występowania boreliozy, skupimy się właśnie na niej. Co musisz wiedzieć, by odpowiednio wcześnie zareagować? Koniecznie sprawdź!

Jakie są objawy boreliozy?

Warto wiedzieć, że borelioza dotyka nie tylko ludzi – może występować także u zwierząt domowych. Jakie objawy boreliozy mogą wystąpić, zależnie od tego, czy ukąszony przez zakażonego kleszcza został człowiek, pies, czy kot? Mając na uwadze bezpieczeństwo, Twoje i Twojego pupila, usystematyzowaliśmy wiedzę dotyczącą nie tylko boreliozy, ale także – jej skutecznej profilaktyce.

Objawy boreliozyu u ludzi psów kotów

Objawy boreliozy w człowieka

Borelioza w przypadku człowieka jest szczególnie niebezpieczna – bez względu na stopień zaawansowania, atakuje tkankę łączną nerwową i mięśniową, a pierwsze objawy mogą pojawić się już trzy tygodnie po ukąszeniu przez zarażonego kleszcza. Powszechnie uważa się, że jedynym objawem boreliozy jest rumień, który powstaje w okolicy ukąszenia. Tymczasem okazuje się, że taki objaw pojawia się w zaledwie 30% zakażeń. Jeśli w okresie do trzech tygodni po zarażeniu chory nie otrzyma antybiotyków, choroba przechodzi w kolejną fazę, nazywaną fazą rozsianą. Jakie wówczas występują objawy boreliozy?
Odpowiedź brzmi: niecharakterystyczne. Jeśli zostałeś zakażony, a nie przyjąłeś antybiotyków, w tym okresie mogą towarzyszyć Ci podwyższona temperatura, bóle głowy i bóle mięśniowe, a także – ogólne osłabienie organizmu. Mogą pojawić się także objawy kardiologiczne, okulistyczne i neurologiczne.
Warto wiedzieć, że u ludzi borelioza może pozostawać utajona przez wiele lat – tym ważniejsza staje się wnikliwa obserwacja organizmu, zwłaszcza jeśli wiesz, że ukąsił Cię kleszcz.

Diagnostyka boreliozy u człowieka

Jednoznacznym objawem zakażenia jest rumień. Jednak jak już wiesz, nie u wszystkich się pojawia. Najrozsądniej będzie wdrożyć leczenie bezpośrednio po ukąszeniu, a kleszcza wysłać na badania metodą PCR. Jeśli wynik okaże się negatywny, leczenie należy przerwać. Innym sposobem na określenie, czy doszło do zakażenia, są specjalistyczne badania krwi. Najczęściej jednak diagnozę stawia się na podstawie objawów klinicznych boreliozy.

Objawy boreliozy u psa

W przeciwieństwie do człowieka pierwsze objawy boreliozy u psa pojawiają się później, bo dopiero około dwa miesiące po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza. Warto jednak wiedzieć, że ten czas może być dłuższy i wynosić nawet sześć miesięcy, u niektórych psów natomiast symptomy mogą się nie pojawić wcale.
Jako pierwszy najczęściej pojawia się rumień, jednak ze względu na sierść zwykle jest niezauważany przez właścicieli. Do kolejnych objawów należy zaliczyć apatię, gorączkę, osłabienie i brak apetytu. Co ciekawe dolegliwości często ustępują samoistnie po to, by powrócić po jakimś czasie. Ich następstwem może być zapalenie stawów, zaburzenia w funkcjonowaniu ważnych narządów, niewydolność układów, a często – zmiany w zachowaniu.

Diagnostyka boreliozy u psa

Podobnie jak w przypadku boreliozy u człowieka, także u psa diagnozę stawia się na podstawie badań serologicznych lub klinicznych objawów choroby. Najczęściej wykorzystuje się test ELISA lub test immunofluorescencji pośredniej. Ten pierwszy będzie możliwy do wykonania dopiero po około czterech tygodniach od możliwego zakażenia.

Objawy boreliozy u kota

Borelioza u kota występuje stosunkowo rzadko, niemniej jednak zdarza się, że i te czworonogi cierpią z powodu tego schorzenia. Jakie są objawy boreliozy u kotów? Poza tymi właściwymi dla psów, a więc – apatią, osłabieniem, podwyższoną temperaturą i brakiem apetytu, pojawiają się także powiększone węzły chłonne. Nieleczona choroba może natomiast stać się przyczyną zapalenia stawów i kulawizny.

Profilaktyka boreliozy

Skuteczna profilaktyka boreliozy, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt wiąże się bezpośrednio z zapobieganiem ukąszeniom kleszczy. Odpowiednie zabezpieczenie zapewnią, w przypadku człowieka dedykowane spraye, a w przypadku zwierząt – obroże zapachowe i kosmetyki. Warto odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, zwłaszcza że mitem jest, że do zarażenia może dojść tylko wówczas, gdy kleszcz pozostanie w ciele dłużej niż godzinę.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Jestem zadowolona
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel