Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie wymiary klatki dla chomika dżungarskiego - sprawdź, jak zapewnić pupilowi najlepsze warunki

2020-07-08
Jakie wymiary klatki dla chomika dżungarskiego - sprawdź, jak zapewnić pupilowi najlepsze warunki

Zalety chomików dżungarskich

Chomiki dżungarskie to przyjazne i ciekawskie zwierzątka. Są łatwe do oswojenia i ufne, dzięki czemu doskonale radzą sobie zarówno w kontaktach z dorosłymi, jak i z dziećmi. Charakteryzują się żywiołową naturą i dużą zwinnością. Choć chomiki dżungarskie są łatwe w utrzymaniu, warto zadbać o zaspokojenie ich potrzeb. Komfortowe warunki bezpośrednio przekładają się na zachowanie, zdrowie i długość życia pupila. Przed decyzją o zakupie zwierzątka koniecznie zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi wymiarów klatki dla chomika dżungarskiego, jej urządzenia i rekomendowanej diety.

Dobra klatka dla chomika dżungarskiego – dlaczego jest taka ważna?

Odpowiednie wymiary klatki dla chomika dżungarskiego i zapewnienie zwierzęciu atrakcyjnego otoczenia to absolutna podstawa! W naturalnym środowisku gryzonie pokonują nawet kilka kilometrów dziennie, dlatego życie w zbyt ciasnej klatce jest dla nich szczególnie uciążliwe i może być przyczyną problemów zdrowotnych, frustracji, przygnębienia czy agresji. W lokum chomika dżungarskiego powinny zaleźć się zabawki, takie jak kołowrotki, tunele czy huśtawki, które urozmaicą mu czas i zagwarantują odpowiednią ilość ruchu.

Jaka klatka dla chomika dżungarskiego

Wymiary klatki dla chomika dżungarskiego

Jak duże powinno być lokum dla pupila? Przyjmuje się, że zalecane wymiary klatki dla chomika dżungarskiego to około 60x40 cm w podstawie, czyli 2400 cm2 powierzchni całkowitej. Pamiętaj, podczas wyboru klatki warto zwrócić uwagę również na jej wysokość – powinna być na tyle duża, by we wnętrzu bez problemu zmieścił się odpowiedniej wielkości kołowrotek. Ciekawym rozwiązaniem są również klatki piętrowe, które zwiększają przestrzeń życiową pupila, jednocześnie nie zajmując dodatkowego miejsca w pokoju.

Wymiary klatki dla chomika a pręty

Wybierając lokum dla pupila, pamiętaj, że wymiary klatki dla chomika to nie wszystko! Równie ważnym aspektem jest odległość między prętami. Gryzonie doskonale radzą sobie z przeciskaniem się nawet przez wąskie szczeliny, dlatego pręty powinny być umieszczone na tyle gęsto, by uniemożliwić im ucieczkę z klatki. W przypadku chomika dżungarskiego zaleca się, aby przerwy między prętami wynosiły od 0,7 do 1,2 cm. Pamiętaj, żeby zwrócić na to uwagę, ponieważ na rynku znajdziesz wiele klatek, które projektowane są z myślą o większych zwierzętach, takich jak króliki czy świnki morskie. W przypadku tego typu rozwiązań odległość między prętami jest zwykle za duża, by dobrze zabezpieczyć chomika dżungarskiego.

Istotny wymiar klatki dla chomika – głębokość kuwety

Ostatnią kwestią, którą warto uwzględnić podczas analizy wymiarów klatki dla chomika dżungarskiego, jest kuweta, czyli jej dolna część, wykonana zwykle z tworzywa sztucznego. Najlepszym rozwiązaniem są klatki ze względnie wysoką kuwetą. Dlaczego? Po pierwsze, chomiki uwielbiają kopać, a wyższa kuweta umożliwia wysypanie w klatce grubszej warstwy trocin. Po drugie, niskie ścianki podłoża powodują, że jego spora część wysypuje się poza klatkę. W takiej sytuacji znacznie trudniej utrzymać porządek w pomieszczeniu, w którym się ona znajduje.

Klatka dla chomika dżungarskiego – jak ją wyposażyć?

Jak już wspomnieliśmy, odpowiednie wymiary klatki dla chomika dżungarskiego to nie wszystko. W skład jej wyposażenia powinno wchodzić również:

– poidełko na wodę,

– miseczka na pokarm,

– kołowrotek, który zapewni zwierzęciu dodatkowy ruch,

– domek, w którym gryzoń będzie mógł się schować.

Jeśli chcesz zapewnić chomikowi więcej atrakcji, doskonale sprawdzą się również tunele i drabinki. Biorąc pod uwagę, że zwierzęta te lubią się wspinać, świetnym rozwiązaniem są klatki piętrowe. Co więcej, ustawienie miseczki na wyższym poziomie zapobiegnie sytuacji, w której jedzenie będzie się rozsypywać i mieszać z podłożem. Przydatnym elementem może być również plastikowa kuweta, czyli niewielka toaleta, dzięki której łatwiej utrzymać czystość podłoża w klatce.

Klatka dla chomika dżungarskiego – gotowa czy kompletowana osobiście?

Masz wątpliwości, czy uda Ci się dobrze dopasować akcesoria dla pupila? Na rynku znajdziesz szeroki wybór gotowych, w pełni wyposażonych rozwiązań. W takim przypadku wystarczy, że wybierzesz jedynie odpowiadający Ci wymiar klatki dla chomika, a większość potrzebnych mu gadżetów otrzymasz w zestawie. Jeśli zakupisz pustą klatkę, pamiętaj, by dobrać do niej wymienione wyżej dodatki.

Gdzie ustawić klatkę dla chomika?

Skoro wiesz już, jakie powinny być wymiary klatki dla chomika dżungarskiego i w jaki sposób ją wyposażyć, pozostaje pytanie, gdzie najlepiej ją ustawić? Lokum pupila nie powinno znajdować się w miejscach narażonych na przeciąg, np. w okolicy drzwi lub okien. Zrezygnuj również z lokalizacji intensywnie nasłonecznionych.

Opieka nad chomikiem dżungarskim – co przygotować?

Decyzja o wymiarach klatki dla chomika dżungarskiego i zakup akcesoriów do jej urządzenia to jedne z pierwszych kroków, które musisz podjąć przed sprowadzeniem pupila do domu. O co jeszcze warto zadbać, by zapewnić gryzoniowi właściwą opiekę? Z pewnością przyda Ci się dedykowany chomikom pokarm oraz przysmaki. Będziesz potrzebować również odpowiedniego podłoża do wyścielenia klatki.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 436 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybka wysyłka
2024-05-14
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane. Polecam
pixel